"ליברמן סילף את הדברים על חבילת נקמה בטורקיה, המטרה דווקא להרגיע המתיחות"

לאחר הדיווח על תכנית ליברמן לצעדים חריפים נגד אנקרה, אומרים בכירים במשרדו כי עמדת המשרד הפוכה. "אם ליברמן רוצה לסייע ל-PKK, הוא לא נורמלי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לשכת ראש הממשלה פרסמה אחר הצהריים (שישי) הודעה ובה הגיבה על "התכנית" של שר החוץ אביגדור ליברמן לנקמה בטורקיה. לשכת נתניהו לא הכחישה ולא גינתה את הדברים, אך קראה לאיפוק בהצהרות בנושא היחסים בין המדינות. "המדיניות שלנו היתה ונותרה למנוע הידרדרות ביחסים עם טורקיה והרגעת המתיחות בין המדינות", מסרה לשכת נתניהו.

לשכת ראש הממשלה הוסיפה: "ראש הממשלה והממשלה דנו באפשרויות תיאורטיות שונות למקרה של הסלמה. אולם, החלטה על כך תתקבל רק אם וכאשר נידרש לכך. ישראל נהגה ונוהגת באחריות ומקווה שגם טורקיה תנהג בהתאם".

היום בבוקר בישר שוב ליברמן על תכנית מדינית מעל דפי העיתון, הפעם בנושא טורקיה. העיתון "ידיעות אחרונות" דיווח כי לקראת דיון שיקיים ליברמן במוצאי שבת גיבש צוות בראשות המשנה למנכ"ל משרד החוץ רן קוריאל המלצות לצעדי נקמה נגד טורקיה.

לפי הדיווח, אנשי המקצוע של משרד החוץ המליצו לליברמן לפתוח בשיתוף פעולה עם ארגון הטרור הכורדי PKK ואף לשקול לספק לו נשק, לסייע לארמנים ואף להגיש תלונות נגד טורקיה במוסדות האו"ם על הפרת זכויות אדם של מיעוטים במדינה.

ההדלפה של ליברמן ל"ידיעות אחרונות" היתה טקס החניכה של הדיפלומט הבכיר רן קוריאל בתפקידו החדש כראש מערך הדיפלומטיה הבילטראלית במשרד החוץ. קוריאל, ששימש עד לפני שבועיים כשגריר ישראל במוסדות האיחוד האירופי, גילה בעיתון המלצות הפוכות מאלה שעלו בדיון שכינס. "ליברמן עשה פעם נוספת ספין על אנשי משרד החוץ", אמר דיפלומט ישראלי.

"ישראל תסייע לטרור?"

גורמים במשרד החוץ שלקחו חלק בדיון שכינס קוריאל ביום חמישי, סיפרו על המלצות הפוכות לחלוטין מאלה שהופיעו ב"תכנית ליברמן" שפורסמה בתקשורת הבוקר. השורה התחתונה של אותו דיון לא היתה המלצה לצעדי נקמה נגד טורקיה, אלא דווקא נסיון להרגיע את המתיחות. "עלו רעיונות שונים, אבל ההמלצה המרכזית של משרד החוץ לליברמן בעקבות אותו דיון היא לנקוט פעולות שימנעו הסלמה נוספת מול טורקיה", אמר בכיר במשרד החוץ.

כך למשל, הופיעה ב"ידיעות אחרונות" המלצה לסייע לארגון הכורדי PKK. בדיווח ב"ידיעות אחרונות" הוצג ה-PKK כמחתרת כורדית שנלחמת לעצמאות. למעשה, ידוע לכל כי מדובר בארגון טרור של ממש שמבצע פיגועי תופת ברחבי טורקיה בהם נרצחים מדי שנה מאות בני אדם חפים מפשע. ה-PKK מוגדר כארגון טרור ע"י ארה"ב והאיחוד האירופי שאוסרות על כל קשר עמו.

"בדיון שהתקיים ביום חמישי כלל לא עלתה המלצה לסייע ל-PKK", אמר גורם במשרד החוץ שמצוי בפרטי הדיון. "אולי זה מה שליברמן רוצה לעשות. אם זה המצב, אז האיש פשוט לא נורמאלי. האם ישראל רוצה להפוך למדינה שמסייעת לטרור כמו איראן או סוריה?".

המלצה נוספת שהופיעה בדיווח היא להדק את שיתוף הפעולה עם ארמניה נגד טורקיה ופתיחה בקמפיין בארה"ב למען הכרה בטבח הארמנים ע"י הטורקים במהלך מלחמת העולם הראשונה כרצח עם. במשך כל השנים יישרה ישראל קו עם הממשל האמריקאי בנוגע לטבח הארמנים וקבעה מדיניות לפיה הנושא צריך להיות נדון ע"י מומחים והיסטוריונים טורקים וארמנים.

"לישראל אין בכלל שגרירות בארמניה", אמר בכיר במשרד החוץ. "מי אמר בכלל שהארמנים רוצים להתעמת עם טורקיה בימים אלה, לא כל שכן לקבל לשם כך סיוע מישראל".

ביום שישי שעבר, שעה קלה אחרי ההודעה הטורקית על גירוש השגריר הישראלי מאנקרה, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות מדינית בעניין. גם מהדיון הזה נעדר שר החוץ וכמו במקרים רבים בעבר מי שייצג את משרד החוץ היה המנכ"ל רפי ברק. באותה שעה בילה אביגדור ליברמן בביקור מדיני חשוב בן ארבעה ימים בקישינב בירת מולדובה.

ההיעדרות של ליברמן מדיונים מדיניים וביטחוניים הפכה למעשה שגרתי. בעוד שבתקשורת משמיע שר החוץ איומים וגידופים כלפי הפלסטינים, הטורקים או הצרפתים, מדיוני השמינייה והקבינט הוא נעדר באופן סדרתי.

בכירים במשרד החוץ הביעו זעם על "תכנית ליברמן" וציינו כי פעם נוספת נעשה בהם שימוש פוליטי ציני. "הפער בין דברי הרהב של ליברמן לבין רצף הכישלונות המהדהדים של המדיניות שלו ברור לכולם", אמר גורם במשרד החוץ. "זו פשוט בושה וחרפה ועדות נוספת לבידוד הבינלאומי אליו נקלעה ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ