איראן מאיימת על טורקיה בגלל התנגדותה למשטר הסורי

אחמדינג'ד נזף בארדואן על העמדה שנקט נגד אסד הטובח בעמו והצטרפותו לקואליציה נגד קדאפי. טהראן מאיימת להפעיל את הכורדים, מולם מנהלת אנקרה בשבוע האחרון קרבות קשים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אלה אשר בונים את אושרם על רודנות יטבעו בדם שהם שופכים", כך הצהיר ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שעה שהוא מכוון את דבריו לסוריה. בין סוריה לטורקיה לא מתקיימים קשרים זה כעשרה ימים אחרי שהנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, לא כיבד את התחייבותו לארדואן לחדול מן הדיכוי הצבאי של ההפגנות.

טורקיה הצטרפה למעשה לעמדת מדינות המערב, אולם היא עדיין אינה דורשת את הסתלקותו של אסד. כוחות צבא סוריים המשיכו לירות במפגינים גם שלשום, ביום שבו ביקרה במדינה משלחת האו"ם לזכויות אדם, וגם אתמול בערים חומס, דרעא ודיר אל-זור. בהתנגשויות אלה נהרגו אתמול יותר מארבעה בני אדם בעיר חומס וסביבתה ועשרות נפצעו. נראה כי נפילת משטרו של קדאפי איננה מרשימה את אסד שממשיך בפעולות המצור והדיכוי האלים ברחבי סוריה.

השינוי הדרמטי במדיניותה של טורקיה כלפי סוריה מחולל עימות פומבי בין טורקיה לאיראן, אשר מגנה את טורקיה על שהצטרפה ל"קואליציה המערבית". ביום ראשון התקשר נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד לארדואן, ולפי העיתון טהראן טיימס אמר לו ש"מעורבות ארה"ב ואירופה באזור איננה יכולה להתקבל, משום שלבעיות האזוריות לא יכולים להיות פתרונות מערביים". לדבריו, "כל הנושאים האזוריים יכולים להיפתר דרך אימוץ גישה איסלאמית באופן שהאזרחים יקבלו את זכויותיהם ללא נזק". יומיים אחר כך בירך יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני את המורדים בלוב על הצלחתם להפיל את משטר קדאפי, מבלי להזכיר כמובן את הסיוע המערבי.

לפי דיווחים בטורקיה הציע אחמדינג'אד לארדואן לשתף פעולה בעניין סוריה, אולם ארדואן הבהיר לו שעל אסד לחדול תחילה משפיכות הדמים לפני שיהיה ניתן לפנות לדרכים דיפלומטיות לפתרון המשבר במדינה. עיתוני איראן ביקרו לאחרונה את טורקיה בשל מה שהגדירו "מדיניות איפה ואיפה". הם האשימו את טורקיה בהברחת נשק למורדים בסוריה וכינו אותה "קבלנית משנה של ארה"ב" ו"משתפת פעולה עם אויביה הגרועים ביותר של איראן". בראיון העיתונאי האחרון שקיים אסד בטלוויזיה הסורית הוא רמז לכך שטורקיה מונעת על ידי "מניעים חשודים" בכל הנוגע לסוריה.

איראן מצדה חוששת שטורקיה תהפוך לבסיס פעולה צבאי מערבי נגד סוריה או שתשתתף בעצמה בפעולה צבאית נגד סוריה. טורקיה אמנם הבהירה שאופציות הפעולה נגד סוריה פתוחות, אולם בכירים בטורקיה מעריכים כי פעולה צבאית עדיין רחוקה, במיוחד על רקע התנגדותן של תנועות האופוזיציה הסורית למעורבות צבאית. איראן אינה מסתפקת במסרים דיפלומטיים ובשבוע שעבר שיגרה איום מרומז לטורקיה, לפיו אם תדבק טורקיה במדיניותה נגד סוריה תוכל איראן להפעיל את ארגון הפ-ק-ק, מפלגת הפועלים הכורדית, נגד טורקיה. איראן הודיעה שעצרה את מספר שתיים בארגון, מוראט קראילאן, שנחשב למתון ומעוניין לנהל משא ומתן עם טורקיה. בכך הבהירה איראן לטורקיה כי ביכולתה, מצד אחד, לפגוע בארגון על ידי מעצר הנהגתו אם טורקיה תשתף פעולה עם איראן. מצד שני, היא גם יכולה לגרום לכך שאת הארגון ינהלו מפקדים קיצוניים בהרבה, אם טורקיה תמשיך לפעול נגד סוריה. איראן הכחישה יומיים אחר כך את דבר המעצר, אולם המסר נקלט היטב בטורקיה.

טורקיה, שהיקף הסחר שלה עם איראן מגיע לכ-10 מיליארד דולרים, אינה מתרשמת מן הפנייה האיראנית ומתירה לתנועות האופוזיציה הסורית לקיים בשטחה את כינוסיהן. תנועות אלה ששוהות בטורקיה זה שבוע אינן מצליחות בינתיים להסכים על מכנה משותף מדיני ולבחור נציגים שייצגו את כל תנועות האופוזיציה. אחת מנקודות המחלוקת הקשות נוגעת להקמת ממשלת צללים או מועצה לאומית. חלק מן התנועות תומכות בכך וחלקן האחר גורס כי יש תחילה לפעול לסילוק משטר אל-אסד ולא לבזבז משאבים על בניית חלופות.


נשיא סוריה בשאר אל-אסד ונשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד


ראש ממשלת טורקיה, ארדואן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ