המקלט בבאר שבע איחד את תושבי שכונה ד'

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

על קיר הבטון העוטף את מקלט ד'17 בבאר שבע, מישהו ריסס "עם ישראל חי". מסר נוקב או מלא אירוניה, בהתחשב בעובדה שהמקלט הזה, בלב שכונה ד', מפגיש כעת חלקים שונים מאוד בעם: תושביה הוותיקים של השכונה, יחד עם סטודנטים השוכרים דירות בשיכונים המצהיבים; יושבי מאהל המחאה הסמוך, המתעקשים שלא להרפות מהמאבק ביוקר המחיה בישראל, ופעילים בארגון קטן לשיתוף פעולה בין יהודים לערבים בנגב, שפועל במקלט בימים של שגרה. כולם הצטופפו במחסה השכונתי כדי להתגונן מהרקטות שנורו מרצועת עזה.

יום אחרי המתקפה שבה נהרג יוסי שושן מבאר שבע ואחרים נפצעו, פגעה אתמול רקטה במבנה בית ספר. איש בבאר שבע לא הקל ראש באיומים - העיר שבה חיים כרבע מיליון איש האטה את הקצב במידה ניכרת, אף שלא שותקה כליל. חלק מתושבי העיר הצפינו עם ילדיהם עד יעבור זעם, העירייה ביטלה את כל אירועי החופש הגדול; בעלי אולמות ומסעדות שעמם דיברנו דיווחו על ביטול אירועים שהיו מתוכננים השבוע. בקאנטרי העירוני הושבתו בריכות השחייה והחוגים ורק חדר הכושר, הסמוך למרחב המוגן, המשיך לפעול. הרצים והמדוושים למיניהם הזיעו, ולא בגלל הדיווחים על "מיליון ישראלים במחסה" שהופיעו במסכי הטלוויזיה מול עיניהם. אחרי ככלות הכל, בבאר שבע לא נראו כל סימנים לאובדן שליטה.

עסקים לא מעטים פתחו את שעריהם, ואלה התרבו ככל שהצטברו שעות של שקט. לפנות ערב, כשהתגברו הדיווחים על הפסקת אש שנמצאת מעבר לפינה, הרגישו רבים מתושבי העיר בטוחים לצאת מבתיהם, להתנהג כאילו הגל הנוכחי עומד לחלוף. כשהשמש החלה להנמיך במערב, אי שם מעל רצועת עזה, התנועה בכבישי העיר החלה להתעבות, תושבים הוציאו כלבים לסיבוב או הוציאו את עצמם לריצת ערב - הכל טיפין טיפין, עדיין רחוק מאוד משגרה.

יושבי מאהל המחאה של באר שבע החליטו להיענות לדרישות פיקוד העורף והמשטרה, ולהימנע בלילות הקרובים מלינה לא בטוחה באוהלים. "אנחנו כאן כדי להישאר", הדגישו הפעילים כשהודיעו כי הפעילות בשעות הערב תועתק אל המקלט הציבורי, המרוחק כשתי דקות הליכה מהמאהל. דורון אמנו, ממובילי המאהל, הזכיר היסטוריה "רחוקה" - מלפני שבוע - שבה הוא וחבריו הצליחו לארגן הפגנה שכמותה לא נראתה בבאר שבע. "הדרום עשה היסטוריה לפני שבוע עם אלפי מפגינים. אנחנו לא נוותר על דבר כזה", אמר.

"לא באנו להיאבק ברשויות, במשטרה", אמר אריה מאיר, סטודנט למתמטיקה וכלכלה באוניברסיטת בן גוריון, אף הוא מראשי המאהל. הוא משוכנע כי במה שקשור למחאה, "זהו רגע מפתח, רגע מבחן למאבק, ואני מאמין שנצא ממנו מחוזקים. אחרי שזה יעבור, אנחנו נבין שהמצב הביטחוני איחד את השורות שלנו. אני מאמין שבתוך יום-יומיים נוכל לחזור לפעילות. אנחנו כאן, מנסים מצד אחד להמשיך במאבק, אבל מצד שני מבינים שזה לא הזמן לעשות בלגן. זה כמו שהרופאים נקראים עכשיו לדגל ולא שובתים".

המפתחות למקלט הציבורי בלב שכונה ד' נמסרו זה מכבר ל"פורום דו-קיום בנגב", שהקים כאן מוסד שנקרא "מולתקא-מפגש: בית תרבות ערבי יהודי בנגב". מנכ"לית הפורום, חיה נח, תושבת היישוב עומר, סיפרה כי היא וחבריה ניקו ושיפצו על חשבונם את המקלט, התקינו בו מזגנים ופינות ישיבה נעימות כדי לקיים בו מפגשים, פעם-פעמיים בשבוע, בין יהודים לבדווים. במקום יש גם תערוכת תצלומים של מאהל - לא מאהל המחאה אלא מאהל של הכפר אל-עראקיב הבדווי, שמפונה מעת לעת על ידי הרשויות. היה זה המקלט היחיד בשכונה שנפתח כבר אתמול בבוקר, ומצבו מצוין.

בדרך כלל נשמר כאן הדו-קיום בין הפעילים לתושבי השכונה, אבל אלה מהם שביקשו מחסה בסוף השבוע רתחו מזעם. לטענתם היה צריך לפתוח את המקלט עוד קודם לכן. העיכוב בפתיחת המקלט הרתיח אחדים מהתושבים, ובהם אסתר בן-נעים, שנאלצה לבלות את הלילה בחדר המדרגות של המקלט הנעול. "כעסתי עליהם. אנחנו לא צריכים להיות תלויים בזרים שלא גרים פה. יש גבול", אמרה בן-נעים. "דו-קיום עם ערבים זה בסדר גמור, אבל בגללם לא עצמתי עין כל הלילה, השגחתי על הנכדים והקשבתי אם יש אזעקות".

אתמול, מכל מקום, המקלט נותר פתוח לטובת תושבי השכונה הוותיקים, הסטודנטים, המוחים מהמאהל, וגם לנציגי הפורום לדו-קיום שבאו גם כדי לשמור על הציוד שהתקינו במקלט, שאותו הם מפעילים ברשות העירייה, אך כעת אמור לשמש את הציבור הרחב. "אנחנו נהיה פה כל עוד ההוראה היא לפתוח את המקלטים", הבטיחה חיה נח, "יש לנו גם מחויבות לקהילה מסביבנו". בן-נעים לא השתכנעה, אבל לפנות ערב, נראה היה כי הכלבלב שלה מגלה סימני דו-קיום עם כלבה של אחת מפעילות הפורום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ