90% הצלחה ל"כיפת ברזל" ביירוט הטילים

משרד הביטחון יאיץ את ההצטיידות בסוללות נוספות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

מערכת "כיפת ברזל" יירטה לפחות 15 טילים מאז החל סבב הלחימה הנוכחי, לאחר הפיגוע בכביש המוביל לאילת. בכירים בחיל האוויר העריכו אתמול כי מאז יום חמישי, שיעורי ההצלחה של כיפת ברזל ביירוט טילים הנורים מרצועת עזה הם יותר מ-90%. שיעורי ההצלחה של המערכת מחושבים רק לפי טילים שהמערכת זיהתה שיש סכנה שיפגעו באזורים מאוכלסים. כיפת ברזל מסוגלת לקבוע אילו טילים ייפלו בשטחים פתוחים, והיא אינה מבזבזת עליהם טילי יירוט יקרים. אמש, בתשע וחצי בערב, נרשם יירוט מוצלח נוסף של טיל שנורה לאזור אשקלון.

מפקד ההגנה האווירית בחיל האוויר, תת-אלוף דורון גביש, אמר אתמול שלוחמיו הצליחו לגלות את כל הטילים ששוגרו מרצועת עזה, ולהעביר התרעה מהירה לפיקוד העורף ומשם לתושבי האזור. "אמרנו מראש שלא מדובר במערכת הרמטית", אמר גביש על כיפת ברזל, "אנחנו מתחקרים ולומדים את המערכת תוך כדי לחימה, ומשתפרים במהלך התפעול. זאת המערכת הראשונה מסוגה בעולם, שנמצאת עכשיו בהתנסות המבצעית הראשונה שלה. למרות זאת, הצלחנו ליירט מספר גדול של רקטות".

הפלסטינים הולכים ומפנימים שהסוללות שנפרשו בשבועיים האחרונים סביב אשקלון ובאר שבע מונעות כמעט לגמרי את נפילת הטילים באזורים מיושבים. ההבנה הזאת גרמה לכך שיותר שיגורים כוונו לעבר אשדוד ואופקים. שלשום בלילה, כשהארגונים בכל זאת כיוונו לבאר שבע, הם לא הסתפקו בטיל בודד או בצמד, כפי שהיה בעבר, אלא שיגרו בו זמנית שבעה טילים אל העיר. סוללת כיפת ברזל הצליחה ליירט את רובם המכריע, אבל טיל אחד התפוצץ באזור מגורים וגרם למותו של יוסי שושן.

אתמול דיברו בחיל האוויר על "מחלות ילדות" של המערכת, שהוכנסה לפעילות מבצעית בהליך מואץ מאוד. בעתיד, אומרים בחיל, כשיהיו יותר סוללות, תתאפשר פרישה צפופה יותר, כך שסוללה אחת תוכל לסייע לסוללה שלצדה במצב של מטח טילים מרוכז.

משרד הביטחון החליט להאיץ תוכניות שיאפשרו את הכפלת מספר הסוללות בתוך חצי שנה. כתוצאה מכך מקווים במשרד הביטחון וברפא"ל, המייצרת את המערכת, להעביר כבר בחודש הבא סוללה שלישית לחיל האוויר, ובחצי השנה הקרובה סוללה רביעית. חיל האוויר כבר הכשיר לוחמי הגנה אווירית נוספים שיוכלו לאייש את הסוללות החדשות. עד סוף 2012 אמור חיל האוויר לקבל שתי סוללות נוספות, ולהשלים בכך את מספר הסוללות המבצעיות לשש.

עלות ארבע הסוללות החדשות ממומנת ברובה באמצעות הקצבה מיוחדת של 205 מיליון דולר מהממשל האמריקאי, בתוספת סכום מתקציב הביטחון הישראלי. שר הביטחון, אהוד ברק, הבטיח אתמול שעד סוף 2013 כבר יהיו בידי ישראל תשע סוללות כיפת ברזל. במשרד הביטחון מנסים כעת למצוא את המקורות התקציביים למימון רכישת שלוש הסוללות הנוספות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ