לקראת החלטה: האלוף יואב גלנט יעביר היום ליועץ המשפטי מסמכים נוספים להגנתו

מחרתיים יגיש וינשטיין את תשובתו לבג"ץ. האפשרות המסתמנת: יבקש מהממשלה להחזיר את עניין גלנט לוועדת טירקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטיו של הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, צפויים להעביר היום עוד מסמכים והבהרות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בפרשת הקרקעות בעמיקם. גלנט ינסה לצמצם את הנזק שגרם לו דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שתמצית ממנו התפרסמה ביום חמישי האחרון. הטענה העומדת במרכז המחלוקת נוגעת למסקנתו של המבקר כי גלנט לא אמר אמת בתצהיר שהוגש מטעמו לבית המשפט ובמכתב ששיגר למינהל מקרקעי ישראל, כחלק מהדיונים על הנחלות שקיבל.

וינשטיין צריך לגבש את עמדתו הסופית בסוגייה ביומיים הקרובים. מחרתיים, ה-1 בפברואר, הוא מחויב להגיש את תשובתו לבג"ץ, על עתירה שהגישה התנועה הירוקה נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל. על רקע הדו"ח הנוקב של לינדנשטראוס, היועץ עשוי להחליט כי אינו יכול להגן על גלנט בפני העתירה. אפשרות אחרת היא שיודיע על החזרת המינוי לדיון נוסף בוועדה לאישור מינויים בכירים, בראשותו של השופט בדימוס יעקב טירקל.

גלנט קיבל בסוף השבוע עשרות שיחות טלפון מחברים ותומכים, שהביעו הזדהות עמו לנוכח התגובות בתקשורת לדו"ח המבקר. ככל הידוע, הוא נחוש בדעתו להמשיך ולהיאבק בטענות נגדו ומשוכנע שמינויו ייכנס לתוקף כמתוכנן, ב-14 בפברואר.

שר הביטחון, אהוד ברק, נמנע בשלב זה מהתייחסות למשבר סביב מינוי גלנט, בעקבות דו"ח המבקר. בשל יחסיו המעורערים עם הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גבי אשכנזי, ברק אינו מעוניין בהארכת כהונתו, גם אם יתעורר קושי בכניסת גלנט לתפקידו במועד. אולם, קיים בכל זאת סיכוי שהשילוב בין התסבוכת המשפטית סביב גלנט לאירועים הדרמטיים במצרים, עשוי להוביל לבסוף להחלטה לעכב את חילופי הרמטכ"לים. שרים בממשלה העלו בשיחות פרטיות אפשרות כזו בימים האחרונים, אך לא ברור עדיין אם הצעה להארכה מוגבלת של כהונת אשכנזי תועלה באופן רשמי היום.

באופן חריג, מתפרסמות היום בעיתונים מודעות מטעם תומכי גלנט. המודעות מנוסחות בחריפות ועליהן חתומים "אזרחים שאינם מכירים את גלנט אישית ומודאגים מה'פוטש' בקריה". במודעות נטען כי "הפוטש בקריה הצליח (כנראה). חבורת גבי אשכנזי, אבי בניהו, הרפז ועיתונאי החצר שלהם עומדים לנצח ולסכל את בחירתו הדמוקרטית של גלנט לרמטכ"ל".

מנסחי המודעה טוענים כי "מבקר המדינה תאב הפרסום... ניפח טעות מינהלית מ-2003 לשקר גדול. היועץ המשפטי נתון ללחץ של התקשורת ולמהלך של המבקר המנסה להופכו למריונטה שלו... ייתכן שגלנט טעה... אולם כך לא מחסלים לוחם שנתן 30 שנה מחייו למעננו". המודעות מתפרסמות, על פני עמוד שלם, בכמה עיתונים בו זמנית. ככל הזכור, זו התערבות ראשונה מסוגה במירוץ לרמטכ"לות.

ערוץ 1 דיווח שלשום כי סגן אלוף (מיל') בועז הרפז, שהודה בזיוף "מסמך גלנט" במטרה להשפיע על מינוי הרמטכ"ל, מעוניין לעזוב את ישראל ולהגר למדינה אחרת. בשבוע שעבר הודיעה הפרקליטות על כוונתה להעמיד את הרפז לדין בפרשת המסמך.

על פי הדיווח, כונסה התייעצות של גורמים בכירים במערכת הביטחון, מחשש שהגירת הרפז תוביל לחשיפת סודות ביטחוניים, על רקע התנהלותו בשנים האחרונות והעובדה שהיה חשוף למידע מודיעיני מסווג מתוקף תפקידיו במערך המ"מ (מבצעים מיוחדים) בצה"ל. מי שיצטרך לקבוע אם הרפז יורשה לעזוב את המדינה, על רקע המשפט, דו"ח המבקר והסיכון הביטחוני הפוטנציאלי, יהיה - גם במקרה זה - היועץ וינשטיין.

על פי ההערכות שרווחו אמש במערכת המשפט, האפשרות הסבירה ביותר היא כי היועץ יבקש מהממשלה להחזיר את עניינו של גלנט לוועדת טירקל. זאת מאחר ויעדיף לעשות זאת מבלי ששופטי בג"ץ יכפו עליו להחזיר את הדיון לוועדה. במקביל, פרקליטו של גלנט עו"ד דורי קלגסבלד, צפוי היום להציג בפני וינשטיין את תגובתו של גלנט לממצאי המבקר, ובכלל זה לקביעה כי גלנט לא אמר אמת בשתי הזדמנויות: לבית המשפט ולמינהל מקרקעי ישראל.

בניסיון לתמוך בטענתו, הגיעו אתמול שלושה ממקורביו של גלנט למזכירות האגודה בעמיקם במטרה לאתר אסמכתאות שיוכלו לסייע לו להוכיח כי לא שיקר וכי ייתכן שהוטעה על ידי מידע שנמסר לו. המקורבים, שמילאו בעבר תפקידים באגודה השיתופית עמיקם, ביקשו לעיין במסמכים הנוגעים לחלקות של גלנט, ואף קיבלו אישור מיוחד לכך. עם זאת, נמנע מהם לקבל או לצלם את המסמכים. בצאתם מן המועצה הם סירבו להתראיין. כמו כן, סירבה מזכירת היישוב, נורית אבישר, להתייחס לנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ