הותר לפרסום: השב"כ סיכל פיגוע התאבדות בי-ם

אנשיל פפר
אנשיל פפר

שירות הביטחון הכללי סיכל בחודש שעבר פיגוע התאבדות בירושלים, כשאיתר חגורת נפץ בעיר 24 שעות לפני מועד הפיגוע המתוכנן, לאחר שהמחבל כבר הוכנס לתוך ירושלים. סיכול הפיגוע היה חלק מפעילות נרחבת של השב"כ נגד התשתית הצבאית של חמאס בגדה המערבית ובירושלים, בשיתוף עם צה"ל והמשטרה, שבו נעצרו עשרות פעילי טרור של החמאס שפעלו במסגרת 13 חוליות.

בסיס החוליה שתיכננה את פיגוע ההתאבדות בירושלים היה בחברון. החוליה היתה בקשר עם מפקדת החמאס בסוריה ותיכננה להוציא לפועל את הפיגוע ב-21 באוגוסט. אחד מחברי החוליה הוא אצחאק עראפה, שמתגורר בשכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים, מחזיק בתעודת זהות ישראלית ועבד באולם אירועים במערב ירושלים. עראפה הרכיב את המטען, מטף כיבוי אש שבתוכו שישה קילוגרמים של חומר נפץ TATP, יחד עם "מהנדס" החוליה, חסין קוואסמה, בביתו של קוואסמה בירושלים. לאחר שסיימו השניים להכין את המטען, הבריח אותו עראפה עם מנגנון ההפעלה לביתו בירושלים. הוא היה אמור לפגוש את סעיד קוואסמה, צעיר בן 20 מחברון, שהיה מיועד להיות המתאבד שיפעיל את המטען באוטובוס או בקניון בשכונת פסגת זאב.

הפיגוע תוכנן לצאת לפועל ב-21 באוגוסט ודבר קיומו נודע לשב"כ בין השאר בעקבות מעצרו של אימן אלעדם, שליח של מפקדת חמאס בסוריה שנעצר כמה ימים קודם לכן לאחר שמסר הוראות לחוליה בחברון וניסה לעזוב את השטחים לירדן דרך גשר אלנבי. כוננות חמורה מפני פיגוע הוכרזה בירושלים, וב-20 באוגוסט, יום לפני הביצוע המיועד, נתפס המטען בביתו של עראפה. יומיים לאחר מכן, סעיד קוואסמה, המתאבד המיועד שכבר היה בירושלים, נעצר מחוץ למסגד אל-אקצה במהלך תפילות הרמדאן. חברים מרכזיים נוספים בחוליה נעצרו, ובהם "המהנדס" חסין קוואסמה שהיה ממקימי החוליה, ובביתו של קוואסמה נמצא מטען מוכן נוסף ושק ובו חומר נפץ TATP מתוצרת עצמית.

החוליה הזאת ביצעה גם את הפיגוע בסמוך לבנייני האומה בירושלים ב-23 במארס, שבו נהרגה תיירת בריטית ונפצעו 47 איש מפיצוץ מטען. גם את המטען ההוא הוביל מחברון והניח בירושלים אצחאק עראפה.

בשב"כ מזהים בחודשים האחרונים מוטיבציה גבוהה לנסות ולשקם את התשתית הצבאית של הארגון בגדה, ולהוציא פיגועים משמעותיים אל הפועל, והמטרה העליונה היא חטיפת חייל לצורך מיקוח על שחרור אסירים פלסטינים. החוליות מוכוונות ממוקדי השפעה שונים בחמאס, מהזרוע הצבאית בעזה, מפעילים בכירים הנמצאים בכלא וכן ממפקדת הארגון בסוריה ופעילים שנמצאים במדינות אחרות באזור, כמו טורקיה וסעודיה, שמשמשות גם כמוקדים לגיוס והפעלת פעילים.

חוליה נוספת, שהופעלה על ידי פעילי חמאס מתוך כלא קציעות, נחשפה על ידי השב"כ בשיתוף פעולה עם שירות בתי הסוהר. החוליה מנתה כ-20 פעילים בגדה שתיכננו פיגועי טרור, ובעיקר לחטוף חייל צה"ל למטרות מיקוח. בראש החוליה עמדו צאבר דיאב, פעיל חמאס בן 30 מקלקיליה שכלוא בקציעות, ואיהאב סדה (25), גם הוא מקלקיליה, ששוחרר בתחילת 2011 מקציעות. חברי החוליה הכינו מקום מסתור בחברון להחבאת חייל חטוף ותיכננו בין השאר לבצע פיגוע ירי על ג'יפ סיור של צה"ל כדי לחטוף ממנו חייל.

חוליה שלישית מאזור חברון שחבריה נעצרו באחרונה פעלה על פי הוראות מההנהגה הצבאית של חמאס ברצועת עזה. מטרתה היתה לנסות לחטוף חייל ולהבריחו לסיני דרך גבול מצרים ומשם דרך המנהרות אל תוך רצועת עזה. ראש החוליה, אחמד מדהון, בן 44 מחברון, קיבל מפעילי חמאס אחרים עשרת אלפים דולר בביקור בסעודיה כדי לרכוש אמצעי לחימה לפיגוע.

תגובות