ירון זליכה: מהפכות שזכו לתגובה מטומטמת נגמרו באלימות

החשב הכללי לשעבר ממשיך לתקוף את המדיניות הכלכלית של הממשלה: "אני לא יודע איך הציבור לא מתקומם"

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

מי שהספיד את להט המהפכה היה צריך להגיע להרצאה הפקוקה של הכלכלן ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, בקריה האקדמית אונו. שנים היה זליכה רואה חשבון שפעל עם כריזמה פקידותית בסך הכול, לצד חוש בסיסי של יושר ואומץ. והנה, בין-ליל, הפך כוכב אצל הצעירים בזכות הרצאה ותיקה שלו שעלתה ליוטיוב וחשפה את ערוות המערכת הכלכלית הישראלית שהמוגלה שלה התנפצה באוהלים של רוטשילד.

זליכה בראיון ל"הארץ": ישראל הפכה לאוליגרכיה

אחרי שנים ארוכות שבהן נראה שכלכלה עוסקת בשאלה אם המניות ירדו או עלו לכמה גברים מכסיפים, היום ברור לכולם הקשר בין כלכלה וחברה, ונראה שזליכה, דווקא בגלל שהוא לא מגיע מהצד שנאבק בבריונים ב"בית העם", הבית הנטוש שעליו השתלטו פעילים בדב הוז בתל אביב, יוצר איזושהי תחושה מיוחדת של אמינות. 80,000 הכניסות לסרטון היוטיוב הקודם שלו הן כנראה רק ההתחלה. ידידה אמנית, שמעולם לא התעניינה ממש בכלכלה הישראלית, שלחה לי סמס כבר בצהריים אם אני מגיע לקריית אונו להרצאה, כאילו דובר כאן בהופעה של זמר מחו"ל.

ירון זליכה אתמול בקריה האקדמית אונו. תצלום: דודו בכר

האולם בעל 500 הכיסאות בערך היה מלא מפה לפה. כמה הורידו כפכפים וישבו על הרצפה, מהופנטים. לאחר ההרצאה, עשרות הקיפו את זליכה וליוו אותו חצי שעה אחר כך, מסרבים להניח לו. אף שדבריו עסקו בהצעות קונקרטיות לשינוי בהקשר למחאה החברתית, זליכה לא דיבר על צדק חברתי או מדינת רווחה, הוא לא דיבר על שכר העובדות הסוציאליות. נוסחת הקסם שלו היא פירור המונופולים לפיסות קטנות יותר, על ידי רגולציה חזקה. עד שזה יקרה, הוא אפילו לא פוסל פיקוח על מחירים. אף שלאחרונה תרם לקמפיין של שלי יחימוביץ', זליכה מגיע מהכיוון של קפיטליזם פרגמטי. אך נראה שבמצב הקשה של היום, הקפיטליזם והסוציאליזם נאלצים לשתף כוחות נגד האוליגרכיה והמונופולים שמטביעים את חיינו בחינגת הביזה.

זליכה, שילוב בין טבלת אקסל ונביא זעם, הגיע לדבר כאזרח מודאג: "אני מוטרד. אני רוצה להזהיר את ראשי המאבק, שעשו מעשה גדול מאוד וגילו בגרות אישית וחברתית מהמעלה הראשונה, שיהיו יותר קונקרטיים. וגם את העומד בראש הממשלה, אם לא תפעל, המצב החברתי יידרדר הידרדרות קשה. אני לא יודע איך הציבור לא מתקומם. מהפכות דומות שנענו בתגובה מטומטמת בסוף נגמרו באלימות".

את מחיאות הכפיים הגדולות ביותר קיבלה שואלת מהקהל שניסתה לברר מדוע הוא לא מייעץ למנהיגי מחאת מעמד הביניים. זליכה אמר שההרצאה הזו היא העצה וכן ספר שהוא עומד לפרסם, במטרה שיגיע לראשי המוחים ולראש הממשלה.

האם אתם מסכימים עם משנתו של זליכה? דברו על זה בפייסבוק

על אף ההומור בהרצאתו, מעין סטנד-אפ שבו במקום לשאול אנשים בקהל אם יש כאן מישהו מבת ים, לדבר איתם על כרטיסי אשראי, היו גם רגעים שבקהל פשטה תוגה. וזה היה כשסיפר על הפנסיות שלנו. "יתקפו אותי אם אגיד לכם על ידי מי ואיך הפנסיה שלכם מנוהלת".

הוא פירט את הדברים שלדעתו יכולים להביא לשינוי בכלכלת ישראל לרווחת הציבור ומעמד הביניים: שבירת המונופולים על ידי הוספת מתחרים, הגבלת אחוזי שליטה בשוק של חברות והפרטה דרך חלוקה לציבור ולא דרך גרעיני שליטה. זליכה סיפר שמטרת הרצאתו היא להזהיר גם את מנהיגי המחאה וגם את ראש הממשלה מפני הידרדרות. "היה שר שאמר אסור להרוס את ההישגים. הישגים? ממש. הם מתגאים שקיבלנו OECD? אתם יודעים איך התקבלנו? הסיפור קשה בשבילי, כי אני צריך להגיד מילה טובה על אולמרט.

"שנים לא רצו אותנו, כי צריך אישור של כל המדינות. אולמרט הבין את זה, הלך לנשיא בוש. בוש אמר למדינות שעד שישראל לא מתקבלת, אף מדינה לא תתקבל. בוש תקע שלוש מדינות, עד שהבינו שאין ברירה והכניסו אותנו. זה בכלל לא ביבי, זה אולמרט. אבל אנחנו עובדים על להיות מוצאים משם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ