הסלמה בדרום: חמאס חושש מהתערערות שלטונו כתוצאה מהסלמה

למרות דעת הקהל בעזה, הופך חמאס לפרטנר בשמירת השקט, בידיעה כי הסלמה נוספת עלולה להסתיים עבורו באסון פוליטי וצבאי

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

בניגוד להצהרות הדרמטיות של ממשלת ישראל מאז החלה הלחימה, דווקא המלה איפוק היא שיכולה לתאר את הפעילות הצבאית הישראלית אתמול ברצועת עזה. על אף אמירות נוסח "מי שפועל נגדנו הסיכוי שראשו יופרד מגופו גבוה מאד" של אהוד ברק, או "לרשות אחריות מלאה להתקפת הטרור הרצחנית" של שר החוץ אביגדור ליברמן, ניכר מאמץ ישראלי להבליג ולמנוע הסלמה. מספר ההפצצות הישראליות אתמול היה מועט בהשוואה למספר הנפילות, והתמקד בחוליות משגרים. צה"ל וחיל האוויר נמנעו כמעט לחלוטין מלתקוף מטרות של חמאס, ורק בשעות אחר הצהריים הותקפו שתי עמדות לא מאוישות של כוחות הביטחון של הארגון. עם זאת, בהפצצות אלו נפגעו אזרחים פלסטינים.

במערכת הביטחון הדגישו אתמול שוב ושוב כי בימים האחרונים לא לקח חמאס חלק בירי רקטות לעבר ישראל. במידה מסוימת יצאו בישראל "להגנת" חמאס, והסבירו שאפילו ההודעה מטעם הזרוע הצבאית של הארגון ממוצאי שבת, כי שיגרה ארבע רקטות לעבר אופקים, היתה בגדר "טעות". בצד הישראלי אין כל רצון בהמשך הלחימה או בפגיעה ניכרת בחמאס, ייתכן שעל רקע החשש מהסתבכות צבאית דווקא לפני הדיון בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר. התקיפות של חיל האוויר אתמול היו נקודתיות, ללא הרוגים, והותירו לממשלת חמאס מרחב ניכר למשא ומתן עם שאר הארגונים בדבר הפסקת אש.

עמדת חמאס בעזה, לאחר תקיפת חיל האוויר אתמול. הודעת חמאס שנטלה אחריות לירי על אופקים נעלמה מהאתר לאחר כמה שעות (תצלום: אי-פי)

ואילו בחמאס, ניכר כי בין קבוצות שונות בארגון ישנה מחלוקת אם להצטרף ללחימה או להימנע מכל הסלמה. במוצאי שבת אכן פרסם אתר החמאס הודעה רשמית שטענה כי אנשי עז א-דין אל-קסאם שיגרו את ארבע הרקטות לעבר אופקים. אולם בחלוף כמה שעות ההודעה נעלמה, ובארגון שבו ונשמעו הקולות שסיפרו על מאמצי התיווך המצריים. בחמאס ישנם קולות הטוענים כי אסור להפסיד את המערכה לארגונים הקטנים יותר, ולהניח להם לקבל את הקרדיט על הלחימה בישראל, בעוד הארגון השולט בעזה מצטייר כרשות פלסטינית מסוג חדש, שדואג לשמירת ביטחון ישראל.

אך ייתכן שאפילו בזרוע הצבאית של חמאס מבינים כעת כי ישנם שיקולים שמעבר לדעת הקהל העזתית. אתמול פרסמה סוכנות הידיעות רויטרס דיווח מפי מקורות דיפלומטיים, שמסרו כי איראן הפסיקה להעביר לארגון כספים כבר לפני כחודשיים על רקע התנגדות חמאס להשתתף בהפגנות תמיכה בנשיא סוריה, בשאר אל-אסד. ההחלטה החדשה של טהרן אינה הסיבה היחידה למשבר הכלכלי הפוקד את ממשלת חמאס, שלא שילמה עדיין משכורות חודש יולי של 40,000 פקידי ממשל ואנשי כוחות הביטחון בעזה (לממשלת חמאס יש קושי אובייקטיבי בגביית מיסים קבועה ברצועה). אך ללא ספק לצעד האיראני יש השלכות על יכולת הממשלה לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות לאנשיה. לחימה בישראל יכולה אמנם להוות הסחה טובה למשבר פיננסי, אך הרפתקה צבאית מסוכנת מול ישראל עלולה להסתיים גם באסון פוליטי וצבאי עבור הארגון.

המחלוקת בתוך חמאס יכולה אולי להסביר את המדיניות הלוליינית של הארגון בימים האחרונים: הימנעות מהסלמה כוללת או מהשתתפות פעילה מדי בשיגור רקטות, ובמקביל עצימת עין לנוכח פעילות ועדות ההתנגדות העממית ואפילו קבלת אחריות לפעולות שארגונים אחרים מבצעים. אך בשורה התחתונה, על אף ההצהרות הלוחמניות מצד ממשלת ישראל, חמאס, מבלי שבישראל או בארגון יציינו זאת ברבים, הופך אט אט לפרטנר של מדינת ישראל בשמירת השקט בדרום. הוא מראה סימנים של שליטה ברצועה ונתן אמנם לארגונים הקטנים היתר "לשחרר קיטור", אך בסופו של דבר, עודד אותם בעיקר להפסיק את הירי, במסרים לא מאיימים.

ועדיין, שחרור הקיטור צריך לעורר דאגה רבה בישראל. ארגון ועדות ההתנגדות העממית ספג ביום חמישי פגיעה קשה (חיסול כל בכיריו), ולא קיבל אתמול את הפסקת האש. הצלחותיו של הארגון הקטן, שמונה כ-1,000 חמושים, ייתנו לו ולג'יהאד האסלאמי מוטיבציה להמשיך. סיבה נוספת לדאגה היא היכולת של ארגונים קטנים אלה, "הוועדות" ו"הג'יהאד", לשגר רקטות שיכולות להגיע ליבנה, באר שבע וערים אחרות, מבלי שבצה"ל יוכלו להפסיק את התופעה בפעילות מהאוויר בלבד. חוליות המשגרים הופכות מדויקות, קטלניות וחסינות יותר מפגיעה. אם בעבר שיגור רקטת גראד היווה משימת התאבדות לחוליה המבצעת, כיום נראה שאותן חוליות אימצו טכניקות חדשות המאפשרות להן לשגר ולהיעלם (לפחות בחלק מהמקרים), נוסח אלה של חיזבאללה. ואם זה מה שארגונים קטנים יחסית מסוגלים לעשות, ניתן רק לדמיין מה יהיה נזק של הסלמה כוללת מול חמאס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ