ההידרדרות ביחסים החלה כבר מזמן

נזק ביטחוני מוגבל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הודעת טורקיה משלשום, בדבר ניתוק הקשרים הביטחוניים עם ישראל לאחר פרסום דו"ח פאלמר וסירובה של ישראל להתנצל על הרג האזרחים הטורקים בספינה "מרמרה", מבטאת הידרדרות נוספת, במערכת הנמצאת במגמת ירידה תלולה זה שנים אחדות.

הקשרים הביטחוניים בין שתי המדינות העמיקו בשנות ה-90 והגיעו לשיאם בשלהי אותו עשור. חיל האוויר הישראלי הרבה להתאמן בשמי טורקיה, כשהוא מנצל את המרחבים הגדולים שם לתרגול תרחישים שאותם קשה ליישם במרחב האווירי המצומצם של ישראל. בד בבד, נחתמו עסקאות נשק גדולות והועמקה החלפת המידע בתחום המודיעין ובהיבטים מקצועיים שונים של שני הצבאות.

מגמת הירידה בקשרים החלה כבר לפני ארבע שנים, עם בחירתו לקדנציה שנייה של ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. המשבר נחשף במלוא עוצמתו שנה וחצי לפני "מרמרה", עם פתיחת מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, שאליו יצא ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ימים אחדים לאחר ביקורו בטורקיה, שבו תיווך ארדואן ביוזמה לחידוש המו"מ המדיני בין ישראל לסוריה. אחרי עופרת יצוקה צמצמו הטורקים במידה רבה את הקשרים הביטחוניים. טיסות חיל האוויר הישראלי בטורקיה הופסקו והטורקים אף סירבו לקיים אימון הצלה ימי משותף עם ארצות הברית, בשל הכוונה לשתף בו, כבעבר, כוחות של חיל הים הישראלי.

בד בבד, התמנה לראשות שירותי המודיעין של טורקיה פעיל איסלאמי קיצוני, שנחשב מקורב מאוד לאיראן. גם עובדה זו הביאה להחלטה ישראלית לצמצם את היקף שיתוף הפעולה המודיעיני בין שתי המדינות. צה"ל ממשיך להפעיל נספח צבאי בשגרירות ישראל באנקרה, אולם הקשרים הצבאיים וחילופי המשלחות התקיימו מאז בפרופיל נמוך, בהיקף קטן יותר ולרוב בדרגים זוטרים יותר מאשר בעבר. הנספח, אל"מ משה לוי, אינו יושב באנקרה בקביעות, ומבקר שם בעת הצורך. ישראל טרם החליטה כיצב לנהוג באשר להמשך שליחותו. הטורקים מצדם, הקפיאו התקדמות בסדרת עסקאות ביטחוניות משותפות, שנגעו בין השאר לשיפוץ טנקים שלהם בישראל ולאספקת מטוסים ללא טייס.

עמדתם של שר הביטחון, אהוד ברק, והרמטכ"ל, בני גנץ, בזכות הבעת חרטה ישראלית בפני טורקיה, נבעה פחות מהאמונה שניתן לחדש את הקשרים הביטחוניים בין שתי המדינות ויותר מהתקווה שלא לחבל במה שעוד נשאר מהיחסים. ברק וגנץ ראו בטורקיה גורם אזורי חשוב שמוטב לא להתנתק ממנו לחלוטין. בנוסף, עמדה שאלת הסכנה ללוחמי השייטת ולמפקדי המבצע נגד המשט, על רקע החשש שהטורקים יגבו מהלכים משפטיים של ארגונים איסלאמיים נגדם, בבתי דין באירופה.

כשלעצמו, נראה שהנזק הביטחוני כתוצאה מההודעה הטורקית מוגבל, משום שהקשרים ממילא כבר איבדו את רוב ערכם בשלוש השנים האחרונות. לעומת זאת, בפרקליטות הצבאית יתקיימו בימים הקרובים דיונים בשאלה כיצד לשפר את ההגנה על הלוחמים מפני סכנת התביעות בחו"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ