החמאס מכחיש טענות השב"כ על סיכול פיגוע בירושלים

בחודש שעבר תפסו כוחות הביטחון 13 חוליות טרור, בהן מחבלים שכבר הכינו מטען נפץ והחדירו אותו לירושלים

אנשיל פפר
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
ג'קי חורי

שירות הביטחון הכללי תפס בחודש שעבר חגורת נפץ וכך סיכל פיגוע התאבדות בירושלים ברגע האחרון - לאחר שהמחבל כבר הוכנס לתוך ירושלים. סיכול הפיגוע היה חלק מפעילות נרחבת של השב"כ נגד התשתית הצבאית של חמאס בגדה המערבית וירושלים, בשיתוף עם צה"ל והמשטרה, שבמסגרתה נתפסו 13 חוליות טרור בהן היו חברים לטענת השב"כ עשרות מחבלים.

תנועת החמאס פרסמה הכחשה של המעצרים. דובר הזרוע הצבאית של החמאס, אבו עוביידה, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען כי הדיווחים על המעצרים מפוברקים. לדבריו, מדובר בהמשך מסע הסתה של ישראל נגד החמאס ובניסיון לסכל עסקת חילופי שבויים. "ישראל הרי תמיד מחפשת להפנות אצבע מאשימה להנהגת החמאס בחו"ל", אמר אבו עוביידה.

בסיס החוליה שתכננה את פיגוע ההתאבדות בירושלים היה בחברון. החוליה שהייתה בקשר עם מפקדת החמאס בסוריה תכננה לבצע את הפיגוע ב-21 באוגוסט. מי שהרכיב את המטען הוא אצחאק עראפה, חבר החוליה המתגורר בשכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים, מחזיק בתעודת זהות ישראלית ועבד באולם אירועים במערב ירושלים. יחד איתו הכין את המטען, מטף כיבוי אש שבתוכו 6 קילוגרם חומר נפץ מסוג TATP, חסיין קוואסמה, ה"מהנדס" של החוליה. הם עשו זאת בביתו של קוואסמה בירושלים.

לאחר שסיימו להכין את המטען, עראפה הבריח אותו עם מנגנון ההפעלה לביתו בירושלים. הוא היה אמור לפגוש את סעיד קוואסמה, צעיר בן עשרים מחברון שהיה אמור להיות המתאבד שיישא על גופו ויפעיל את המטען באוטובוס או בקניון בשכונת פסגת זאב.

המטען שנמצא בחברוןצילום: שב"כ

הפיגוע היה אמור לצאת לפועל ב-21 לאוגוסט, ודבר קיומו נודע לשב"כ בין השאר בעקבות מעצרו של אימן אלעדם, שליח של מפקדת חמאס בסוריה שנעצר מספר ימים קודם לכן לאחר שמסר הוראות לחוליה בחברון וניסה לעזוב את השטחים לירדן דרך גשר אלנבי.

בירושלים הוכרז על כוננות חמורה מפני פיגוע וב-20 באוגוסט, יום לפני הביצוע המיועד, נתפס המטען בביתו של עראפה. יומיים לאחר מכן, קוואסמה, המתאבד המיועד שהגיע כבר לירושלים, נעצר על ידי משטרת ירושלים על הר הבית, מחוץ למסגד אל-אקצה במהלך תפילות הרמדאן.

להרחיב את פעילות כוחות הביטחון בגדה? חוו דעתכם בפייסבוק

חברים מרכזיים נוספים בחוליה ביניהם "המהנדס" קוואסמה שהיה ממקימי החוליה נעצרו ובביתו של קוואסמה נמצא מטען נוסף מוכן ושק חומר נפץ TATP מתוצרת עצמית.

אותה חוליה ביצעה גם את הפיגוע בתחנה המרכזית בירושלים, ב-23 במרץ השנה. בפיגוע נהרגה תיירת בריטית ונפצעו 47 איש מפיצוץ מטען. גם את המטען ששימש לפיגוע הזה הוביל מחברון והניח בירושלים אצחאק עראפה.

המטרה: לחטוף חייל לסיני

בשב"כ מזהים בחודשים האחרונים מוטיבציה גבוהה לנסות ולשקם את התשתית הצבאית של הארגון בגדה ולהוציא פיגועים משמעותיים לפועל, כשהמטרה העליונה היא חטיפת חייל לצורך מיקוח על שחרור אסירים פלסטינים. החוליות מוכוונות ממוקדי השפעה שונים בחמאס, מהזרוע הצבאית בעזה, מפעילים בכירים הנמצאים בכלא וכן ממפקדת הארגון בסוריה ופעילים הנמצאים במדינות אחרות באזור, כמו טורקיה וסעודיה שמשמשות גם כמוקדים לגיוס והפעלת פעילים.

חוליה נוספת שחבריה נחשפו על ידי השב"כ בשיתוף פעולה עם שרות בתי הסוהר הופעלה על ידי פעילי חמאס מתוך כלא קציעות. החוליה מנתה כעשרים פעילים בגדה שתכננו פיגועי טרור, וניסתה להוציא לפועל חטיפה של חייל צה"ל למטרות מיקוח.

בראש החוליה עמד צאבר דיאב, פעיל חמאס בן 30 מקלקיליה שכלוא בקציעות ואיהאב סדה, גם מקלקיליה, בן 25, ששוחרר בתחילת 2011 מקציעות. חברי החוליה הכינו מקום מסתור בחברון להחבאת חייל חטוף ותכננו בין השאר לבצע פיגוע ירי על ג'יפ סיור של צה"ל על מנת לחטוף ממנו חייל.

עוד חוליה שחבריה נעצרו פעלה מחברון על פי הוראות מההנהגה הצבאית של חמאס ברצועת עזה. המטרה שלה הייתה לנסות גם לחטוף חייל ולהבריחו דרך גבול מצרים, אל תוך סיני ומשם דרך המנהרות תחת רפיח אל תוך רצועת עזה. ראש החוליה, אחמד מדהון, בן 44 מחברון, קיבל מפעילי חמאס אחרים, במהלך נסיעה לסעודיה, 10 אלף דולר כדי לרכוש אמצעי לחימה לביצוע הפיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ