יניר יגנה
יניר יגנה

יותר מ-50 רקטות קסאם ופצמ"רים נורו לעבר המועצה האזורית אשכול מאז יום חמישי. התושבים כבר רגילים לצפירות האזעקה ונשארים באזור ללא לבטים. מאז הפסקת האש נורו לעבר יישובי המועצה יותר מ-10 פצמ"רים ורקטות, אך הדבר שהכי מכעיס את ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, הוא שעושים הפרדה בין עוטף עזה לב"ש, אשדוד ואשקלון.

האם מדינת ישראל היתה צריכה לתקוף?

"התפקיד המרכזי של ממשלת ישראל הוא לשמור על בטחון תושביה. היא יכולה לעשות את זה בשתי דרכים: צבאית או מדינית-דיפלומטית. הכלים נמצאים אצלה. במשך 11 שנים כל ראשי המועצות בעוטף עזה לא אמרו לממשלת ישראל מה לעשות ואיך לעשות. במבחן התוצאה אנחנו כבר 11 שנים במלחמת התשה. אולי הגיע הזמן שהממשלה תצא מהקופסה בשתי הרמות, הצבאית והמדינית".

האם תושבי המועצה שלך, שספגו את הירי הרב ביותר, כועסים על ממשלת ישראל וצה"ל?

"אנחנו רואים הבדל גדול בין תושבים החיים ביישובים בהם קיימים חדרי ביטחון שאליהם ניתן להכניס את הילדים במקרה של אזעקה, לבין תושבים החיים ביישובים שנותרו ללא מענה בטחוני. ביישובים האלה, כאשר יש אזעקת צבע אדום, ההורים לא יודעים לאיזה ילד לרוץ ועל איזה מהם להגן עם הגוף. בסופה של תקופת ההסלמה, התושבים נשארים עם טפטופי הירי, כשאין להם חדרי ביטחון ואין להם הגנה ממערכת כיפת ברזל. כיפת ברזל נמכרה לציבור ולמקבלי ההחלטות, כמיועדת להגנה על יישובי עוטף עזה. זאת היתה הסיבה שהוצגה למימון פיתוח המערכת. היום, ברור לנו לחלוטין שהיא אינה אפקטיבית ליישובי עוטף עזה.

הממשלה רימתה אותנו והשאירה 2,500 בתים ללא מענה - לא של חדרי ביטחון ולא כיפת ברזל. יישובי עוטף עזה, שלא כמו הערים הגדולות, סופגים ירי כל השנה ולא רק בהסלמות. זה הייחוד של האזור ולכן הוא הוגדר כך מלכתחילה. הממשלה צריכה לזכור את המחויבות שלה כלפי התושבים האלה ולספק להם הגנה. אם לא על ידי כיפת ברזל, על ידי מיגונם בחדרי ביטחון.

הביטחון המקסימלי שהממשלה יכולה להביא לתושבי מדינת ישראל זה השלום. עד שהוא יגיע, יש לי כראש מועצה את האחריות להילחם על ביטחון התושבים הנמצאים תחת אחריותי. כבר 11 שנים שאנו חיים במצב ביטחוני מעורער. סופגים ירי קסאמים ופצמ"רים, וירי נק"ל על חקלאים.

ארגוני הטרור הם אלו ששולטים בתזמון ההסלמות ומדינת ישראל ממשיכה במדיניות של תגובה ולא של הובלה לפתרון. בהסלמה הבאה כשיירו על מרכז הארץ, תהיה הרגיעה שבמסגרתה יירו 'רק' על באר שבע ואשקלון. השתלשלות אירועים כזאת יוצרת לגיטימציה לירות לעבר ישראל מבלי שתהיה תגובה. כל מדינה ריבונית ולא משנה מי יושב בראשה ומה דעותיו הפוליטיות, לא יכולה להרשות לעצמה שאפילו כדור אחד על חקלאי יעבור בשקט.

כיום תקופות הסלמה לא קשורות בהיקף הירי לעוטף עזה אלא בהתרחבות הירי לאזורים אחרים. כל ממשלות ישראל ב-11 השנים האחרונות נשענות על החוסן של תושבי עוטף עזה אך לא מראות שום נחישות לסיים את מלחמת ההתשה הזאת".

האם הפסקת האש תחזיק מעמד?

אין לי ספק שהפסקת האש תחזיק מעמד, עד להסלמה הבאה. גם לגביה, אין לי ספק שהיא תגיע".

האם המועצה ערוכה לכל הסלמה במצב הבטחוני?

"המועצה שלנו היא אחת המועצות הערוכות ביותר לטיפול במצבים ביטחוניים קיצוניים. המוכנות שלנו באה לידי ביטוי במערך של צוותי חירום יישוביים שנותנים מענה בכל יישוב, מרכז חוסן שנותן מענה רגשי, כיתות כוננות ביישובים, מוקד שפעיל 24 שעות כל השנה ויודע לתפעל ולסנכרן בין כל הגורמים ועוד. יש לנו 600 תושבים מתנדבים שחלקם הגדול מגבים את בעלי התפקידים במשמרות השונות. המשמעות של הגנה על הבית אצלנו זאת לא סיסמה. אנשים לוקחים חלק ומעורבים".

האם העובדה שהערים הגדולות הפכו מטרה מקלה עליכם?

"הערים הגדולות הן חלק ממרחב החיים שלנו וצר לי מאוד שמעגל האלימות והחרדה מתרחב גם לערים הגדולות. ההשפעה עלינו באה לידי ביטוי בכך שגם כאשר הערים הגדולות סופגות ירי, באשכול סופגים מספר גדול יותר של פצצות מחוץ לאור הזרקורים. אנחנו הכנו את עצמנו במועצה לטיפול עצמאי באוכלוסייה, כי ידענו שברגע שמעגל האלימות יתרחב כל תשומת הלב של צה"ל, פיקוד העורף ומשרדי הממשלה, ילך לטיפול בערים הגדולות. אנחנו רואים בזה חלק מהערבות ההדדית והסולידריות. אנחנו לא הופכים לנטל ויודעים להסתדר בכוחות עצמנו".

מה היית אומר לראש הממשלה על ההחלטה להגיע להסכם רגיעה?

"אני לא היועץ של ראש הממשלה. אני יודע שהתושבים באשכול מוכנים לנשוך שפתיים ולספוג מצבי קיצון בתנאי שהמנהיגות המדינית מובילה באופן ברור לאופק מדיני שיביא לסיום המצב. כרגע אין לתושבים אופק. הם יודעים בוודאות שתהיה הסלמה נוספת. ואין שום פתרון באופק. עם זה מאוד קשה להשלים".

האם צה"ל צריך היה למוטט את שלטון חמאס?

"צה"ל הוא כלי הנועד לבצע מדיניות ממשלתית. צה"ל לא קובע מה למוטט ומה לא. אני יודע שבאוגדת עזה פועלים חיילים ומפקדים מסורים ומקצועיים. שמחוברים מאוד לאזרחים באשכול ועושים כל מה שניתן כדי להגן עליהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ