המחבלים תיכננו לחטוף את אחד הפצועים לסיני

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המחבלים שעשו את הפיגועים ביום חמישי מצפון לאילת היו מצוידים באמצעים מיוחדים לכפיתת חטופים, ונערכו לחטוף חיילים או אזרחים מאזור הגבול חזרה אל תוך סיני.

כוחות צה"ל המשיכו אתמול לסרוק את האזור סביב זירת הפיגועים, כ-15 ק"מ מצפון לאילת, כשהם מוודאים שלא נותרו בשטח עוד מחבלים או אמצעי חבלה כלשהם. טרם התקבלה החלטה מתי לפתוח מחדש את כביש 12 בקטעים הקרובים לגבול עם מצרים.

סגן מפקד חטיבת שגיא, סגן-אלוף לירן חג'בי, היה המפקד הבכיר הראשון שהגיע לזירת האירוע, דקות ספורות לאחר שהמחבלים פתחו באש על שני האוטובוסים וכמה כלי רכב פרטיים. חג'בי סיפר אתמול שבפיגוע השתתפו "כמה חוליות שהיו מסונכרנות אחת עם השנייה והיו מוכנות לבצע פיגוע של הרג רב וחטיפה של חיילים או אזרחים". לדבריו, נוסף לרובים, רימונים ומטעני חבלה, חלק מהמחבלים היו מצוידים גם בחגורות נפץ, כשהמטרה שלהם היתה להתפוצץ על כלי הרכב שחולפים בכביש. חוליות אחרות היו אמורות להיכנס אחריהן ולחטוף חייל או אזרח, ואולי אף יותר מאחד. לשם כך הם הצטיידו חברי החוליות באמצעי כפיתה, כולל אזיקונים, כדי להקל על החטיפה.

על פי התחקירים הראשוניים של צה"ל, הגעתו המהירה של כוח מפלוגת "עורב" של גדוד הסיור בחטיבת גולני מנעה מהמחבלים שפגעו בכלי הרכב הפרטיים ובאוטובוס השני שעבר במקום לחטוף את אחד האזרחים.

מפקד הפלוגה, רב-סרן רועי יונתן, תיאר אתמול כיצד רכב הסיור בפיקודו של סמל-ראשון משה נפתלי הגיע למקום ודרס את אחד המחבלים, בזמן שחגורת הנפץ שנשא עליו התפוצצה. לאחר מכן, המשיך רכב הסיור בנסיעתו והזהיר רכב פרטי נוסף שנסע לכיוון שלא להתקרב למקום. "הם חזרו, פרקו מהכלי כשהם מנהלים אש עם מחבל נוסף, שזרק רימון וירה עליהם. משה נפגע בשלב הזה של הפריקה, אבל הלוחמים המשיכו לחתור למגע וחיסלו את המחבל", סיפר רב-סרן יונתן. לדבריו, הכוח בפיקודו "שיבש למחבלים את כל התוכנית. המחבלים רצו לשהות כמה דקות בנקודה, אבל הכוח משך את האש אליו וזה מנע מהם לחטוף מישהו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ