בין המחבלים באילת: 3 אזרחים מצרים

בין 12 חברי החולייה היו פעילי איסלאם קיצוני אזרחי מצרים; אחד מהם נמלט מהכלא בעת מהומות הפלת מובארק

אבי יששכרוף
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבי יששכרוף

לפחות שלושה חברים בחוליה שביצעה את מתקפת הטרור בדרך לאילת ביום חמישי היו אזרחים מצרים - כך עולה מדיווח של העיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום". לפי הדיווח, שמתבסס על בדיקה שביצעו כוחות הביטחון המצריים, השלושה הם פעילים איסלאמים קיצוניים. אחד מהשלושה, שהוביל את המתקפה, נמלט מהכלא המצרי בימי המהפכה. מלבד המחבלים המצרים, חמישה שוטרים וחיילים מצרים נהרגו בחילופי האש.

בדיקת "הארץ" מעלה כי ארבע חוליות ובהן 12 מחבלים ביצעו את מתקפת הטרור. החוליות התפרשו על שטח נרחב לאורך כביש 12, כאשר החוליה הראשונה לבדה תפסה שטח של 300 מטר. עוד עולה כי לפחות חלק מהמחבלים לבשו מדים חומים, דומים לאלה של הצבא המצרי. המחבלים גם עשו שימוש במטפחת לבנה כדי להטעות את הנוסעים הישראלים, כאילו פניהם לשלום, וכן ירו לעבר מסוק צה"ל בניסיון להפילו.

על פי תחקיר שביצעה מצרים, חיילים ישראלים חדרו לשטחה סמוך לנקודה "79", כדי לרדוף אחר המחבלים. במהלך המרדף התנהלו חילופי אש עם השוטרים המצרים. לפי התחקיר, מסוק ישראלי ירה שני טילים לעבר המחבלים והמשיך בירי מקלעים לעבר השוטרים המצרים. כתוצאה מכך נהרג במקום הקצין המצרי אחמד ג'לאל, יחד עם שני שוטרים. מאוחר יותר נהרגו שני חיילים מצרים נוספים. מכונית של כוחות הביטחון המצריים שעשתה דרכה לזירת הפיגוע נפגעה אף היא מירי, אולם לא ברור של מי.

בתחילת השבוע התכנסה המועצה הצבאית העליונה לדון בהריגת חמשת אנשי כוחות הביטחון. המועצה נפגשה עם ראש הממשלה, עיסאם שרף, עם שר החוץ ועם שר הפנים. אתמול אמר שר החוץ המצרי, מוחמד כאמל עמר, כי "בשום שלב לא היתה כוונה להשיב את השגריר מתל אביב". עמר אף הוסיף כי נוכחות השגריר בתל אביב משרתת את האינטרס המצרי. מדבריו עולה נכונות מצרית לשוב לשגרה.

נראה כי על אף המחאה הפומבית, בקהיר מבינים כי לא ניתן לפסול את האפשרות שכמה מהחיילים המשרתים בעמדות הקרובות לזירת הפיגוע, היו מעורבים בירי לעבר ישראלים. בכיר מצרי אמר ל"הארץ" כי על ישראל להיות ערנית לדעת הקהל במצרים, ולהבין את הרגישות הכרוכה בהריגת חיילים מצרים ובפעולות נגד פלסטינים.

על אף המעורבות המצרית במתקפת הטרור, כפי שדיווח אל-מסרי אל-יום, הצבא המצרי ממשיך להוות שותף אסטרטגי לצה"ל בשמירה על הגבול המשותף. בחודשים האחרונים נתפס בגבול טיל אר-פי-ג'י בדרכו לרשות.

הגבול עם מצרים מזמן לישראל אתגר, מאחר שחצי האי סיני הפך לעיר מקלט לארגוני טרור קיצוניים, וקיים קושי להשיג מודיעין על הנעשה בו. פיקוד הדרום משקיע כעת מאמץ אדיר בהשלמת מכשול הקבע. על פי ההערכות, צה"ל יצליח להציג בפני מקבלי ההחלטות גבול חדש כחצי שנה לפני המועד המתוכנן, עוד לפני סוף 2012.

איך צריך לטפל בזליגת הטרור ממצרים? דברו על זה בפייסבוק

הזובור של ברק

לא מעט אש חטף בימים האחרונים האלוף רוסו על הטעות בפתיחת כביש 12 לנסיעה. רוסו ביוזמתו הודה כי שגה בשיקול הדעת, לאור ההתרעה. אלא שברק בחר לעשות לרוסו זובור ציבורי, כשהדגיש בכלי התקשורת שרוסו טעה. נראה שכמו במקרים רבים אחרים, מדובר בחוכמה בדיעבד.

מבחינה של המידע שהגיע לידי "הארץ", ספק אם גם היום רוסו - או כל מפקד אחר - היו מחליטים אחרת. ההתרעה שהיתה בידי הפיקוד היא התרעה ישנה. בשבועות האחרונים ההתרעה הפכה מוחשית יותר, אך לא דובר על יום מסוים. בכל אופן, בצה"ל הוחלט להעלות את רמת הכוננות בכמה נקודות, אחת מהן באזור שבו בוצע הפיגוע.

בהערכות המצב עם נציגי השב"כ סברו רוב הנוכחים כי ההתקפה תתבצע בלילה, בעיקר אם הכוונה לחטוף חייל לתוך השטח המצרי. שנית, ההתקפה לא תתבצע סמוך למוצב של המשטרה המצרית. שלישית, הפיגוע ייצא לפועל לקראת סוף השבוע.

הנס החלקי

בסופו של דבר, הפיגוע יצא לפועל בניגוד לסבירות הגבוהה ביותר שהוצגה בהערכות המצב, כלומר ביום. ייתכן שבהחלטה להשאיר את הציר פתוח לתנועת אזרחים היה היגיון מסוים, והאלוף רוסו פשוט לא פעל לפי תורת הכסת"ח.

בנקודה שבה התרחש הפיגוע צה"ל דווקא הציב כוחות, לנוכח ההתרעה. מצפון לנקודה הוצב כוח גולני, מדרום כוחות נוספים. בשעות הבוקר פטרל באזור סגן מפקד החטיבה, סגן-אלוף לירן חג'בי, שקיבל את הפיקוד על הגזרה. בשעה 11:45 הוא החליט לנסוע לתדלק את מכוניתו בהר עוזיה, לא הרחק מהנקודה הקריטית.

בשעה 12:00 הגיעו הדיווחים הראשונים על הפיגוע. הראשון לשמוע על המתרחש היה דווקא הסמח"ט חג'בי, שגיסתו, שהיתה באוטובוס הראשון, סיפרה לו כי ירו על הנוסעים. חיילי התצפית שהוצבה כחלק מהכוננות דיווחו גם הם כי נשמעים קולות ירי.

הכוח של ועדות ההתנגדות העממית כלל כ-12 מחבלים, חלקם מצרים על פי הדיווחים וחלקם פלסטינים. החוליה הראשונה שהשתתפה בפיגוע כללה שלושה מחבלים, שהתפרשו לאורך הציר במרחק של כ-150 מטרים אחד מהשני, כשעליהם חגורות נפץ ונשק קל. החוליה תפסה שטח של כ-300 מטר. חוליה שנייה, שבה היו שני מחבלים, התמקמה סמוך לכביש מצדו המצרי של הגבול. חוליה שלישית, שבה היו שלושה-ארבעה מחבלים, נפרשה כמה עשרות מטרים מאחוריהם, מעט דרומה. חוליה רביעית התמקמה מאחורי עמדת המשטרה המצרית, מצוידת בנשק נגד מטוסים.

המכונית הישראלית הראשונה שנקלעה למארב עלתה מדרום, לכיוון צפון. היא ספגה אש משלושת המחבלים שהיו על הכביש. המכונית נמלטה מהזירה. הרכב השני היה האוטובוס שהגיע מצפון, ונורה מכל הכיוונים. שבעה נוסעים נפגעו. אחריו הגיע מיד אוטובוס שלישי, ריק מנוסעים, שנורה על ידי החוליה הראשונה. אחד המחבלים פוצץ עצמו, והנהג נהרג.

לאחר מכן הגיעו שתי מכוניות מצפון, שבהן שני זוגות - אחיות ובעליהן. המכוניות האטו כי המחבל נופף אליהם במטפחת לבנה. המחבלים היו לבושים במדים חומים, דגמ"חים, שמזכירים את מדי הצבא המצרי, אך אינם זהים להם. אחד המחבלים פתח בירי והרג את הארבעה.

נהג של מערבל בטון הצליח להימלט מהמקום ולעדכן את הכוח של גולני על המתרחש. הכוח, בפיקודו של סמ"ר משה נפתלי, שנהרג בהמשך, הבחין במחבל שוכב על הכביש, ודרס אותו. בנס, חגורת הנפץ לא הופעלה.

במקביל הגיעה מכונית נוספת מכיוון אילת, ונתקלה במחבל אחר בחוליה. הוא פתח באש על המכונית שממנה נהרג יוסי לוי. אשתו, אתי, העמידה פני מתה. הכוח של גולני זיהה את המחבל והחליט לעבור אותו, להסתובב עם המכונית, ואז לרדת ממנה ולירות עליו. בשלב זה מפקד הכוח נהרג.

בינתיים הגיע סא"ל חג'בי לזירת האירוע עם כוח נוסף. במקביל הגיעו כוחות נוספים, שהסתערו על המחבל השלישי והרגו אותו. הכוח של חג'בי זיהה את שני המחבלים של החוליה השנייה, והרג אותם.

בחלוף זמן קצר כבר הגיע למקום אלוף הפיקוד ומפקד האוגדה, תת-אלוף תמיר ידעי. רוסו אישר את התקיפה של הבית ברפיח שבו התמקם ככל הנראה החפ"ק של ועדות ההתנגדות העממית, שכלל את כל צמרת הארגון. מפקדי הוועדות נהרגו בתקיפה. בשלב מסוים נפתחה אש ונורה טיל לעבר מסוק ישראלי. רק אז התגלתה החוליה הרביעית, שהיתה ממוקמת מאחורי עמדת המשטרה המצרית.

בזמן שאלוף הפיקוד, הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון כינסו מסיבת עיתונאים מצפון לאילת, התקבל הדיווח על אירוע ירי נוסף. מתברר שבזמן שמפקד האוגדה שוחח עם החיילים המצרים בניסיון להבין מה אירע, כוח צה"ל הבחין כי החיילים המצרים פותחים בריצה לעבר קבוצת לובשי מדים - החוליה השלישית. הם ניהלו אתם דין ודברים והובילו שניים מהם באיומי נשק. ואולם, הקצין המצרי במקום טען כי מדובר בחיילים. תת-אלוף ידעי ביקש ממנו להסגיר אותם לידי צה"ל, ואז נפתחה אש מהכיוון שבו היו שני המחבלים.

במקביל נפתחה אש מכיוון המקום שבו היתה החוליה שירתה על המסוק של חיל האוויר. מהאש הזו נהרג לוחם הימ"מ פסקל אברהמי, בשעה שעסק כבר בסידור הציוד שעליו. הירי הזה התנהל בשעה שסמוך לציר היו עשרות חיילים - ישראלים ומצרים - משני צדיו. גם על אמבולנס שניסה להגיע למקום נפתחה אש. החיילים השיבו אש ופגעו ביורים. רק בסביבות שש בערב הסתיים האירוע.

במהלך הסריקות שעשו כוחות הביטחון המצריים, התפוצץ עליהם עוד מחבל מתאבד שהיה ממוקם סמוך לחוליה השלישית. בין המיקום של חוליה זו לעמדה של המשטרה המצרית הם איתרו זירת מטענים שנועדה לפגוע בכוחות הישראליים, במקרה שינהלו מרדף לתוך השטח המצרי.

כוחות הביטחון המצריים טענו כי חיסלו שניים מחברי החוליה הרביעית. חיילי צה"ל וכוחות המשטרה הרגו שמונה מחבלים. ככל הנראה פעלו במקום עוד שני מחבלים.

המחבלים תיכננו את המבצע חודשים מראש, ותקפו בזמן שבו פחות ציפו להם. בסופו של דבר, האירוע יכול היה להסתיים במספר נפגעים גדול בהרבה. הכוננות של הצבא במקום, לצד תגובה אגרסיבית של החיילים ואנשי הכוחות הנוספים - הימ"מ והימ"ס - מנעה אסון כבד עוד יותר.

אבו מאזן: ישראל רצתה הסלמה

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר אתמול כי ממשלת ישראל היתה מעוניינת בהסלמה בדרום כדי להסיט את תשומת הלב מהמחאה החברתית. "בישראל יש הפגנות על נושאים פנימיים וזה מאוד הלחיץ את הממשלה ואת נתניהו, שרצו לשנות כיוון. אנחנו בעד הרגיעה ואני שמח שהאחים בחמאס ובשאר הפלגים החליטו לא לשחק לידי ישראל בעניין הזה וקיבלו עם עצמם את ההחלטה לשמור על הרגיעה". אבו מאזן אמר את הדברים בתום פגישה שקיים עם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, בדוחא בירת קטאר.

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ