ברצועת עזה הקימו סוכות אבלים להרוגי התקיפות מהאוויר, אך לא למבצעי הפיגוע

היעדרן מחזק את התחושה שהמחבלים לא באו מהרצועה. בשבוע האחרון הרג צה"ל 15 פלסטינים

עמירה הס
עמירה הס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

שבוע לאחר הפיגוע ליד אילת, ברצועת עזה לא הוקמו סוכות אבלים לכבוד המבצעים שנהרגו בידי צה"ל, ולא ידוע על משפחות עזתיות שמתאבלות על בניהן שהשתתפו באותה התקפה ונהרגו. גם לא ידוע על משפחות שדורשות לקבל את גופות בניהן כדי להביאן מיד לקבורה. פעיל חברתי ותיק אמר ל"הארץ" שגם אם יש משפחות שקיבלו הוראה להסתיר את אבלן, קשה מאוד להעלים ברצועה עובדה כזאת.

היעדרן של סוכות אבלים מחזק את התחושה הכללית ברצועה שמבצעי הפיגוע לא יצאו מהרצועה, בניגוד לטענת גורמי הביטחון הישראליים. ברצועה גם יש נטייה שלא להאמין שמאחורי תכנון הפיגוע עומדים אנשי ועדות ההתנגדות העממית והזרוע הצבאית שלהם (גדודי נאסר סלאח א-דין). חיזוק לכך נמצא בדיווחו של העיתון המצרי אל-מסרי אל-יום ביום שני, שמנגנוני הביטחון המצריים זיהו שלושה מהמתכננים (כלומר, שהם מצרים). דובר ועדות ההתנגדות הודיע מיד כי ארגונו "מברך" על הפיגוע אך לא הוא שתכנן אותו.

שעות ספורות לאחר הפיגוע, ביום חמישי בסביבות חמש אחר הצהריים, הרגו שני טילי צה"ל את מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית ושלושה מחברי הזרוע הצבאית שלה, שישבו יחד בביתו של אחד מהם במחנה הפליטים ברפיח. מאלכ שעת, בנו בן השנתיים של בעל הבית חאלד שעת, נהרג גם הוא. עשרות אלפי מתאבלים השתתפו בהלוויית החמישה ביום שישי שעבר. בימים שלאחר הריגתם היתה ברפיח אווירה כללית שקראה לנקמה, סיפר ל"הארץ" אחד מקרובי משפחתו של מזכ"ל הוועדות - כמאל א-ניראב.

א-ניראב היה אהוד בעיר לא בגלל כישורים צבאיים אלא יותר בגלל תפקידו בשנים האחרונות - מגשר ומפייס בסכסוכים בין-משפחתיים ובין החמאס לפתח. כחבר לשעבר בחזית העממית, ש"התחרד" בשנים האחרונות, הוא, לדברי קרובו, לא חשש לבקר בפומבי את תנועת החמאס על יחסה לאנשים. גם בגלל זה הוא זכה לאהדה, לדבריו.

בשאר חלקי הרצועה, אם לשפוט משיחות טלפון עם כמה אנשים, נראה שהאווירה הכללית היא נגד הסלמה. "בצפון הרצועה אנשים רואים היטב את כיפת הברזל בפעולה", סיפר ל"הארץ" תושב באזור בית לאהיא. "חוסר היעילות הצבאית של הרקטות שלנו מעולם לא היה ברור כל כך לאנשים כמו עכשיו".

כלי תקשורת פלסטיניים מסרו כי בהפגזות צה"ל נהרגו שלושה ילדים. אבל אחד מהם, בן 13, דווקא נהרג ביום שישי שעבר מפגיעת רקטה או טיל שירו חמושים פלסטינים מצפון למחנה הפליטים א-שאטי. תקריות כאלו של שיגור כושל של רקטות, שנופלות בשטח הרצועה ופוגעות בפלסטינים ובבתיהם, אינן זוכות לפרסום פומבי, אבל הן אינן נדירות.

אתמול נמצאה בשטח החקלאי ממזרח למחנה הפליטים אל בוריג' גופתו של אדם בן 65, שתושבים אומרים שנהרג באחת מהתקיפות האוויריות של צה"ל. פרטים נוספים עוד לא ידועים. בלעדיו, הרג צה"ל מאז יום חמישי 15 פלסטינים, מתוכם ארבעה אזרחים (בהם רופא ובן אחיו הילד) והשאר פעילים בארגונים צבאיים. עוד 32 בני אדם נפצעו במתקפות השונות, בהם שמונה נשים ותשעה ילדים, כמה מהם במצב קשה מאוד. תחקירני "המרכז הפלסטיני לזכויות האדם" ספרו כ-20 תקיפות (מהאוויר, הים והיבשה) בין חמישי לשבת בערב.

ביום שישי בבוקר הפגיז מטוס צה"ל מבנה ממשלתי ריק במערב העיר עזה. 23 בני אדם, כמה דירות מגורים ומוסדות ציבוריים וממשלתיים ניזוקו בהפגזה זו, בהם ספריית נהרו של אוניברסיטת אל-אזהר.

בחצות שבין שישי לשבת, דיווח "המרכז הפלסטיני", התקשר השב"כ לחוסיין מחמוד א-נג'אר מהכפר חוזעה שממזרח לחאן יונס, והורה לו לעזוב מיד את הבית. חמש דקות לאחר מכן נורה טיל לבית, הכה בחלקו המערבי של המרתף אך לא התפוצץ. עשר דקות לאחר מכן נורה טיל אחר, שפגע בדיר כבשים השייך לשכנו. הדו"ח מזכיר כי כבר במארס תקף צה"ל בטיל מזל"ט את ביתו של א-נג'אר. הדו"ח לא מציין איזו פעילות מייחס צה"ל לאיש.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ