צה"ל: הריסת הבתים במגרון - אות להריסות שיבואו

כ-1,400 חיילים ושוטרים השתתפו בהריסת 3 בתים במאחז מגרון, כהתחייבות מערכת הביטחון לבג"ץ. בחודשים הקרובים מתוכננות הריסות מאחזים גדולים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

במערכת הביטחון סיכמו אתמול בשביעות רצון את הרס שלושת הבתים במאחז מגרון, פעולה שהמערכת רואה בה "איתות של רצינות", לקראת הריסות מאחזים גדולים המתוכננות בשבעת החודשים הקרובים.

צה"ל, המשטרה והמינהל האזרחי הרסו אתמול לפנות בוקר שלושה בתי קבע במגרון, בפעם הראשונה מאז הוא הוקם ב-1999. המדינה התחייבה לבג"ץ להרוס את הבתים עד סוף ספטמבר, בתשובה לעתירת ארגון "יש דין". בהליך נפרד בבג"ץ, בעתירת "מגרון הגדולה", פסקו השופטים שיש להרוס את כל המאחז עד סוף מארס 2012.

ההריסה היתה מבצע מורכב, בהשתתפות 1,300-1,400 חיילים ושוטרים, ותרגילי הסחה למתנחלים, שנאמר להם כי ריכוז הכוחות הוא "תרגיל לקראת ספטמבר באו"ם". לאחר שהכוחות הגיעו למגרון, החלה דרמה משפטית: תושבי הבתים עתרו לבג"ץ לקבל צו ארעי לעיכוב ההריסה, בנימוק שאת הקרקע רכשו התושבים. מאבטח של בג"ץ הקריא את העתירה לשופט ניל הנדל, בשעה 2:30 לפנות בוקר, והשופט הוציא צו לעיכוב ההריסה. שר הביטחון אהוד ברק הוזעק ממיטתו והעיר את מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות, אסנת מנדל. בארבע בבוקר טענה מנדל, בשם שר הביטחון ואלוף הפיקוד, שאם ההריסה לא תושלם בתוך שעה, תהיה סכנה ממשית "לגוף ולנפש". הנדל ביטל את הצו.

ההריסה עברה בשקט יחסי. למרות הזמן הרב שחלף מרגע הגעת הכוחות עד להריסה, באו למאחז רק כמאה פעילים מנוער הגבעות, שניסו למנוע את ההריסה בכוח, ולא יכלו למאות השוטרים. שבעה בני אדם נעצרו ושוחררו.

המאחז מגרון דוגל בקו ממלכתי ומתון, המתנגד להתגוששות עם המדינה ומעדיף אמצעים משפטיים ופוליטיים. בעת ההריסה, תושבים במקום ביקש מצעירים לחדול מיידוי האבנים על השוטרים. פעיל ימין בולט אמר ל"הארץ" כי "זה יישוב ממלכתי. אם זה היה מקום אחר, היינו מסתערים על השוטרים באלות ברזל. אבל הם לא רוצים מאבק".

גם אירועי "תג המחיר", בתגובה להריסת המאחז, נתפשים בקרב הפעילים בגדה למינוריים יחסית. הם תולים זאת בהתנגדות תושבי מגרון. בשעת ההריסה היה ניסיון להצית מסגד בכפר הפלסטיני קוסרא, ליד שכם. צמיגים בוערים נזרקו למסגד, אך לא גרמו נזק ממשי. על הקירות בחוץ רוססו כתובות כמו "מוחמד חזיר" ו"צדק חברתי". המשטרה פתחה בחקירה. עד היום לא הצליחו המשטרה והשב"כ להביא לדין חשודים בהצתות מסגדים.

את ההריסה אתמול יש לראות כחלק מהתמודדות בין משרד הביטחון, השר משה יעלון והמתנחלים, לקראת גל ההריסות הצפוי בסוף השנה, והריסת כל מגרון הצפויה עד מארס 2012. בשבוע שעבר התקיימה פגישה בין אנשי מועצת יש"ע ליועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, איתן ברושי, שבה הוצע למתנחלים להקים אתר קרוואנים זמני לתושבי מגרון, עד שייבנו להם בתים במקום אחר. התושבים סירבו. במערכת הביטחון רואים את ההריסה כאיתות שהמדינה תעמוד בהתחייבותה לבג"ץ, ומאחזים שלא יפונו בפשרה יפונו בכוח.

ח"כ דני דנון מהליכוד מתח ביקורת על ברק ואמר, כי "ההחלטה האווילית הזאת ממשיכה את הקו המבזה שברק מנהיג בתקופת כהונתו כשר ביטחון. אלפי פעילי ליכוד יגיעו למגרון בחגים להעביר מסר: נבחרנו לבנות ולא להרוס".

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, אמר אתמול כי "הרס הבתים במגרון הוא שיא נוסף של אכיפה סלקטיבית. בזמן שלממשלה מוגש דו"ח הנותן הכשר להשתלטות של בדואים על קרקעות הנגב, בעשרות אלפי מבנים לא חוקיים, מערכת האכיפה להוטה להרים את זרועה על שלושה מבנים ביו"ש".


עימות בין שוטרים ופעילים שניסו למנוע את הריסת הבתים במגרון, אתמול לפנות בוקר. הצבא עשה למתנחלים תרגיל הסחה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ