מ"פ שירה בגבו של פלסטיני בניגוד להוראות הפתיחה באש יועמד לדין

שחר מור, איש חינוך מוכר בציונות הדתית, חשוד בירי שגרם למות פלסטיני שטייל ליד רמאללה. מתיק החקירה עולות סתירות בעדויות החיילים, וייתכן כי כלל לא בוצע נוהל מעצר חשוד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הפרקליטות החליטה להעמיד לדין מפקד פלוגת מילואים שירה בפלסטיני בגבו וגרם למותו. המפקד, שחר מור, איש חינוך מוכר בציונות הדתית, הוביל את הירי בניגוד להוראות הפתיחה באש. העמדה לדין בעקבות מוות של פלסטיני היא דבר חריג: בין 2002 ל-2009 הוגשו כתבי אישום ב-14 מקרים בלבד.

האירוע התרחש בדצמבר 2007. פיראס קסקס, גנן מובטל תושב הכפר בתיר ואב לשלוש בנות, התארח באחת השבתות אצל קרובי משפחה ברמאללה. יחד עם שני בני דודים, יצא קסקס לטייל בעמק בין רמאללה לבין גוש ההתנחלויות שממערב לה. חיילים שהבחינו בהם פתחו לעברם באש בעודם מטפסים על טרסות. קסקס נפצע מכדור בגבו, ומת כעבור כמה שעות בבית החולים הממשלתי ברמאללה. החיילים הסבירו בדיעבד שקראו להם לעצור וכי השלושה ברחו מהם. קרוביו של קסקס הסבירו לאחר האירוע שכלל לא שמעו את קריאותיהם של החיילים.

הוראות הפתיחה באש במעצר חשוד בזמן האירוע התירו ירי באדם שמרוחק 50 מטר לכל היותר מהחייל היורה. שלושת הפלסטינים היו מרוחקים מהחיילים 200 מטר לפחות.

בעקבות פניות חוזרות ונשנות של ארגון "בצלם", נפתחה חקירת מצ"ח. תיק החקירה שהגיע לידי "הארץ" מלמד כי החיילים סתרו זה את זה בעדויותיהם כשהסבירו את הסיבות שהובילו הירי. על פי העדויות, חיילים בעמדת תצפית סמוכה זיהו פלסטינים מתעסקים בחוטי חשמל ליד המאחז יד יאיר, שפונה מאז. החיילים בתצפית, שחששו שהפלסטינים מניחים מטען, הקפיצו למקום רכב סיור. ברכב היו המ"פ, סרן מור, ושלושה חיילים נוספים.

דקות ספורות לאחר מכן זיהו סרן מור וחייליו שלושה פלסטינים במרחק קילומטר מהמקום שבו זיהו חיילי התצפית חשד להנחת מטען. מור וצוותו סברו כי השלושה הם הפלסטינים שנראו ליד מאחז יד יאיר. בשלב הזה נחלקות העדויות של החיילים.

סרן מור העיד כי הם ביצעו נוהל מעצר חשוד: "צעקנו ?עצור, וואקף'. הם עוצרים, מסתכלים וממשיכים. נתתי פקודה לירות באוויר. שוב הם עוצרים. ממשיך הירי באוויר. אחרי כמה יריות אני נותן פקודה לירות לכיוונם. כל פעם נתתי פקודה לחייל אחר לירות בבודדת, לא על מנת לפגוע אלא על מנת לגרום להם לעצור. אחרי הירי אני מזהה החלקה של מישהו מהטרסה. מאוד ברור מבחינתי שהוא החליק מהטרסה, ואין שום קשר בין הירי לבין ההחלקה. הטווח היה 200-300 מטר". מור טען בחקירתו כי "הירי הוא תוך כדי מרדף, מבחינתי זו סכנת חיים". בדיעבד הסבירו הכוחות כי חשבו שמדובר בגנבי מתכות. בסריקות באזור לא נמצאה כל ראיה לכך, כמו גם לכך שהשלושה עסקו בהנחת מטען.

לעומת מור, בעדות של אחד מפקודיו טען החייל כי הירי היה "למטרת הפחדה והרתעה שלא יקרו אירועים נוספים. ניסינו בעצם לבצע ירי הרתעתי ולגרום שלא יבוצעו אירועים כאלה בעתיד כי אירוע (כזה) שובר את החוקים. לעצור אותם פיזית זה היה לא אפשרי. לא ניסינו לפגוע בהם... לא היה נוהל מעצר חשוד בגלל שזה היה בטווח רחוק מדי, אבל האירוע הזה מחייב תגובה באש. לא היה נוהל מעצר. אנחנו לא צעקנו להם, כולל המ"פ".

חייל אחר שהשתתף בירי, ל', העיד כי "המ"פ ביקש לירות. יריתי מתוך מחשבה שהטווח לא יעיל, שהמקסימום זה להפחיד אותם ולגרום להם להפסיק לברוח. אחרי זה המ"פ אמר לי שזה היה כדי שמהפחד יבואו לכיווננו ונעצור אותם".

בעקבות האירוע נפתח תחקיר צבאי. מפקד החטיבה המרחבית בנימין דאז, אלוף-משנה אמיר אבולעפיה, החליט להוסיף לתיק של מור הערה מאחר שהירי היה בניגוד לנוהלי הפתיחה באש. בעדות שמסר במצ"ח אמר אבולעפיה כי המ"פ שגה שגיאה מקצועית בכך שהחליט לירות לעבר הרגליים ולא להסתפק בירי באוויר. עם זאת, אבולעפיה הוסיף כי "יש להמשיך טיפול במישורים המקצועיים ולא במישורים אחרים".

לאחר שהחקירה הסתיימה, באמצע 2009, גררו בפרקליטות הצבאית את ההחלטה בעניין, ובסופו של דבר החליטו להעביר את התיק לפרקליטות מחוז מרכז. כעת, החליטו בפרקליטות כי סרן מור, האחראי המרכזי לאירוע, יועמד לדין בכפוף לשימוע. סעיפי האישום המדויקים ייקבעו בתום השימוע. במקביל, הגישה משפחת קסקס תביעה אזרחית נגד הצבא, באמצעות עו"ד שלמה לקר. התביעה עדיין מתנהלת בבית משפט השלום בירושלים.

מנתוני ארגון "יש דין", בשנים 2002-2009 נפתחו במצ"ח 173 חקירות בגין הרג אזרחים. 14 חקירות הסתיימו בכתב אישום - שיעור של 8%. מספר תיקי החקירה נמוך במידה משמעותית ממקרי המוות של פלסטינים, בשל המדיניות שנקטה הפרקליטות הצבאית, שלא לפתוח בחקירה אלא במקרה שהתחקיר המבצעי מעלה אינדיקציה לעבירה פלילית. באפריל 2011 הודיע הפרקליט הצבאי הראשי על שינוי הנוהל, וכעת נפתחת חקירה בכל מקרה מוות של אדם בלתי מעורב.

מ"בצלם" נמסר: "אסור שעשיית הצדק תהיה תלויה בעבודתם של ארגוני זכויות האדם, ושהפרקליטות הצבאית תנקוט סחבת כדי לפטור חיילים מאחריות על הרג אזרחים פלסטינים. ללא התערבות בצלם, הריגתו של פיראס קסקס לפני כמעט ארבע שנים לא היתה כלל נחקרת, והפרקליטות הצבאית היתה ממשיכה לדחות את ההחלטה על העמדה לדין. זהו איננו המקרה היחיד. לבצלם ידוע על מקרים נוספים של הרג אזרחים הממתינים שנים ארוכות להכרעת הפרקליטות הצבאית".

ממשרד המשפטים נמסר: "התיק הגיע לפרקליטות במארס השנה לאחר שנבחן על ידי גורמים בפרקליטות הצבאית. עם לימוד התיק בפרקליטות מחוז המרכז התברר הצורך בהשלמות חקירה, ולאחר שאלה בוצעו נתקבלה החלטת ביניים על זימון אחד החשודים לשימוע".

סרן מור סירב להגיב לפניית "הארץ".

שוטר מג"ב מואשם בהתעללות ותקיפת קטינים

בתום חקירה שארכה יותר משנה וחצי, המחלקה לחקירות שוטרים הגישה בשבוע שעבר כתב אישום חמור נגד שוטר מג"ב, לבית משפט השלום בירושלים. השוטר מואשם שבזמן פעילות באזור עוטף ירושלים, בשנת 2009, התעלל בקטינים תושבי מזרח ירושלים שעצר.

המקרה אירע סמוך לתוואי גדר ההפרדה בכפר ענתא, בצפון מזרח ירושלים, ליד מחנה הפליטים שועפאט. בסוף אוקטובר 2009, בסיור של מג"ב סמוך לענתא, יודו אל הכוח אבנים מהמקום שבו עוברת הגדר. השוטרים, ובהם הנאשם אלון סנקר, בן 21 מחיפה, התעמתו עם מיידי האבנים, רדפו אחריהם ועצרו שני קטינים, בני 13 ו-15, בחשד שיידו אבנים.

לפי האישום, סנקר לא הסתפק במעצר ותשאול, והפעיל אלימות פיזית כלפי הקטינים: ראשית חנק את בן ה-15, על אף שלא היה צורך בכך. לאחר מכן הוכנסו הקטינים לג'יפ וסנקר ישב לצדם. בנסיעה, נטען, הוא הכה בעצורים בסטירות ואגרופים בכל גופם, ומשקפי הראייה של בן ה-15 עפו.

השוטרים הבחינו בנסיעה בקטין נוסף, בן 15, שחשדו בו שיידה האבנים, עצרו והעלו אותו בכוח לג'יפ. בנסיעה, נטען, המשיך סנקר להפליא מכותיו בשני העצירים הראשונים, אך גם בקטין השלישי, שספג סטירות ואגרופים.

ממשמר הגבול נמסר בתגובה, כי "אנו רואים בחומרה כל התנהגות שוטרים בניגוד לאמות המידה וערכי משטרת ישראל ומג"ב".

עוז רוזנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ