החמאס לא הצליח לעמוד בפיתוי

ישראל וכמוה גם החמאס, היו מעוניינים בהפסקת האש ומניעת הסלמה. מנגד, המשך השיגורים של הג'יהאד האסלאמי העמיד את חמאס במצב מביך

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

במערכת הביטחון בישראל נוהגים לתאר את תופעת "הרב"ט האסטרטגי" כמצב שבו החלטות מדיניות או מתווה פעולה כללי נקבעים על פי פעולות של חיילים בשטח. הפיגוע ביום חמישי, הפצצות התגובה של צה"ל ברצועה וירי רקטות הגראד, בעיקר זה על באר שבע אמש, מצביעים על תופעה דומה, הפעם מהצד השני: פעילים זוטרים של ועדות ההתנגדות העממית ושל הג'יהאד האסלאמי הם שקבעו במידה רבה ביומיים האחרונים כי פני האזור להמשך התכתשות והם שיקבעו אם בשלב מסוים תשוב הרגיעה.

מקום נפילת גראד בבאר שבע, אמש (תצלום: אליהו הרשקוביץ)

ישראל וכמוה גם החמאס, היו מעוניינים בהפסקת האש ומניעת הסלמה. מנגד המשך השיגורים של הג'יהאד האסלאמי ועדות ההתנגדות, העמיד את חמאס במצב מביך: היה עליו להחליט אם הוא עומד בפיתוי וחותר לרגיעה כפי שביקשו רבים מבכירי הדרג הפוליטי בארגון, גם במחיר של עימות אלים עם הארגונים הללו. או שינסה להוכיח כי לא נטש עדיין את דרך "ההתנגדות" ויצטרף למערכה. בסופו של דבר חמאס התפתה ואמש כבר שיגר ארבע רקטות לעבר אופקים לאחר שהודיע כי הפסקת האש הזמנית הסתיימה. ההחלטה הזו של החמאס, לצד השיגור הקטלני לעבר באר שבע מצד "ועדות ההתנגדות העממית", שהצליח לגבור על מערכת "כיפת ברזל", עלולה לגרור את ישראל להסלים את תגובותיה גם נגדו (הסיכולים הממוקדים בימים האחרונים לא הופנו נגד אנשי הארגון). התוצאה תהיה מן הסתם מספר נפגעים גבוה יותר מקרב החמאס ובקרב חפים מפשע. מכאן, הדרך להידרדרות כוללת נראית קצרה למדי.

אתמול בשעות הבוקר עוד נראה היה כי לחמאס אין שום רצון בהמשך ההתגוששות מול ישראל. דובר הזרוע הצבאית של החמאס הכחיש אתמול בבוקר באורח יוצא דופן ציטוט לא מדויק שהוביל למסקנה כי אנשיו אינם מכירים עוד בתהדיא, הפסקת האש הזמנית. נוסף על כך, ביטאון חמאס א-ריסאלה היוצא לאור בעזה, טרח וראיין את שגריר מצרים ברשות הפלסטינית דווקא, יאסר עותמאן, שסיפר לו כי ישראל והחמאס הגיעו (בתיווך מצרי) להסכם עקרוני על השבת הרגיעה והפסקת כל הפעולות הצבאיות ברצועה. הבעיה היא שעל אף האיתותים מצד חמאס כי רצה בשקט, החשש שלו כי יואשם בבגידה בערכי "ההתנגדות", עשה את שלו והוביל אותו להצטרף, גם אם זמנית, לירי של הרקטות.

ישראל מצדה, הנמיכה עד אתמול בשעות אחר הצהרים את רף ההפצצות בעזה ו"הסתפקה" בניסיון לפגוע בחוליות של משגרי רקטות - לא מחמאס. אמנם שר החוץ אביגדור ליברמן כבר מצא את "האשם" האמיתי במצב בעזה והעדיף להטיל על יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) את האחריות לפיגוע בחמישי (כנראה שחמאס וועדות ההתנגדות העממית מטרידים אותו פחות). אולם אם לרגע שוכחים את ההצהרות הלוחמניות של ליברמן, הרי שעל פי כלי התקשורת המצריים ישראל העבירה באמצעות מצרים מסר לחמאס שמבהיר כי אין לה רצון להמשיך בלחימה. הבעיה ש"הרקטה האסטרטגית" שנורתה אמש לעבר באר שבע, לצד הודעת חמאס, משנים את פני התמונה.

ואילו מצרים, על אף הרג שלושת השוטרים המצרים ביום חמישי (כנראה מאש צה"ל), והפגנות האלפים מול השגרירות הישראלית בקריאה לגרש את השגריר מקהיר, נזהרת מלשבור את הכלים מול ירושלים. ההחלטה שלכאורה קיבל הקבינט המצרי להחזיר את יאסר רידא, השגריר בתל אביב, למצרים, ספק שונתה ספק לא התקבלה, ולעת עתה רידא נשאר בתל אביב. המצרים ממשיכים לנסות להביא להסכמה בין חמאס וישראל על הפסקת אש. אלא שבעקבות התוצאות הקטלניות של נפילת הרקטה בבאר שבע אמש, לא ברור מתי אם בכלל יצליחו בכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ