פצצה כבר תהיה: איראן תשמור על עמימות גרעינית?

מאום אינו עוצר את איראן בדהירתה לנשק גרעיני. עכשיו רק נותרה השאלה, אם תנופף בו או תעדיף לנקוט מדיניות של עמימות בסגנון ישראלי

יוסי מלמן
חשאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן
חשאי

המשך התסיסה וההתקוממויות בעולם הערבי מסיט את תשומת לב הקהילה הבינלאומית מהתפתחות תוכנית הגרעין האיראנית. בטהראן מנצלים את המצב כדי להאיצה. ראש "ארגון האנרגיה האטומית של איראן", ד"ר פירדון עבאסי-דוואני, הודיע השבוע, שארצו תמשיך להעשיר אורניום. לדבריו, ההעשרה תתקיים בשני המפעלים: בנאתנז, העשרה לרמה של 3.5% - המיועדת לייצור דלק גרעיני לכורים להפקת חשמל; ובמתקן התת-קרקעי המבוצר שליד קום, העשרה לרמה של 20% - המיועדת לכור המחקר בטהראן לשם ייצור איזוטופים לרפואה. פעילות זו מאפשרת לאיראן לשלוט בטכנולוגיה של העשרת אורניום גם לרמה של כ-90%, הנדרשת לייצור פצצה.

איך להתמודד עם איום הגרעין האיראני? ספרו לנו בפייסבוק

הניסיונות המשותפים של קהילות ביון במערב לשבש ולעכב את תוכנית הגרעין של איראן לובשים ופושטים צורה. בצד הלחצים הדיפלומטיים והעיצומים הכלכליים נעשו בשנים האחרונות גם כמה פעולות אלימות. באמצעות חברות קש שהקימו גורמי ביון במערב נמכר לאיראן ציוד פגום. בפעולה המיוחסת למוסד ולסי-איי-אי הוחדרה למחשבים המפעילים את הסרכזות (צנטריפוגות) להעשרת אורניום בנאתנז תולעת קטלנית (סטוקסנט), שהוציאה מכלל פעולה יותר מאלף סרכזות. מאז 2007 היו חמישה ניסיונות התנקשויות במדעני גרעין איראניים. ארבעה נרצחו, ואחד, ד"ר עבאסי-דוואני, נפצע.

אך נראה שאיראן נחושה לא פחות מיריביה, והיא עוסקת במרץ באבטחת התוכנית ואנשיה. השבוע גזר בית דין בטהראן עונש מוות על מג'יד ג'מאל פאשי באשמת ריגול לטובת המוסד. בית המשפט קבע, על פי הודעת הנאשם, שבינואר 2010 הוא רצח את אחד המדענים, תמורת 120 אלף דולר.

הדברים המתריסים של דוואני השבוע רק מחזקים את ההערכות, שתוכנית הגרעין מתקדמת בקצב מהיר, כאשר ברקע ידיעות מדאיגות על הגברת שיתוף הפעולה בין איראן לצפון קוריאה. היומון הגרמני "זידדויטשה צייטונג", שבעבר פירסם כמה ידיעות בנושא זה שהוכחו כמהימנות, פירסם לפני ימים אחדים, שצפון קוריאה סיפקה לאיראן מחשב מיוחד לביצוע הדמיות של פיצוץ גרעיני. לפי הידיעה, הנסמכת על מקורות מודיעין "מערביים" (מלת קוד שמאחוריה יכולות להסתתר שלל סוכנויות ביון, בהן הב-נ-ד הגרמנית, או אפילו המוסד), העברת המחשב היא חלק מעסקה רחבה יותר בין טהראן לפיונגיאנג, בהיקף של כ-100 מיליון דולר, הכוללת גם הכשרה ואימון של מומחים איראנים בתחום הגרעין והטילים.

איראן מצדה הודיעה, שהקימה מפעל לייצור סיבי פחמן - מוצר שמכירתו לה נאסרה בידי האו"ם כי הוא יכול לשמש לייצור להבים משוכללים לסרכזות. מומחים סבורים, שלאיראן לא היו הידע וטכנולוגיה הבסיסיים לייצור סיבים כאלה, ולכן ההנחה היא שהיא הצליחה בדרכי מרמה לרכוש את הידע והאמצעים בחו"ל.

יש הערכות שונות ביחס למועד שבו תוכל טהראן לייצר את פצצות הגרעין הראשונות שלה. ראש המוסד הקודם מאיר דגן העריך, שזה יקרה בשנים 2014-2015, ובכך התקרב להערכת המודיעין האמריקאי. יש מי שסבורים, שאיראן תעדיף שלא להרכיב כלל פצצות ולשמר בידיה את האופציה שתאפשר לה, ב"סיבוב בורג", לעשות זאת. בכל מקרה, גם אם איראן כן תרכיב נשק גרעיני, היא תעמוד לפני הדילמה אם להכריז על כך, או להסתיר זאת ולהעדיף מדיניות של "עמימות גרעינית" כמו זו של ישראל.

עבודות שירות

רב-סמל בכיר (רס"ב) אליהו רחמי לא יישלח לכלא לשלושה חודשי מאסר, כפי שקבע בית הדין הצבאי של פיקוד דרום. במקום זאת הוא ירצה שישה חודשי "עבודות שירות" בבסיס צה"ל בצריפין, קרוב לביתו. הוא יורד רק בדרגה אחת, ותישמר לו הפנסיה הצבאית.

כך קבע השבוע בית הדין הצבאי לערעורים, שהקל בעונש נגד חיל האוויר, שהורשע בקבלת 40 אלף דולר במרמה. החלטת הרכב בית הדין, בראשות סגן הנשיא תא"ל דורון פיילס, היא מכה לפרקליטות הצבאית והישג לפרקליטו של רחימי, עו"ד גיא פלנטר. בעונש המקל יש גם משום פגיעה בפרקליטות הצבאית, שביקשה להעביר מסר מרתיע לחיילי צה"ל, ובמיוחד לאנשי שירות קבע אשר סורחים.

לפני כשנה וחצי פורסם במדור זה כתב האישום שהגישה הפרקליטות הצבאית נגד רס"ב רחמי. מקיץ 2007 ועד קיץ 2009 שימש רחמי כשליח מטעם משרד הביטחון בארצות הברית. החקירה בעניינו החלה בקיץ 2009, לאחר שהאחראית לתחום הכספים של משלחת משרד הביטחון גילתה חריגות גדולות בבקשותיו להחזרי הוצאות בגין שיעורי אנגלית שלהם היה זכאי. נפתחה חקירה ובה נמצא, כי הנגד בצוותא עם שכנתו נונה פרידמן, אזרחית ישראלית, זייף דו"חות ולפיהם פרידמן לימדה כביכול אותו ואת בני משפחתו שיעורי אנגלית, אף שמעולם לא עשתה כן. בסך הכל במשך תקופה של כשנתיים קיבל הנגד במרמה 40,540 דולר. הוא הושעה מתפקידו בספטמבר 2009, והחזיר את הכסף עוד לפני שמשפטו נפתח.

מפרשה זו התברר שוב, כי בתי הדין הצבאיים נוהגים ברחמנות כלפי אנשי הצבא, ולא פחות חמור מכך, שצה"ל ומשרד הביטחון שולחים לשליחויות בארה"ב אנשים שאינם דוברים אנגלית, ואחר כך משלמים להם כסף רב כדי ללמדם את השפה. זה כמובן זלזול חמור בכספי ציבור.


ייצור סיבי פחמן בטהראן. מכירתם לאיראן נאסרה כי הם יכולים לשמש לייצור להבים לסרכזות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ