ירון זליכה: ישראל המדינה הענייה במערב

זה לא קפיטליזם - ישראל נהפכה לאוליגרכיה. כך טוען ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר. ברוח המהפכה, ההרצאה שנתן בנושא לפני שנה וחצי היא כיום להיט באינטרנט, כמעט נבואה שהגשימה את עצמה. מי שהיה ידידו של נתניהו מתעקש ש"אפשר לעשות פה 40 רפורמות לפחות, בבנקאות, בתקשורת, בתחנות הדלק. אבל הממשלות עושות הכל כדי לדחות את זה"

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

אם חשבתם שסרטון הווידיאו שהציג רמיקס של חברת הכנסת מירי רגב צועקת לאחד המפגינים בשדרות רוטשילד בתחילת המחאה, "תגיד לי, אתה סתום?" הוא קטע הווידיאו הפופולרי ביותר שהנפיקה המחאה ברשת? - תחשבו שוב. סרטון וידיאו אחר הופך בשבועות האחרונים ללהיט הגדול של המחאה: הרצאה של ירון זליכה, בעבר החשב הכללי במשרד האוצר, לתלמידי הטכניון בסוף שנת 2009.

אלפים צופים בשבוע האחרון בהרצאה הזו מדי יום. עד כה צפו בה יותר מ-58 אלף בני אדם, יותר ממספר הצופים בסרטון על רגב. ההרצאה אינה סרטון סרקסטי קצר וקליל - זו הרצאה אקדמית ודידקטית של שעה ו-41 דקות, שבה חובט זליכה במדיניות הכלכלית של ממשלות ישראל. בין היתר הוא טוען ש"ישראל היא המדינה הענייה במערב", ש"המדיניות הכלכלית היא מדיניות מעוותת ויש לבטלה מהיסוד" וש"ממשלות ישראל יצרו כאן אוליגרכיה".

בשני הנתונים האלו - מספר הצפיות ביוטיוב ואורך ההרצאה - מצוי אולי אחד המאפיינים הבולטים של המחאה החברתית: הציבור לא מסתפק עוד באמירות שטחיות בעניינים כלכליים, ורוצה להבין את הסיבות לפרוץ המחאה. כתבות בעיתונות הכלכלית, על ריכוזיות ויוקר המחיה, שמודבקות על שלטים בין אוהלים בשדרות רוטשילד, מחזקות גם הן את התחושה.

בהרצאה הזו זליכה מזכיר במידה מסוימת את פרופ' נוריאל רוביני, כלכלן אמריקאי שזכה בכינוי "נביא הזעם". הוא היה אחד המעטים שחזו את משבר האשראי העולמי כבר ב-2004. זליכה אולי לא חזה את המשבר באופן ישיר, אבל בהרצאתו הוא מסביר את חוליי הכלכלה הישראלית, שצפים כעת אל פני השטח.

ההצלחה של ההרצאה ביוטיוב הפתיעה את זליכה. "אם הייתי יודע שיהיו כל כך הרבה צפיות", הוא אומר בראיון ל"הארץ", "הייתי דואג שיעלו את כל ההרצאות מהקורס שלי. זו רק הרצאת הפתיחה של הקורס, שהנושא שלו הוא ההטיה של המשק הישראלי מעבודה להון, והדרכים להפיכת המגמה והחזרת המשק למבנה מהוגן שיש בו גם חלוקה הוגנת ויעילה של משאבים. אלה לכאורה ביטויים סותרים, אבל הם אחראים זה לזה - ללא חלוקה הוגנת אין יעילות ואין צמיחה, ולהיפך".

נגמר החופש

רבים רואים בזליכה איש של בנימין נתניהו, אבל היום הוא מפנה אצבע מאשימה, גם אם הוא לא אומר זאת במפורש, אל ראש הממשלה. השניים מכירים מאז שנות ה-90, אז שימש זליכה מנהל התחום הכלכלי במשרד ראש הממשלה. זליכה לא שוכח את אותה שבת במארס 2003, כשהטלפון צילצל ועל הקו היה שר האוצר הטרי, שכיהן רק שעות ספורות בתפקיד: בנימין נתניהו.

"נתתי לך חופשה של שש שנים. נגמרה החופשה. אני רוצה שתבוא לעבוד אתי", אמר לו ביבי. זליכה, אז בן 33 ובעל תואר דוקטור, לא שש לחזור למגזר הציבורי. אבל באוקטובר 2003, בעקבות לחצים כבדים של נתניהו, הוא מונה לאחד התפקידים הבכירים והחשובים במשרד האוצר - החשב הכללי האמון על קופת המדינה.

בכהונתו כחשב הכללי תחת נתניהו קיבל ממנו זליכה גיבוי מלא, גם כשיצא נגד בעלי הון, בעלי עמדות כוח במשק וקשרים עם השלטון ובהם משפחת עופר ואליעזר פישמן. נתניהו פינה את משרד האוצר לאהוד אולמרט וזליכה מצא עצמו עם בוס חדש.

אולמרט נהפך ראש הממשלה ב-2006 ואברהם הירשזון נכנס למשרד האוצר. בתוך זמן קצר הסתכסך זליכה עם שניהם וניהל מאבקים נגדם. בתחילת 2007 פירט זליכה ביחידה הארצית לחקירות הונאה את הניסיונות של אולמרט לסייע לקבוצת איל הקניונים האוסטרלי פרנק לואי, לזכות במכרז לרכישת גרעין השליטה בבנק לאומי - בנק שהשליטה בו נתונה בידי המדינה.

הוא טען שאולמרט פעל להתאמת תנאי המכרז לדרישות קבוצת לואי ושהשינויים שביקש להכניס במכרז עלולים לעלות לקופת המדינה בהפסד מאות מיליוני שקלים. נפתחה חקירה משטרתית ואולמרט והירשזון פעלו מאז להדחת החשב הכללי המכהן, לראשונה בתולדות המדינה. בסופו של דבר התפטר זליכה מתפקידו.

ארבע שנים חלפו מאז עזב את משרד האוצר. החקירה בעניין המכרז למכירת בנק לאומי נסגרה מחוסר ראיות מספיקות. בזמן הזה השתנתה גם המפה הפוליטית: נתניהו היה לראש ממשלה, הירשזון מרצה עונש מאסר לאחר שהורשע בפרשה אחרת, בין היתר בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ואולמרט מתגונן כיום בבית המשפט מכמה אישומים, בפרשת מעטפות הכסף בפרשת ראשונטורס ובפרשת מרכז ההשקעות. הפרקליטות כבר החליטה כי בכפוף לשימוע, תגיש נגד אולמרט כתב אישום גם במה שמסתמן כפרשת השחיתות הגדולה ביותר שידעה המדינה - פרשת הולילנד.

השינויים לא פסחו על זליכה - היום הוא בן 41 ובעל תואר פרופסור. בשונה מרבים מהחשבים הכלליים שקדמו לו, הטייקונים לא עמדו בתור להציע לו עבודה. הוא הקים אמנם חברה לייעוץ עסקי, שבין היתר עובדת עם בעלי הון, אבל את רוב זמנו מבלה באקדמיה. הוא דיקאן הפקולטה למינהל עסקים בקריה האקדמית אונו, ומרצה במוסדות נוספים.

"אני לא אוהב את השימוש במושג שחיתות", אומר זליכה, "הוא יוצר זילות של הבעיה. המעטפות של הירשזון ואולמרט הן שחיתות. בעלי ההון יכולים לומר ?טפלו בשחיתות, מה אתם רוצים מאתנו', אבל הבעיה האמיתית במשק אינה במעטפות, אלא מדיניות כלכלית מוטית ומוטעית מהיסוד, שצריך להחליף אותה. ממשלת ישראל הזו, כמו קודמותיה, מנהלת מדיניות כלכלית של אוליגרכיה. מדיניות שאינה אנטי-עוני אלא פרו-עוני. היא מייצרת עוני".

האם אתה מאוכזב מנתניהו?

"אני מאוד מכבד את ביבי ואין זה סוד שאני מיודד עמו מאוד ברמה האישית. אבל לשאלתך - אין תגובה.

ובכל זאת?

"אריסטו אמר פעם שאפלטון הוא חברו הטוב - אך האמת גדולה משניהם".

האם אתה חושב שמדינת ישראל ענייה?

"המשק הישראלי סובל מרמות העוני הכי גבוהות במערב. 24.7% מהאוכלוסייה חיים מתחת לקו העוני. גם מעמד הביניים קרוב יותר לעוני מאשר למעמד הביניים. 70% מהאוכלוסייה (שבעה העשירונים התחתונים) חיה ברמת הכנסה ממוצעת למשק בית של פחות מ-15 אלף שקל (בחישוב של הכנסה ממוצעת לשכיר, כפול 1.3 מפרנסים למשפחה)".

מה ההסיבה למצב הזה?

"זה נובע מחלוקת הכנסות לא שוויונית שגורמת לכל העוגה להיות יותר קטנה. האי שוויון מייצר את העוני. זה מעגל קסמים של חלוקה לא שוויונית שמקטינה את העוגה, שמגבירה את העוני, שמגביר את האי שוויון - זה לא נותן למשק לצמוח. של מי האחריות לכך - של האוליגרכיה או של הממשלה? מחולל העוני הכבד ביותר הוא המדיניות הכלכלית.

"זה כולל את נטל המס העקיף (מכס, מע"מ, מסי קנייה, ארנונה, מס שבח ועוד) שהוא גבוה מאוד - מה שגורם לכך, שמלבד ההכנסה הנמוכה, ההוצאה תהיה כבדה. זה כולל את חוסר התחרותיות - ישראל נמצאת במקום ה-79 בעולם ברמת התחרות, אפילו לא קרוב למערב. ואם לא די בכך, כל כמה שנים אנחנו גם סופגים מכות מאקרו-כלכליות שנובעות משגיאות במדיניות. למשל, הורדת הריבית הריאלית במשק וייצור האינפלציה לפני שנתיים".

למה זו היתה שגיאה?

"אינפלציה מוצאת את ביטויה באחד משלושה שווקים, או בכולם ביחד: במוצרים ושירותים, בשוק ההון ובשוק הנדל"ן. מחירי ההמוצרים והשירותים עלו ב-4%, אבל רוב הכוח האינפלציוני לא הלך לשם. למה? בגלל רמת העוני הכבדה. כמה עוד אפשר להעלות מחירים? לכן רוב האינפלציה הלכה לשוק ההון ולנדל"ן, עם עליות מחירים של 50%. זוהי בועה, בלון כזה מתפוצץ בסוף".

ואיך זה מתקשר לאוליגרכיה?

"המדיניות הכלכלית מגינה על חוסר התחרותיות. היא לא עושה רפורמות. למה? כי ככה אוליגרכיה עובדת. זה הקשר בין ההון לשלטון. ההון הם המעסיקים הגדולים, בעלי אמצעי הייצור, שהם גם הקבוצות החזקות במשק, שרוצות הגנה מהממשלה באמצעות חסימת ענפים לתחרות.

"תפקיד הממשלה לפתוח ענפים לתחרות ולהתנגד למגמות מונופוליסטיות. הרפורמות פשוטות ליישום. ניסיתי בעבר, ללא הצלחה, לשנות את מנגנון ההפרטה במשק, כך שלא תתבצע באמצעות מכרזים לגרעיני שליטה שמעבירים כוח לבעלי ההון ומיועדים מלכתחילה רק לבודדים, כי אלה מכרזים של מיליארדים להפרטה באמצעות חלוקת מניות לציבור. ניסיתי לעשות את זה בבנק לאומי, אבל ראש הממשלה אז, אריאל שרון, ביטל את החוק בלחץ גורמים אלו ואחרים, אחרי שעבר שתי קריאות בכנסת".

שלוש רמות

עם תואר פרופסור בכלכלה, ראיית חשבון כמקצוע וניסיון בניהול קופת המדינה - זליכה הוא מומחה בכלכלה הישראלית. בהרצאתו המצולמת ביוטיוב הוא שילב נתונים וניתח את המשק הישראלי, חשף את אופן ניהול הקופה הציבורית שניזונה מכספי משלמי המסים ומחלקת את הכספים באופן לא שוויוני.

לא כולם נמנים עם אוהדיו. מאז סיפור המכרז לבנק לאומי, אומרים עליו מקטרגיו שהוא "רואה צל הרים כהרים". רבים רואים בזליכה גם איש עקשן ואובססיבי אפילו. במהלך כהונתו באוצר הוא הסתכסך לא רק עם אולמרט, הירשזון וכמה בעלי הון, אלא גם עם עמיתיו בראשות המשרד. מנכ"ל האוצר לשעבר ירום אריאב אף האשים אותו, בגלל עמדתו בעניין מכרזים שמפרסמת המדינה, כי פגע בתפקוד המשרד וכתוצאה מכך גם בכלכלת ישראל.

אבל ככל שחולף הזמן מתברר לזליכה שהצל ההרים הוא אכן הרים. תיאוריות הקונספירציה של זליכה נראות פחות מופרכות. כך עם החשדות נגד אולמרט וכך עם התיאוריה הכלכלית שהעלה לפני שנתיים כמעט לפני תלמידי הטכניון, שמשתלבת היטב בגל המחאה על יוקר המחיה.

"יש שלוש רמות של מינהל לא תקין. הגבוהה שבן היא הרמה שבה המדינה לא לוקחת רק פרי מהעץ או עץ מהמטע, אלא את כל המטע או את חלקו הגדול. המדינה לוקחת מהעם את יכולתו להשפיע על המדיניות האמיתית. בספרות המקצועית זה נקרא הפקעה. זה הנזק העיקרי למשק. הסיבה לכך היא תופעת ההון-שלטון. הון-שלטון-עיתון. ולכן, אף פוליטיקאי לא יגיד את זה, כי אם יגיד, הוא לא ייבחר. הוא לא יקבל מימון, התקשורת תתקוף אותו".

"אני לא תוקף את הבעלים אלא את השיטה", אמר זליכה שנה וחצי לפני שנוחי דנקנר רכש את השליטה ב"מעריב" והצטרף לשורת אנשי ההון המחזיקים באמצעי תקשורת בישראל, כמו יוסי מימן, יצחק תשובה, משפחת עופר ומוזי ורטהיים.

הוא גם התייחס לביקורת הנמתחת עליו: "תמיד שואלים אותי ?זו לא קונספירציה?' לא, זו לא קונספירציה ולא קפיטליזם - זו אוליגרכיה. כך עובדת אוליגרכיה. בגלל השפעת ההון-שלטון אין אף פוליטיקאי שמוכן להגיד דברים אלו בלי לקבור את עתידו הפוליטי. אני לא פוליטיקאי ולא אכפת לי לומר שאני לא רואה לנגד עיני עתיד פוליטי. לא משנה מי נבחר - כולם עושים אותו הדבר. אף אחד לא יפתח ענפים לתחרות. מדברים עכשיו שוב על הפרטה (של מינהל מקרקעי ישראל, ש"ש) ואיך הם רוצים להפריט? הם לא רוצים לחלק לציבור, אלא לבעלי השליטה. במקום לחלק לאזרחים הקטנים קרקעות, הם התחילו לדבר על מכרזים ועל מתחמים.

"אפשר לעשות פה 40 רפורמות לפחות - באיזה ענף שאתם רוצים: הסלולר, הבנקאות, התקשורת, תחנות הדלק. במשק יש את הידע כיצד לעשות את הרפורמות האלה, אבל הממשלות עושות הכל כדי לדחות רפורמות".

כששומעים את הרצאתו נדמה לרגע שזליכה פורץ סוף סוף למרכז הקונסנסוס. אבל ביקורתו מורכבת. התיאוריה שגיבש היא אמנם לא פוליטית - בדומה לראשי המחאה שמנסים לחמוק מזיהוי פוליטי - אבל הוא מבקר את הימין והשמאל כאחד.

"כשמסכימים על כך שישראל היא המדינה המערבית הענייה בעולם (על פי זליכה, לפי תוצר לנפש והתפלגות ההכנסות, ש"ש) שואלים למה? מה עוד חריג פה? רובנו עוברים שטיפת מוח כבר עשרות שנים, של תרבות פוליטית מסוימת ותרבות תקשורת מסוימת. אז יש כמה גורמים חריגים שנראים כך, אבל למעשה הם לא משמעותיים", הוא אומר בהרצאה.

אחד מאותם גורמים הוא הביטחון, אומר זליכה, "אז אני לא מומחה לביטחון, אבל אנו לא עניים בגלל הביטחון. נכון, מצבנו לא מזהיר. אבל אם יבדקו את השינוי בתוצר בזמן מלחמות ובתקופות אחרות, יגלו שהיו מלחמות שצמחנו בהן והיו כאלו שלא, ובכלל, רף ההוצאות על ביטחון יורד כבר 50 שנה. אז זה לא שמלחמה זה טוב לכלכלה, זה רע, אבל ההשפעה הכלכלית שלה היא יחסית בשוליים, היא לא מספקת הסבר.

"מה עוד אומרים לנו? שאנחנו מדינה צעירה... אז מתברר שכשקמנו, היו באו"ם בערך 57 מדינות והיום יש שם 200 - זאת אומרת ששלושה רבעים ממדינות העולם קצת יותר צעירות מאתנו, גם קפריסין וסינגפור - אז כנראה שזה לא הסיפור.

"אומרים לנו גם התנחלויות, חרדים, ערבים ונשים. לא מזמן בא שר האוצר (יובל שטייניץ, ש"ש) לקריה האקדמית אונו ואמר, בדומה למה ששמענו משרים אחרים, שהסיבה המרכזית לעוני היא החרדים והערבים שלא עובדים. אין טעות גדולה מזו", קובע זליכה.

"מה שהשר אמר זה שיש פה 600 אלף עובדים פוטנציאליים, שלא עובדים. בעברית צחה - סוציומטים. לכן אנחנו מייצרים פחות ולכן אנחנו עניים. עכשיו, חשבו לכם שאותם 600 אלף יושבים בקריה האקדמית אונו ושומעים את ההרצאה המלומדת של ד"ר שטייניץ ואומרים לעצמם: ?וואי, הוא צודק. אנחנו סוציומטים. כל המדינה ענייה בגללנו. אי אפשר להשלים עם זה'. ואז עולים כל ה-600 אלף ללשכת השר דופקים על הדלת ואומרים: ?ד"ר שטייניץ שמענו אותך, השתכנענו, באנו להשתתף בשוק העבודה. איפה משתתפים פה?

"למה, מישהו פה ייצר מקומות עבודה?" מגביר זליכה את הטון בהרצאה. "במשק הישראלי חסרים 600 אלף מקומות עבודה, וזה אולי הכי חריג במשק שלנו. מכוח עבודה של 5.5 מיליון איש אין משק מערבי שייצר פחות מ-60% מקומות עבודה. כלומר, במונחי ישראל אלו אמורים להיות 3.3 מיליון מקומות עבודה. וכמה המשק ייצר? 2.7 מיליון מקומות עבודה. המשק מייצר הכי מעט מקומות עבודה מכל משק מערבי אחר. עובדים פה רק 2.7 מיליון אנשים כי יש רק 2.7 מיליון מקומות עבודה. אם 600 אלף ערבים, חרדים ונשים היו משתתפים, כלומר מחפשים עבודה, שיעור האבטלה כבר לא היה חד-ספרתי. הוא היה מזנק כאן ל-30%".

כמעט שנתיים עברו מאז נשא זליכה את ההרצאה לפני תלמידי הטכניון. היום כמו אז, הוא אינו רואה את עתידו בפוליטיקה. לשאלה האם אינו רוצה להיכנס לפוליטיקה ולהשפיע בכנסת, הוא משיב בציניות, "לא, תודה".

בעוד חודש הוא יפרסם את ספרו השלישי, "מדיניות כלכלית חדשה לישראל" (הוצאת הקיבוץ המאוחד והקריה האקדמית אונו), בעיתוי שמבטיח לו הצלחה גדולה יותר מספרו הראשון, "הגוורדיה השחורה" שפורסם ב-2008 (הוצאת זמורה ביתן). בספר זה הוא האשים את הפוליטיקאים בישראל בשחיתות, ובכירים אחרים במשק בהעלמת עין משוד הקופה הציבורית. *


איור: יעל בוגן


נתניהו. קיבל גיבוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ