תג מחיר של פעילי ימין בבסיס צה"ל בשטחים

אנשיל פפר
יהונתן ליס וחיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
יהונתן ליס וחיים לוינסון

קו אדום נחצה אתמול ביחסי צה"ל והמתנחלים, כשלראשונה בוצעו פעולות אלימות של "תג מחיר" בתוך בסיס צה"ל מרכזי. אלמונים חדרו אל מפקדת חטיבת בנימין שליד ההתנחלות בית אל וחיבלו ב-13 כלי רכב. שירות הביטחון הכללי, מצ"ח ומשטרת מחוז ש"י החלו בחקירה. למקום הגיע צוות זיהוי פלילי שאסף ממצאים מהזירה. ככל הידוע, אין בבסיס סימני פריצה. עובדה זו מעלה את החשד שמבצעי הפעולה הוכנסו על ידי משתפי פעולה מתוך הבסיס.

האלמונים, שריססו על קירות בבסיס סיסמאות בגנות צה"ל בעקבות הריסת הבתים במאחז מגרון ביום שני, חדרו לסדנת רכב בבסיס, ניקבו את צמיגי המכוניות וחתכו כבלים בתוכן.

גורמים בצה"ל הגדירו את האירוע "חמור ביותר" ו"ראשון מסוגו". עד עכשיו הופנו פעולות תג המחיר נגד תושבים פלסטינים, ועל אף שעימותים ופינויים אלימים בין כוחות הביטחון למתנחלים הפכו לדבר שבשגרה, מדובר בפגיעה ראשונה מתוכננת של קיצונים בציוד צה"לי בתוך בסיס.

הפגיעה לא אירעה בבסיס נידח, אלא במקום הנמצא בסמוך ללב הנוכחות הצבאית בגדה - מפקדת אוגדת יהודה ושומרון. חלק מהכתובות שרוססו הגדירו את מפקד חטיבת בנימין, אל"מ סער צור, שהיה אחראי על פעולת ההריסה במגרון, "רע ליהודים". אל"מ צור, מפקד מוערך שיקודם בקרוב לפיקוד על חטיבת שריון סדירה, הכעיס את המתנחלים בנחישות שלו לבצע את הפינוי האחרון במגרון והצטרף אל מפקדו, תת-אלוף ניצן אלון, מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, המסומן בקרב הנהגת המתנחלים כ"שמאלן" ו"עוין" להתיישבות היהודית בגדה.

החדירה לבסיס מטרידה את מפקדי צה"ל ביהודה ושומרון בשל העובדה שמדובר במקום סגור ומאובטח. העובדה שלא נמצאו סימני פריצה לבסיס מעידה שפעילי תג המחיר הוכנסו על ידי חייל או אזרח המשרתים במקום ששיתפו פעולה עם החבלה, או שהם הצליחו לחדור את הגדר המקיפה את הבסיס, מה שמעיד על ליקויי אבטחה.

האפשרות הראשונה היא הדאגה המרכזית של צה"ל, כיוון שהצבא נשען באופן משמעותי ביו"ש על אזרחים המספקים שירותים לבסיסים, רבים מהם תושבי ההתנחלויות. לכן, חקירת מצ"ח תתמקד באפשרות שהיה שיתוף פעולה מבפנים לחבלה. אמש תפסו חיילים בתוך מפקדת איו"ש שני אזרחים שנכנסו לבסיס ללא אישור. השניים הובאו לחקירת משטרה ונבדק אם יש להם קשר לאירוע.

גם החטיבה היהודית בשב"כ תעסוק בחקירת האירוע. בחודשים האחרונים החלו בשב"כ לעסוק באינטנסיביות בתופעת תג מחיר, אותה הם מכנים כפעילות טרור לכל דבר. בשב"כ מתמקדים בפעילות זו, על אף שלא גרמה עד עתה לנפגעים ממשיים בנפש, בשל המאפיינים החשאיים של מארגני הפעילות, הדומים לארגון טרור. בשנתיים האחרונות, מאז נעצר יעקב טייטל, השב"כ נכשל בפענוח של הפרשות המרכזיות שהוא חוקר, והעצורים משוחררים פעם אחר פעם. עם זאת, בשירות טוענים כי פעילותם מצליחה למנוע במידה מסוימת פעולות אלו. כעת מאמינים בשב"כ שיצליחו לפענח את האירוע כיוון שהפעילות אירעה בבסיס צה"לי מגודר ומצולם ולא בכפר ערבי. בין היתר נבדקים כיוונים מודיעיניים, בדגש על מעורבות של חיילים בעלי דעות ימין רדיקליות ששירתו עד לאחרונה בחטיבה.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, החליט להקים צוות חקירה מיוחד כדי להגיע למבצעי פעולות תג מחיר האחרונות. בעקבות הפעולה אתמול קיים דנינו התייעצות עם ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ'. בסיום אותה פגישה הוחלט על צוות חקירה משותף בין להב 433 למחוז ש"י.

מפקד פיקוד מרכז, האלוף אבי מזרחי, שהתבטא באחרונה בצורה חריפה נגד הפגיעות של מתנחלים בקציני צה"ל וכינה את אירועי תג מחיר "טרור", אמר ש"בכוונתי, ביחד עם גורמי אכיפת החוק, לתפוס את האחראים לכך ולמצות עמם את הדין".

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר כי "את הוונדליזם ביצעה חבורת פורעי חוק קיצונים. כולנו - מפקדים כחיילים ואזרחים - זוכרים ומזכירים שצה"ל איננו האויב. צה"ל הוא המגן הפועל בכוח החוק ועל פי הנחיות ממשלת ישראל".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בתגובה כי "מעשי הוונדליזם נגד ישראלים ופלסטינים נועדו לשבש את שגרת החיים ביהודה ושומרון ולגרום להסלמה בתקופה רגישה זו. אני משוכנע כי משטרת ישראל וכוחות הביטחון יתפסו במהרה את העבריינים".

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "מועצת יש"ע מגנה בחריפות את הפעולה החבלנית שנעשתה בכלי רכב צבאיים מבצעיים בשטח בסיס אוגדת יהודה ושומרון. על מבצעי הפשע להסגיר את עצמם מיד לידי המשטרה ועל כוחות הביטחון לפעול בנחרצות כדי לעקור מן השורש את התופעה הנלוזה הזו. זהו פשע מוסרי מהסוג החמור ביותר, שמסב נזק אדיר להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ומנוגד לערכיהם ומצפונם של מאות אלפי הישראלים החיים באזור".

לדברי ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, "אם אכן מדובר בפעולת תג מחיר, הרי שמדובר בהמשך פגיעת אנשי תג מחיר בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. מעשי מיעוט קיצוני וחסר רסן זה מהווים פגיעה מתמשכת בערכים היהודיים והציוניים".

פעילי ימין בכנסת

פעילי ימין, ראשי התנחלויות וחברי כנסת התכנסו אתמול כדי לדון בדרכים להתמודדות עם העימותים הצפויים עם מפגינים פלסטינים על רקע ההכרה במדינה הפלסטינית באו"ם. דובר שכונת שייח ג'ראח, יוני יוסף, הציע להפעיל את חוק דרומי ולירות על פלסטינים שינסו להתקרב לבתי השכונה.

יוזם הדיון, ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), אמר באירוע כי "אני מבקש להציב משוואה של אלה מול אלה, לא עוד חיילים ולוחמי מג"ב מול קבוצות של ילדים ונשים ערביות, אלא ילדים מול ילדים, נערים מול נערים ונשים מול נשים. כך נרסק את אפקט ספטמבר. אם יעבור אירוע חם כמו במרמרה ויאיימו עלינו בנשק, אז אנשים יידעו להוציא את האקדח ולירות על מי שצריך".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, מתח ביקורת חריפה על היערכות צה"ל להגנת ההתנחלויות. לדבריו, "הפיקוד הבכיר בצה"ל הפך ללוביסט הכי משמעותי של הרשות הפלסטינית אל מול הדרג המדיני. הפיקוד הבכיר מפעיל לחצים כבדים לא לגעת ברשות הפלסטינית. הוא התרגל ב-20 השנה האחרונות, באשמת הדרג המדיני, לתפישה של שתי מדינות". אלקין האשים את צה"ל כי הוא מעדיף להעביר את האחריות לטיפול ביטחוני באירועים הנוגעים לפלסטינים לכוחות הביטחון הפלסטיניים. לדבריו, "יש נקודה שמאוד מטרידה אותי: על מי האחריות העליונה לפתרון בעיות ביטחוניות בשטחי סי סביב היישובים ואיפה עובר קו העצירה? מהי מידת ההסתמכות האפשרית על כוחות הביטחון הפלסטיניים?".

אלקין הוסיף כי "עד לפני חודשיים מצבנו היה גרוע מאוד כי הצבא חשב שצה"ל לחוד וההתיישבות ביו"ש לחוד. ההיערכות כעת מאוד רחוקה מלהיות משביעת רצון בעיני, אבל זה בוודאי עדיף על כלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ