התחקיר יעסוק בתגובת צה"ל להתרעת השב"כ

קצין בכיר יחקור מדוע לא תוגברו הכוחות בגבול בתקופה שקדמה להתקפת הטרור

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל ימנה בקרוב קצין בכיר לביצוע התחקיר על האירועים האחרונים בדרום, אך לא ברור אם הוא יצליח לחקור את כל היבטי הפיגועים. נוסף לכל דרגי צה"ל, מרמת הלוחמים שפעלו בשטח דרך מפקדיהם, החטיבה המרחבית, האוגדה, פיקוד הדרום ודרגי התכנון במטה הכללי, יהיה צורך לבחון גם את המידע שהיה בידי השב"כ, ואת פעילות המשטרה, שהיתה צריכה לסגור את הכבישים בסביבת זירת הפיגוע בזמן.

כבר עכשיו ברור שהדרגים הגבוהים במערכת הביטחון לא התעלמו מהאנרכיה הביטחונית בחצי האי סיני, שהחלה חודשים ארוכים בטרם נפילת משטר מובארק בפברואר השנה, והלכה והעמיקה לאחר מכן. עשרות דיונים התקיימו במועצה לביטחון לאומי, במטה הכללי, בשב"כ, ובין זרועות הביטחון. ההחלטה של הממשלה להפנות סוף סוף את התקציבים הנדרשים להקמת גדר ביטחונית ראויה על גבול מצרים התקבלה כבר לפני כשנה, כשהמניע המרכזי היה בכלל מניעת כניסתם של מסתננים, מהגרי עבודה אפריקאים ומבריחים, לאו דווקא לעצור את כניסתם של מחבלים. הממשלה קבעה שהקמת הגבול תסתיים עד סוף 2013, אך בהנחיית שר הביטחון אהוד ברק, הואצו העבודות ועל פי התוכנית הן אמורות להסתיים שנה מוקדם יותר, בסוף 2012.

אחת השאלות המרכזיות בתחקיר המקיף תהיה אם לא היה צורך להחליט על תגבור משמעותי של סדר הכוחות הקבוע המוצב לאורך הגבול. בפועל, בחודשים האחרונים, גם לאחר שהיה ברור שהצבא המצרי איבד כל שליטה על הנעשה בסיני, נשמר סדר הכוחות הקיים, קומץ יחידות מילואים הפרוסות בדלילות לאורך הגבול, עם גיבוי של אמצעי תצפית אלקטרוניים. במקרים שהיו התרעות קונקרטיות מצד גורמי המודיעין, תוגברו גזרות מסוימות לזמן מוגבל על ידי כוחות מיוחדים, כמו פלוגה מגדוד הסיור של גולני וצוותי ימ"מ שהיו באזור בעת הפיגוע בשבוע שעבר. אבל על אף המלצות שניתנו בדרגים מסוימים לצופף את המערך, לרוב נשאר סדר הכוחות על הגבול כפי שהיה.

מושג על המצב בימי שגרה בגבול מצרי ניתן לקבל ממסמך שהופץ בשבועות האחרונים באינטרנט, ונכתב על ידי סגן מפקד גדוד הנדסה במילואים, שביצע בחודש שעבר שירות מילואים על גבול מצרים. רב-סרן יובל יצחק מגדיר את האמצעים שעמדו לרשות החיילים בגזרה כ"מגוחכים" וכתב ש"הממשלה אינה מגדירה לצבא יעד של אפס חדירות (כמו שמוגדר בגבולות האחרים של המדינה). אם היה מוגדר יעד כזה הצבא היה משקיע הרבה יותר אמצעים בבלימת המסתננים על גדר. במצב הנוכחי הכוחות עושים את מרב המאמצים, אך סדר הכוחות והאמצעים דלים". אמנם הביקורת של הסמג"ד נוגעת בעיקר למדיניות, או חוסר המדיניות של ממשלת ישראל בנוגע לזרם הפליטים, אבל ניתן ללמוד ממנו לא מעט גם על המצב המבצעי על הגבול.

לא ברור אם תגבור קבוע של הכוחות המוצבים על גבול מצרים, ואיכותם, היה מונע את החדירה והפיגוע ביום חמישי. במקרה זה היתה התרעה ממוקדת של השב"כ, והאזור הרלוונטי אכן תוגבר באופן זמני על ידי גדוד השריון במילואים שעסק שם בפעילות שוטפת. בנקודה הזאת יצטרך התחקיר לבחון את האופן בו החליטו מפקדי חטיבת שגיא ומפקד עוצבת אדום, תת-אלוף תמיר ידעי, לפרוש את הכוחות שעמדו לרשותם לנוכח ההתרעה. כמו כן יהיה צורך לבחון את ההחלטה לעבור בשבע בבוקר ממצב של מארבים לאבטחה באמצעות סיורים, ואת האישור של מפקד פיקוד הדרום, האלוף טל רוסו, לפתוח את הכביש ב-12 בצהריים. המתחקר יצטרך גם לקבוע אם פיקוד הדרום והאוגדה התייחסו ברצינות הראויה להתרעה שסיפק השב"כ, שלדברי גורם בשירות היתה "התרעה ברמה הטובה ביותר שניתן לקבל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ