בעקבות בקשת טורקיה: האו"ם שוב דחה את פרסום הדו"ח על אירועי המשט

יום לפני מועד פרסום הדו"ח, קיבל מזכ"ל האו"ם את בקשת טורקיה ודחה את המועד. עם זאת, באנקרה טוענים: גם ישראל העבירה בקשה דומה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מזכ"ל האו"ם באן קי מון נענה לבקשתה של טורקיה לדחות את פרסום דו"ח פאלמר על אירועי המשט לעזה, כך אמרו היום (שני) במשרד החוץ הטורקי. הדו"ח היה צפוי להיות מוגש היום למזכ"ל ולהתפרסם לציבור מחר.

ממשלת טורקיה פנתה למזכ"ל האו"ם, לישראל ולארה"ב, בבקשה לדחות את פרסום הדו"ח בשבוע עד עשרה ימים. ארה"ב הביעה תמיכה בבקשה בעוד שישראל לא הביעה התנגדות לדחייה. עם זאת, דובר משרד החוץ הטורקי סלצוק אונאל אמר כי גם ישראל ביקשה לדחות את פרסום הדו"ח.

ארדואן. תצלום: אי-פי

מזכ"ל האו"ם, שכבר דחה את פרסום הדו"ח פעמיים בעבר, אמר לשר הביטחון אהוד ברק בפגישתם בניו יורק לפני שבועיים כי הוא לא ידחה פעם נוספת את הפרסום. מקור מדיני ציין כי דחיית פרסום הדו"ח תאפשר לחדש את המו"מ בין ישראל לטורקיה על סיום משבר המשט. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שינה את עמדתו בעניין ההתנצלות בפני טורקיה כמה פעמים בשבועות האחרונים. ייתכן שלאור הבקשה הטורקית ייעשה ניסיון להגיע לנוסחת התנצלות שתהיה מקובלת על נתניהו, ותאפשר לסכם את המתווה לסיום המשבר.

בחודשים האחרונים הפעיל הממשל האמריקאי מכבש לחצים על ישראל ועל טורקיה כדי לגבש נוסחה לסיום המשבר. הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון היו מעורבים באופן אישי במאמצים, והבהירו לצדדים כי שיקום היחסים בין ישראל לטורקיה הוא "אינטרס ביטחוני לאומי של ארה"ב".

האמריקאים הניחו על השולחן מתווה לפיו ישראל תתנצל בצורה עקיפה בפני טורקיה לפי הנוסח הבא: "במידה שהיו תקלות מבצעיות במהלך ההשתלטות על המשט, שהובילו למותם של אזרחים טורקים, הרי שישראל מתנצלת על כך". בתמורה, הטורקים היו צריכים להתחייב לנרמל את היחסים עם ישראל ולא לפעול נגד קצינים ישראלים בדרכים משפטיות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אתמול כי לישראל אין התנגדות לדחייה נוספת בפרסום הדו"ח, אולם אין כל שינוי בעמדתו של נתניהו לפיה ישראל לא תתנצל בפני טורקיה על אירועי המשט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ