הצטלבות האינטרסים של מצרים, ישראל והחמאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חידוש המו"מ על עסקת שליט, שעליו מדווחת התקשורת הערבית מקהיר ובעיקר העיתון אל-חיאת מתחילת השבוע, הוא מפגש אינטרסים בין הצדדים המעורבים: ישראל, החמאס והמתווכת החדשה-ישנה, מצרים. לכל הצדדים יש כעת עניין להציג כלפי חוץ התקדמות, ואולי רק מראית עין של התקדמות, במגעים על עסקה. אבל בין מו"מ אינטנסיבי לחתימה על עסקה קיים עדיין פער, הנובע הן מהפערים המהותיים בעמדות הצדדים והן משיקולי כל צד נגד הסדרת הפרשה. שר הביטחון, אהוד ברק, טען שלשום כי יש "גרעין של אמת" בדיווחים על התקדמות בקהיר. הערכות דומות שמענו לסירוגין לאורך חמש השנים והחודשיים שבהם מוחזק שליט בשבי החמאס. מוקדם עדיין לדעת אם הפעם יש בהן ממש.

נדמה שאת התפנית המהותית יותר בגישתו עשה החמאס. בחודשים האחרונים מיאן הארגון להגמיש את עמדתו, כשאת הקו הנוקשה ביותר מציגים ראשי הזרוע הצבאית ברצועת עזה, אחמד ג'עברי ומוחמד דף. במערכת הביטחון חשדו ששני המבוקשים הוותיקים רוצים להשפיל את הישראלים ואינם מעוניינים להגיע להסכם. ביקורו של חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק בקהיר, משקפת את התמורות החדות במצב האזורי, כמו גם את רצונו של משעל לחזור ולהוביל את המערכה. השהות הממושכת בדמשק הפכה באחרונה פחות נוחה לבכירי החמאס והמסר הנוסף שמשעל מעביר לג'עברי ושות', הוא כי ברגעי ההכרעה "אני אוביל, אני אנווט".

כשהרשות הפלסטינית בגדה מגנה את הנשיא אסד, שטבח גם בתושבי מחנות הפליטים הפלסטינים בסוריה ומדינות ערביות מחזירות את שגריריהן במחאה מדמשק, האירוח של המשטר העלאווי פחות קורץ למשעל ושותפיו. נדמה שזה עיתוי מתאים עבורם להדק את היחסים עם מצרים, שהנהגתה הזמנית תשמח להפגין הישג בדמות תיווך בעסקה שסופה שחרור יותר מאלף אסירים פלסטינים והקלות נוספות במצור על עזה. לנגד עיני החמאס עומד שיקול נוסף: כשספטמבר מתקרב, הרשות מכתיבה את סדר היום הפלסטיני עם היוזמה להכרזת מדינה עצמאית באו"ם. החמאס, שאינו מעוניין כרגע בהתלקחות עם ישראל, עסוק ברדיפה אחר חוליות הקטיושות של הג'יהאד האיסלאמי והפלגים הקיקיוניים ברצועה.

פריצת דרך במו"מ על שליט תאפשר לו להחזיר לידיו את השליטה באג'נדה הפלסטינית. ובמלים אחרות, חמאס היה מעוניין להשלים את העסקה במהלך החודש הקרוב כדי שבמקום שבספטמבר ידברו תושבי הגדה על ההכרה באו"ם, הם ישתתפו בתהלוכות הניצחון של החמאס לרגל שחרור האסירים.

מן הצד הישראלי, דובר הרבה החודש על רצונה של ממשלת נתניהו להסיט את הדיון הציבורי מהמחאה החברתית. בזמן שתיאוריות קונספירציה (הסלמה מכוונת בשטחים, הפצצה באיראן) זכו לפופולריות במאהלים, דווקא השגת עסקה לשחרור שליט נראית כמהלך משתלם יותר פוליטית לנתניהו, בעיקר לנוכח הדרישה שעולה בכל הפגנה של תושבי המאהלים: לשחרר את גלעד שליט. הסיכונים הביטחוניים הטמונים בה נמוכים יותר מסכנת המלחמה המיידית הנשקפת מבחירה בשתי האופציות האחרות, וכל סקרי דעת הקהל בשנים האחרונות מצביעים בעקביות על תמיכה מובהקת של הציבור בשחרור שליט, גם בעסקה שתכלול "ויתורים כואבים". רק לפני כחודש וחצי התלונן גורם מצרי בכיר כי ישראל דורשת לגרש במסגרת העסקה מספר אסירים גבוה מדי מתוך רשימת חמאס (כמחצית מתוך 450). אחד מראשי החמאס הסביר בימים האחרונים כי ישראל מגלה גמישות מפתיעה בכל הקשור למספר האסירים המשוחררים שהיא דורשת לגרש.

מנגד, נתניהו נרתע מעסקה לאורך כל השנתיים האחרונות, גם בגלל התנגדות עקרונית לשחרור רבי- מרצחים האחראים להרג מאות וגם מחשש לשבר עם הגרעין הקשה בימין המתנגד לכך בתוקף. בצומתי החלטה קודמים, העדיף ראש הממשלה למסמס החלטה במקום לשלם מחיר על הכרעה שעלולה להתברר כשגויה או כבעלת מחיר פוליטי. ייתכן מאוד שזה יקרה גם הפעם - או שהחמאס יחסוך לו את הדילמה וימשיך להתבצר בעמדותיו הנוקשות.

בינתיים קהיר מבקשת להחזיר לעצמה את תפקידה כמנהיגת העולם הערבי - הפעם זה החדש. שליחת הכוחות לסיני היא מסר לאסלאם הקיצוני כי מצרים אינה מתכוונת לוותר על הריבונות בחצי האי לטובתן של כנופיות המזוהות עם הג'יהאד העולמי ואל-קאעדה. במקביל, על אף כל ההאשמות בדבר פעולתם של מרגלי דמה במצרים, נדמה שיחסי קהיר-ירושלים יודעים עדנה מחודשת, אם בצורת האישור הישראלי להכנסת כוחות נוספים לסיני ואם בצורת מתן כל סמכויות ניהול המו"מ על עסקת שליט למצרים. בהיעדר תחרות על הנהגת העולם הערבי מצד סוריה, במצרים יכולים להתנחם שלפחות כלפי חוץ מעמדה של קהיר מתייצב. כלפי פנים? זה כבר סיפור אחר לגמרי.


נועם שליט באוהל המחאה בירושלים, אתמול

תגובות