המבחן של בנימין נתניהו: לא להסלים

ב-48 השעות שאחרי הפיגוע פעל נתניהו בתקיפות מדודה, וגם את המשבר עם מצרים ניהל כהלכה. ואולם, אחרי ההרג בב"ש דברים עלולים להשתנות

ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט

מכת המציאות אכזרית. היא אכזרית עבור האמריקאים, אשר מתחילים להבין מה עשו בחורף האחרון כאשר מוטטו את מצרים של מובארק. היא אכזרית עבור הישראלים, אשר האמינו בקיץ הזה שסדר היום כאן יכול להיות אזרחי-חברתי. היא אכזרית עבור מי שהתלהב ממהפכת תחריר וקולט עכשיו שמהפכת תחריר מפוררת את השלום. היא אכזרית עבור יריביו של בנימין נתניהו, אשר רואים כיצד ועדות ההתנגדות של עזה מכות במאהלי המחאה של רוטשילד. היא אכזרית עבור נתניהו עצמו, אשר התגאה בכך שאצלו אין הרוגים והנה אצלו יש הרוגים. מכת המציאות אכזרית עבור כולנו, כיוון שהיא מזכירה לנו היכן אנחנו חיים ובמי אנחנו מוקפים ובפני מה אנחנו עומדים.

תושבים בבאר שבע מתכוננים להעביר את הלילה במקלט (תצלום: אליהו הרשקוביץ)

הפיגוע המשולב בכביש לאילת ב-18 באוגוסט 2011 דומה למדי לחטיפת החיילים בכביש הצפון ב-12 ביולי 2006. בשני המקרים פעולת טרור מתוחכמת הפתיעה ישראל שאננה. בשני המקרים פעולת הטרור חיללה גבול בינלאומי מוכר ופגעה בריבונות ישראל. בשני המקרים היה בידי ישראל מודיעין שלא הופנם וההתנהלות הצה"לית בשטח היתה כושלת. בשני המקרים התגמול הישראלי הראשון היה מדויק ומוחץ אך הגמול על התגמול היה ירי רקטות, אשר הרג אזרחים. כך שהשאלה העומדת היום בפני בנימין נתניהו היא האם להמשיך ולפעול בדרום, כפי שאהוד אולמרט פעל בצפון לפני 5 שנים. האם להסלים ולהסלים ולסבך את ישראל במלחמת עזה שנייה? ב-48 השעות הראשונות שאחרי הפיגוע נתניהו פעל בתקיפות מדודה. גם את המשבר עם מצרים ניהל כהלכה ואולם אחרי ההרג בבאר שבע דברים עלולים להשתנות. הסובבים את ראש הממשלה עלולים לנסות לפתות אותו לפעול אחרת ולשלוף מן המגרה תוכניות מסוכנות. נתניהו עלול להתפתות. הוא רוצה לנקום ובכוחו לנקום. הוא מאמין בהרתעה ובכוחו לחדש את ההרתעה. אם יצליח, ייתכן שאף יביא לשחרורו של גלעד שליט ויהיה לגיבור האומה.

לנתניהו אסור להתפתות. לא חמאס יזם את המתקפה בכביש אילת וגם כעת חמאס לא מעוניין בהתלקחות. על כן מתקפה ישירה על חמאס תיתפס כמתקפה לא מידתית ולא מוצדקת על גוף מדינתי למחצה. מצרים לא תוכל לעמוד מנגד. הפעם היא באמת תחזיר את השגריר מתל-אביב ותקפיא את השלום. גם הקהילה הבינלאומית לא תבליג. היא תראה בישראל מחרחרת מלחמה. כאשר מאות רקטות יירו מעזה על שדרות, אשקלון, אשדוד, באר שבע, רחובות, ראשון לציון ותל-אביב - יתברר שגם כיפת ברזל לא תושיע. ראש הממשלה נתניהו יעמוד בפני דילמות שיהיו קשות מהדילמות שקרעו לגזרים את ראש הממשלה אולמרט.

מה שנדרש כעת הוא קור רוח, שיקול דעת ומחשבה ארוכת טווח. האתגר הראשון הוא לייצב את היחסים עם מצרים ולייצב את סיני. לשם כך נדרשת מנהיגות ויצירתיות אמריקאית. האתגר השני הוא לחדש את ההודנה עם חמאס. לשם כך נדרש איפוק ישראלי. גם אם עימות עתידי עם עזה הוא בלתי נמנע, ישראל חייבת לדחות אותו ככל שניתן. אסור להסלים. לא עכשיו. לא בנסיבות הרגישות האלה. אם נתניהו יסתבך כאולמרט, הוא יגמור כאולמרט. המחאה שלפני המלחמה תהיה כאין וכאפס לעומת המחאה של אחרי המלחמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ