חשש במערכת הביטחון מעליית "האחים המוסלמים" בבחירות במצרים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

בצמרת מערכת הביטחון התקיימה אתמול סדרת התייעצויות, בעקבות המהומות הקשות במצרים. בדיונים אצל שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי, הושמעה ההערכה כי משטר מובארק עדיין אינו אבוד, אך בכל מקרה המצב במצרים לא יחזור לקדמותו.

המינויים החדשים שעליהם הכריז מובארק הם של אנשי צבא ומודיעין, המוכרים לאורך שנים לעמיתיהם הישראלים. בישראל הופתעו מהמהלך האמריקאי של היומיים האחרונים, שבמסגרתו הביעו בכירי הממשל ובראשם הנשיא ברק אובמה תמיכה מסוימת במפגינים. הרושם המצטבר הוא שהאופוזיציה למשטר קיבלה רוח גבית מתגובותיה של וושינגטון. גורמי מודיעין בישראל העריכו כי אם יתקיימו בחירות כלליות במצרים, שהמשטר הנוכחי יימנע מלזייפן, האחים המוסלמים עשויים לזכות בהן.

ישראלים העומדים בקשר עם בכירי המשטר המצרי אמרו בסוף השבוע כי הרושם המתקבל הוא שהצבא המצרי הגביר במידה ניכרת את מעורבותו במתרחש, וכי בכירי הצבא קשורים במהלכיו האחרונים של הנשיא מובארק. להערכתם, הצבא מעוניין להסדיר את פרישת מובארק במהלך השנה הקרובה, אולם אם הלחץ הציבורי יגבר, הגנרלים ייאלצו להסכים לפשרה שתקדים את פרישת הנשיא. הגורמים הישראלים הדגישו את התלות הגבוהה של מצרים בסיוע כלכלי אמריקאי ואמרו כי לכל שלטון בקהיר יהיה אינטרס לשמר קשר חזק עם המערב.

בפיקוד הדרום בצה"ל לא ננקטת לפי שעה כוננות מיוחדת עקב האירועים. עם זאת, מתקיים מעקב מודיעיני אחר המתרחש ובייחוד אחר המצב בגבול בין מצרים לרצועת עזה ובסיני.

אתמול עשו אנשי חמאס ניסיון לפרוץ את הגדר בין רצועת עזה למצרים. המשטרה המצרית חסמו את הפירצה כעבור זמן קצר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ