הרבצ"ר לוחץ להפסיק פעילות חינוך לא-אורתודוקסית בצה"ל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בלחץ גופים דתיים וימניים מחוץ לצבא דוחק הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף הרב רפי פרץ, על חיל החינוך להפסיק לקיים סדרות חינוך על זהות דתית לחיילים וקצינים, באמצעות ארגונים לא-אורתודוקסיים.

בשבועות האחרונים מפעילים רבנים בציונות הדתית מסכת לחצים על צה"ל - בין השאר באמצעות כתבות בשבועוני הימין "בשבע" ו"מקור ראשון" - להפסיק את שיתוף פעולה עם גופים העוסקים בחינוך וזהות יהודית שלא על פי התפיסות הדתיות שלהם. כך אומרים גורמים בכירים בצה"ל.

בין השאר מאשימים הרבנים את חיל החינוך, בכך שהוא מארגן לחיילים הרצאות "פוסט-ציוניות" ו"רפורמיות". אל האג'נדה הזאת התגייס באחרונה גם הרבצ"ר תא"ל פרץ, שפנה כמה פעמים אל קצינים בכירים בחיל החינוך, ואל מפקד בית הספר לקצינים (בה"ד (1), אל"מ ערן ניב, שהצוערים שלו עוברים סדרת חינוך בארגון "בינה", המפעיל את "הישיבה החילונית" בדרום תל אביב.

גם סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה, פנה בעניין זה לקצינים האחראים לאישור התוכניות החינוכיות.

היוזמה להרחבת העיסוק בזהות יהודית, בקורסי פיקוד בצה"ל, ולא רק במסגרות דתיות, היתה של קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, ושל מפקד בה"ד 1 הקודם, אל"מ יהודה פוקס. לדברי קצינים בכירים, "יש לחצים כבדים להפסיק את שיתוף הפעולה עם הארגונים החילונים. בינתיים אנחנו עומדים בפרץ, אבל לא ברור עוד כמה זמן אנחנו נוכל לעמוד בזה".

איש חינוך בכיר, באחד הארגונים העובדים עם צה"ל, אמר בעניין זה: "עוד לא ביטלו לנו תוכניות, אבל כבר עכשיו בודקים כל תוכנית והרצאה בשבע עיניים, וקציני חינוך כבר פסלו לנו כמה מרצים שקיבלו בעבר אישור. קצין אחד אמר לי שהתלוננו עלינו שאנחנו מסכסכים בין חילונים לדתיים. מעניין שאף פעם לא אומרים את זה כשמביאים רבנים לדבר עם חיילים".

לדברי גורמים בצה"ל, הלחצים של הרבנים הראשיים ושל קצינים בכירים דתיים נוספים בצבא, כמו האלוף נווה, הופעלו גם על רקע דו"ח צפוי של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס.

הדו"ח יעסוק במחלוקות המתמשכות בין הרבנות הצבאית לחיל חינוך, על חלוקת הסמכויות בין שני הגופים הצבאיים. אנשי הרבנות הצבאית אינם מסתפקים בתפקידם כאחראים על חיי הדת בצבא, הם מבקשים להיכנס לתחומים של חינוך ו"רוח לחימה"; בעוד חיל חינוך מבקש לטפח תכנים עצמאיים של זהות יהודית וציונית, שלא יוכתבו רק על ידי רבנים.

המאבק על התכנים החינוכיים שחיילים וצוערים ייחשפו אליהם משתלב גם במאבק דתי על ההפרדה בין גברים לנשים בבה"ד 1. צוערים דתיים בבה"ד 1 דרשו בתקופה האחרונה להנהיג פלוגות נפרדות לגברים ונשים בקורס הקצינים האג"מי (היום יש פלוגות נפרדות רק בקורס קציני המטה).

הדרישה הזאת גובתה גם על ידי תא"ל הרב פרץ, אבל נדחתה עד כה על ידי מפקדי בה"ד 1, בין השאר בשל מיעוט הבנות בקורס.

מנהל "בינה", ערן ברוך, אמר בתגובה: "בינה הוא ארגון ציוני שמחנך לשירות משמעותי בצבא. אנחנו עושים עבודה קבועה ורציפה עם חיל חינוך של צה"ל, לפתח פעילות בנושאי זהות יהודית וציונית, תוך הקפדה על גישה פתוחה ופלורליסטית שמכבדת את כל הזרמים".

דובר צה"ל מסר, בתגובה, ש"צה"ל מוביל שורה ארוכה של פעולות חינוך, הסברה ותרבות. מטרתן לחשוף את המשרתים בצה"ל למגוון הרחב של שדרות החברה הישראלית, אמונותיה והשקפותיה. חיל החינוך והנוער עובד בשיתוף פעולה עם מרכזים חינוכיים שונים, המשקפים תפיסה זו, תוך בקרה הדוקה ותוך הקפדה על כללי האתיקה ועקרונות הפעולה החינוכיים. פעילות זו נעשית מתוך הקפדה על הימנעות מפגיעה באמונותיהם ובהשקפותיהם של כלל המשרתים בצה"ל".

שרמייסטר. יזם הרחבהצילום: תצלום: אמיל סלמן
פרץ. הפרדה בין גברים לנשיםצילום: תצלום: דו"צ

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ