נתפסו בחשד ל"תג מחיר" בבסיס צה"ל, ושוחררו

מוקדם יותר חדרו אלמונים למפקדת חטיבת בנימין, ניקבו צמיגים, חתכו כבלים וריססו כתובות נגד המח"ט אל"מ סער צור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיילים שהבחינו הערב (רביעי) בשני אזרחים משוטטים בבסיס מפקדת אוגדת יהודה ושומרון, חשדו שהם מעורבים בפעולות "תג מחיר" בבסיס מפקדת חטיבת בנימין הסמוך. הם תפסו אותם והעבירו אותם לידי המשטרה.

לאחר בירור קצר התברר שמדובר בשני צעירים שיכורים, שהגיעו לבסיס לבקר חבר ללא כל כוונה פלילית. הם שוחררו לדרכם.

הבוקר נחצה קו אדום ביחסי צה"ל והימין, כשבפעם הראשונה, פעולות אלימות של "תג מחיר" הופנו לעבר בסיס צה"ל מרכזי. אלמונים חדרו אל סדנת כלי רכב במפקדת החטיבה המרחבית בנימין ופגעו ב-12 כלי רכב. שירות הביטחון הכללי ומחוז ש"י החלו בחקירה. למקום הגיע צוות זיהוי פלילי שאסף ממצאים מהזירה. ככל הידוע, אין בבסיס סימני פריצה.

האלמונים, שריססו על קירות בבסיס סיסמאות בגנות צה"ל והריסת הבתים במאחז מגרון מוקדם יותר השבוע, חדרו לסדנת רכב בבסיס, ניקבו את צמיגי המכוניות וחתכו כבלים בתוכן.

גורמים בצה"ל הגדירו את האירוע כ"חמור ביותר" ו"ראשון מסוגו". עד עכשיו, הופנו פעולות תג המחיר נגד תושבים פלסטינים, ולמרות שעימותים ופינויים אלימים בין כוחות הביטחון למתנחלים הפכו לדבר שבשגרה, מדובר בפגיעה ראשונה מתוכננת של קיצונים בציוד צה"לי.

הפגיעה הבוקר לא כוונה נגד בסיס רגיל אלא לעבר מקום המהווה את לב הנוכחות הצבאית בגדה. חלק מהכתובות שרוססו הגדירו את מפקד חטיבת בנימין, אל"מ סער צור, שהיה אחראי על פעולת ההריסה במגרון, "רע ליהודים".

לאחר פינוי מגרון נשמעה ביקורת נוקבת בהתנחלויות על מפקד החטיבה שאמר לראש המועצה אבי רואה כי במקום כוחות גדולים בשל תרגיל, ולא בשל פינוי מתקרב.

הפגיעה בבסיס ובכלי הרכב מטרידה את מפקדי צה"ל ביהודה ושומרון בשל העובדה שמדובר במקום סגור ומאובטח מה שמעיד על אחת משתיים: פעילי תג המחיר הוכנסו על ידי חייל או אזרח המשרתים מקום, או שהם הצליחו לחדור את הגדר המקיפה את הבסיס, דבר שמעיד על ליקוי באבטחה.

באיזה צעדים צריך לנקוט בעקבות הפעולה? דברו על זה בפייסבוק

הרב יוסי אליצור מישיבת עוד יוסף חי העלה בעבר את רעיון הפגיעה בבסיס צבאי במאמר שפירסם ב"קול היהודי" בו כתב כי "בסיס המנהל בבית אל יכול בהחלט להוות יעד לפלישה מהירה ומדוייקת של קבוצה גדולה, שתביא לנזק והרס באחד ממשרדיו המכובדים. אתם הורסים לנו - אנחנו הורסים לכם! אפשר גם לעקוב אחרי ניידות המנהל, וללמוד את ציר הנסיעה ומקומות החניה שלהם. למה לא? זה אפילו חוקי, גם אם ההמשך לא כל כך חוקי".

מפקד הצבא ביו"ש, תא"ל ניצן אלון, הוצג בחודשים האחרונים על ידי הנהגת המתנחלים כ"שמאלן" ו"עוין" להתיישבות.

מועצת יש"ע מסרה בתגובה כי היא "מגנה בחריפות את הפעולה החבלנית שנעשתה הלילה בכלי רכב צבאיים מבצעיים בשטח בסיס אוגדת יהודה ושומרון. על מבצעי הפשע להסגיר את עצמם מיד לידי המשטרה ועל כוחות הביטחון לפעול בנחרצות כדי לעקור מן השורש את התופעה הנלוזה הזו. זהו פשע מוסרי מהסוג החמור ביותר, שמסב נזק אדיר להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ומנוגד לערכיהם ומצפונם של מאות אלפי הישראלים החיים באזור, הכואבים לא פחות מהפושעים את הרס שלושת המבנים השבוע במגרון".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, גינה גם הוא בחריפות את השחתת הרכבים בבסיס אוגדת איו"ש, ומסר כי "אם אכן מדובר בפעולת 'תג מחיר', הרי שמדובר בהמשך פגיעת אנשי 'תג מחיר' בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. מעשי מיעוט קיצוני וחסר רסן זה, מהווים פגיעה מתמשכת בערכים היהודים והציוניים ".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בתגובה כי "הפריצה לבסיס והפגיעה ברכבים הם מעשה נקלה של עבריינים שייתפסו בקרוב. מעשי הונדליזם נגד ישראלים ופלסטינים נועדו לשבש את שגרת החיים ביהודה ושומרון ולגרום להסלמה בתקופה רגישה זו. אני משוכנע כי משטרת ישראל וכוחות הביטחון יתפסו במהרה את העבריינים".

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה בתגובה כי "תג מחיר זה כינוי מכובס לפשעי שנאה שמנוגדים לערכים היהודיים והישראליים. הפעולות החדשות נגד צה"ל, אם אכן מדובר בפעולה שנעשתה על ידי ישראלים, היא חציית קו אדום נוסף ומסוכן. פשעי השנאה הללו חייבים להיפסק. מערכות אכיפת החוק חייבות למלא את תפקידן נגד הפעולות האלה וההנהגה בישראל, על מגוון השקפותיה, חייבות לגנות אותן בכל לשון".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ