ישראל צריכה להתנצל

מאמר מערכת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

דו"ח ועדת החקירה של האו"ם על ההתקפה הישראלית על ספינת הסיוע לעזה היה יכול לשמש, לישראל ולטורקיה, הזדמנות לשפר את יחסיהן הטעונים. תחת זאת, הן בחרו להתבצר בעמדותיהן.

האו"ם מתח בעבר ביקורת קשה על ישראל והתנהלותה במשט. מנהיגיה התנגדו תחילה לחקירה עצמאית של ההשתלטות על הספינה, שנהרגו בה שמונה טורקים ואדם בעל אזרחות טורקית-אמריקאית.

הדו"ח, שהתפרסם ביום שישי, נראה מאוזן. הוא קבע שהמצור הימי על עזה חוקי, ושלוחמי הקומנדו שעלו על הספינה נאלצו להגן על עצמם מ"פעולות התנגדות מאורגנות ואלימות". עם זאת, טען הדו"ח שהישראלים נקטו כוח "מופרז ובלתי סביר". רוב ההרוגים נורו יותר מפעם אחת. כותבי הדו"ח ציינו לגנאי את קיום המשט, שיצא מנמל בטורקיה, בהסכמת ממשלתה, וקבעו שעצם פריצת המצור היה מעשה "חסר אחריות". עוד ציינו שממשלת טורקיה "היתה יכולה לעשות יותר" כדי לשכנע את מארגני המשט להימנע מעימות.

טורקיה דחתה את הממצאים, גירשה את השגריר הישראלי והצהירה שהיא מקפיאה את הקשרים הצבאיים עם ישראל עד קבלת התנצלותה על ההרג ופיצוי משפחות הקורבנות. עוד דורשת טורקיה מישראל להסיר את המצור על עזה, מהאו"ם - לגנוז את הדו"ח.

שר החוץ, אהמט דבוטולו, הזהיר שאנקרה "תנקוט כל אמצעי זהירות שייראה לה חיוני", כדי להגן על התנועה הימית שלה בים התיכון. הוא לא פירט, אבל עצם האמירה המרומזת שטורקיה, החברה בנאט"ו, עשויה לחפש הזדמנויות לעימות צבאי עם ישראל היא מעשה חסר אחריות.

ישראל קיבלה את ממצאי דו"ח האו"ם והודיעה שהיא מקווה לשקם את קשריה עם טורקיה. עם זאת, חזרה והודיעה שלא תתנצל. לפני שבועיים הפצירה שרת החוץ הילרי קלינטון בראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, להתנצל לפני טורקיה. נציגי הממשל האמריקאי צריכים להמשיך לנסות לקרב בין שני הצדדים.

אין להאשים את ישראל בכך שהיא תוהה, שמא התנהלותה של טורקיה אינה מכוונת אלא ללבות את העימות, וכך לשפר את מעמדה בעולם הערבי. טורקיה מסכנת בכך הרבה, כי על הכף מונחים קשרי מסחר בשווי מיליארדים עם ישראל והמוניטין שלה כגורם אחראי בזירה הבינלאומית.

ישראל צריכה להתנצל על ההרג. ואילו טורקיה צריכה להפסיק להעלות את סכומי ההימורים שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ