מסמכי ויקיליקס: צה"ל משתמש בכלי טיס בלתי מאוישים לחיסול מחבלים

עד כה רק מקורות זרים פרסמו כי לצה"ל מל"טים חמושים. במסמך שדלף אתמול מצוטט הפצ"ר מעדכן את האמריקאים על הרג 16 פלסטינים מירי מל"ט על מסגד בעזה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

על פי מסמכי ויקיליקס, צה"ל עושה שימוש בכלי טיס בלתי מאוישים חמושים לחיסול מחבלים. הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף אביחי מנדלבליט אמר את הדברים בפגישה שקיים בפברואר 2010 עם השגריר הקודם של ארצות הברית לישראל, ג'יימס קנינגהאם. פרטי השיחה נשלחו במברק סודי משגרירות ארה"ב בתל אביב למחלקת המדינה בוושינגטון ונחשפו אתמול (חמישי) על ידי ארגון ויקיליקס שהעלה לרשת את כל 251 אלף המברקים שברשותו.

אלוף מנדלבליט נפגש עם קנינגהאם כדי לעדכנו בחקירות שצה"ל ביצע למקרים של הרג אזרחים במהלך מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה. אחד האירועים שעלה בשיחה היה תקיפה של צה"ל שכוונה לקבוצה של פעילי חמאס שעמדו ליד מסגד איבראהים אל-מקאדמה בעזה בו נהרגו 16 פלסטינים, רובם בתוך המסגד.

בסיכום הפגישה שנשלח לוושינגטון, נכתב כי "מנדלבליט אמר שהעובדות ידועות. מטוס ללא טייס ירה על שני לוחמי חמאס שעמדו לפני המסגד והתוצאה הייתה 16 נפגעים בתוך המסגד - בגלל דלת פתוחה שדרכה חדרו רסיסים במהלך התפילה".

צפו בהרמס 450 מתוצרת אלביט

ובדגם המתקדם הרמס 900

ארגוני זכויות אדם וגופי תקשורת זרים מפרסמים זה מספר שנים שצה"ל עושה שימוש בכלי טיס בלתי מאויישים (כטב"מים) החמושים בטילים כדי לפגוע במטרות ברצועת עזה. כעת עולה לראשונה הדבר גם ממסמכי ויקיליקס, ומפיו של הפרקליט הצבאי הראשי המצוטט במסמכים.

אירוע התקיפה המדובר פורסם בהרחבה כבר במהלך מבצע עופרת יצוקה והנושא נבדק על ידי צוותי התחקיר שמינה הרמטכ"ל הקודם, רב אלוף במילואים, גבי אשכנזי, מיד לאחר המבצע. מכיוון שצה"ל כלל לא ידע על קיומו של המסגד, שהיה חדש ועדיין בשלבי בנייה, ובצילומי אוויר שבוצעו לאחר מכן במקום, לא נראה כל נזק. לאחר שהפרשה תפסה חלק נכבד גם בדו"ח גולדסטון וישראל הואשמה בפגיעה מכוונת במתפללים במסגד, הוחלט לתחקר מחדש את האירוע בצה"ל.

התחקיר השני העלה שאכן הייתה תקיפה של פעילי חמאס שהיו מעורבים בירי רקטות על ישראל ועמדו במקום. התחקיר העלה גם שהייתה טעות בהפעלת שיקול הדעת המקצועי של הקצין שהורה על התקיפה ורא"ל אשכנזי הורה על נקיטת צעדים פיקודיים נגדו והעברתו מתפקידו. הוא הועמד לדין משמעתי בפני מפקד המרכז לאימוני יבשה, תת אלוף אבי אשכנזי שהרשיעו ונזף בו.

האלוף מנדלבליט בחן את תוצאת התחקיר וקבע שלא היתה בתקיפה הפרה של דיני הלחימה מכיוון שהטיל לא כוון אל עבר המסגד אלא לעבר פעילי טרור מוכרים ובעת התקיפה, לא צפו הקצינים שתגרום לפגיעה באזרחים.

במברק האמריקאי נכתב שמנדלבליט אמר ש"רק אדם אחד נראה נכנס בדלת במהלך 40 הדקות שלפני התקיפה וכן שהיה זה מסגד חדש, שלא נראה כמסגד ולא היה על כל המפות. מפעיל הכטב"מ לא ידע שבמקום התנהלה התפילה". מנדלבליט הוסיף ואמר שלפחות חמישה מבין ההרוגים היו גם חברי הזרוע הצבאית של החמאס אבל הם היו "מטרות שלא התכוונו אליהם".

במסמך נוסף של ויקיליקס שדלף השבוע, מפורטת פגישה שהתקיימה בינואר 2010 בין עוזר מזכירת המדינה לזכויות אדם, מייקל פוזנר, לחברי המטה הכללי וביניהם הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, מפקד פיקוד דרום לשעבר יואב גלנט ומפקד חיל האוויר עידו נחושתן, בו הפצ"ר אמר לנוכחים כי "הכטב"מ ירה שני טילים לעבר הפעילים, הטיל הראשון פיספס, אך השני פגע בפעילים".

המברק האמריקאי נחשף אתמול כחלק מהעלאתם של 251 אלף מסמכי מחלקת המדינה שברשות ויקיליקס לרשת, ללא כל מחיקות. החלטתו של מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', להעלות את המסמכים לרשת באה בעקבות סכסוכים מתמשכים בינו לבין חלק מחברי ארגונו שפרשו וכן בעקבות נתק שנוצר בין ויקיליקס לחמשת העיתונים ששיתפו איתו פעולה בעבר בפרסום המסמכים, לאחר שנבחרו בקפידה ונמחקו מהם פרטים העלולים לפגוע במקורות מידע, אזרחים פרטיים וסוכני מודיעין.

נחשף "קובץ יום הדין" עם פרטי המדליפים

חמשת העיתונים: הגרדיאן, ניו יורק טיימס, אל-פאיס, דר שפיגל ולה מונד, פרסמו היום הודעה משותפת בה נכתב שהם "מגנים את החלטת ויקיליקס לפרסם את מברקי מחלקת המדינה ללא מחיקות, מה שעלול לסכן מקורות. בכל המגעים שלנו בעבר עם ויקיליקס, היה ברור שנפרסם מברקים רק לאחר שעברו תהליך משותף ומקיף של עריכה ובדיקה". העיתונים הבהירו ש"ההחלטה לפרסם הייתה של ג'וליאן אסאנג', ושלו בלבד. לדברי הגרדיאן, במסמכים שפרסם ויקיליקס השבוע ישנם מעל לאלף המסגירים את שמותיהם של פעילי זכויות אדם ומתנגדי משטר ומעל 150 המזכירים את שמותיהם של מדליפי מידע.

גם ארגון "עיתונאים ללא גבולות" גינה את הפעולה של ויקיליקס והסיר את תמיכתו מהארגון. לדברי "עיתונאים ללא גבולות", חלק מהמסכים החדשים שפורסמו "מראים את שמותיהם של מקורות במדינות שונות ביניהן ישראל, ירדן, איראן ואפגיסטן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ