ליברמן גיבש מפה למדינה פלסטינית בגבולות זמניים

המטרה היא לבלום הכרה בינלאומית במדינה בגבולות 67'. על פי ההערכות, ישראל תציע לפלסטינים מדינה על 50% מהגדה, בלי פינוי יישובים והעברת שטחים נוספת עד חידוש המו"מ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ, אביגדור ליברמן, גיבש מפה למדינה פלסטינית בגבולות זמניים. לדברי מקור בכיר במשרד החוץ, הכנת המפה נעשתה כחלק מההיערכות לאפשרות של הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בספטמבר 2011. ליברמן סבור שישראל צריכה לנקוט יוזמה מדינית ולהציע הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים, וכך להפחית את הלחץ הבינלאומי ולהעביר לפחות חלק ממנו לצד הפלסטיני.

לדברי המקור, המפה כוללת "הקפאת המצב הקיים בשטח עם שינויים קלים". המטרה, לדבריו, היא לבצע "פעולה מונעת" לפני שהקהילה הבינלאומית תכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967, דבר שעשוי להתרחש כבר בספטמבר 2011. בצורה כזו ישראל תיראה כמי שמעוניינת בהתקדמות מדינית ואינה סרבנית שלום, והפלסטינים יהיו צריכים להשיב אם הם מעוניינים במדינה - או לא. "אחרי שתוקם מדינה פלסטינית בגבולות זמניים אפשר יהיה לחדש את המו"מ המדיני ולהגיע להסכמים בהם יועבר שטח נוסף למדינה הפלסטינית", אמר המקור.

ליברמן עדכן את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כך שצוות במשרד החוץ מגבש תוכנית מדינית להסדר ביניים, אך עדיין לא הציג לו את מפת גבולות המדינה הפלסטינית הזמנית. שר החוץ סבור שככל שעובר הזמן מבשילה ההבנה כי יש לכוון להשגת הסדר ביניים, והוא היה שבע רצון במיוחד מדברי נתניהו בראיון לערוץ 10 לפני כמה שבועות, לפיהם הסדר ביניים הוא תוצאה אפשרית של המהלך המדיני.

גם בתוך פורום השביעייה מתגברים הקולות לפיהם ישראל לא צריכה להיבהל מהמהלך הפלסטיני לקבלת הכרה במדינה, אלא להפוך אותו להזדמנות. המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, מחזיק בהשקפה דומה לזו של ליברמן וסבור כי ישראל צריכה לבחון הצעה להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים וכך לחזק את הרשות מחד, ולסמן לעולם כי היא מצמצמת את שליטתה בפלסטינים מנגד.

המקור הבכיר סיפר ל"הארץ" כי המפה שהוכנה כוללת גם רשת כבישים וחיבורים נוספים בין הערים הפלסטיניות ושטחי A, שבהם יש לרשות שליטה ביטחונית ואזרחית, ושטחי B, שבהם יש לה שליטה אזרחית בלבד. "לפי המפה שגובשה תהיה רציפות בשטח שתאפשר למדינה הפלסטינית בגבולות זמניים להיות בת-קיימא", אמר המקור הבכיר.

תוכנית ליברמן מבוססת על העיקרון של יישום שלב ב' של "מפת הדרכים" ואינה כוללת פינוי של התנחלויות או העברת שטח משמעותי נוסף בגדה המערבית לשליטת הרשות הפלסטינית.

לפי הערכות שונות, המפה תתבסס על שטחי A ושטחי B שהם כ-42% משטחי הגדה המערבית וייתכן שיצורפו אליהם עוד כמה אחוזים בודדים מהשטח, כך שהמדינה הפלסטינית בגבולות זמניים תהיה ב-50%-45% מהגדה המערבית.

לשם השוואה, תוכניתו להסדר ביניים של יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ שאול מופז (קדימה), מדברת על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על לפחות 60% משטח הגדה, תוך התחייבות ישראלית כי בהסדר הקבע יעמוד שטחה של המדינה הפלסטינית על 92% לפחות משטח הגדה.

במקביל, ליברמן הנחה את משרד החוץ לגבש תוכנית להפעלת לחץ על הרשות הפלסטינית, כדי שתחדל ממאבקה המדיני בישראל במועצת הביטחון של האו"ם, בבית הדין הבינלאומי בהאג ובפורומים בינלאומיים נוספים.

לדברי מקור במשרד החוץ, עוד השבוע יסתיים חיבור דו"ח שיכלול את כל הצעדים שביצעה ישראל במסגרת שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני עם הפלסטינים, לעומת הפעולות שביצעה הרשות נגד ישראל. ליברמן מעוניין להעביר את הדו"ח למחלקת המדינה בוושינגטון וכן לקונגרס ולדרוש כי האמריקאים יאיימו בעצירת הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית כל עוד נמשכים הצעדים האנטי-ישראליים.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הזהיר בסוף השבוע מפרוץ אינתיפאדה שלישית או התקוממות עממית, במצב של כשלון המשא ומתן בין ישראל והרשות. יחד עם זאת, עבאס הדגיש כי הוא מתנגד לכל עימות צבאי או מאבק מזוין עם ישראל. עבאס העניק בסוף השבוע ראיון מיוחד לערוץ אל-ג'זירה וציין כי בשלב זה אין לפלסטינים כוונה להכריז חד-צדדית על מדינה פלסטינית. זאת על אף הפעילות הנרחבת לקדם את הכרת מדינות העולם במדינה פלסטינית, והפנייה למועצת הביטחון של האו"ם לגנות את הבנייה בהתנחלויות.

בראיון ציין עבאס כי לפלסטינים תוכניות מגירה שאינו מוכן לפרט את מהותן. יו"ר הרשות ציין כי השנה היא קריטית מבחינת עמדת ארה"ב והנשיא אובמה בעניין הקמת מדינה פלסטינית עד ספטמבר. כמו כן, עבאס ביקר את התנהלות הממשל האמריקאי ברשות אובמה ולא הסתיר את אכזבתו מכך שהנשיא לא הצליח לקדם את תהליך השלום. עבאס ציין כי הוא מתנגד לערוץ משא ומתן חשאי והדגיש כי היו מסרים לפתוח במסלול הידברות עם שר הביטחון אהוד ברק, אך לדבריו, אין כל תועלת בשיחות מסוג זה כל עוד ישראל מתנגדת להכיר בגבולות 1967. עבאס ייצא מחר לקהיר לפגישה עם נשיא מצרים חוסני מובארק, כפי שדיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית.

העמדה הפלסטינית זכתה אתמול לתמיכה מצד שרת החוץ הצרפתייה מישל אליו-מארי, המבקרת באזור. לדבריה, צרפת אינה מכירה בחוקיות ההתנחלויות ועל ישראל להפסיק את הבנייה בהן. בתום ביקורה אמרה: "צרפת תומכת בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית ודמוקרטית מהר ככל האפשר".

שלשום ביקרה אליו-מארי ברצועת עזה ונתקלה בהמון זועם, שהורכב ברובו מקרובי משפחות של אסירים פלסטינים. המחאה, שכללה השלכת נעלים וביצים על רכבה של השרה, התעוררה בעקבות ציטוט שיוחס אליה, לפיו היא הגדירה את חטיפת שליט כ"פשע מלחמה". עם זאת, בהמשך התברר כי מדובר בתרגום מעוות של דבריה. לפי סוכנות הידיעות הצרפתית, השרה למעשה אמרה "שעד סוף החודש אעביר לאיחוד מסר ברור, לפיו יש לאפשר לצלב האדום לבקר את שליט".

ביום חמישי באה השרה לאוהל המחאה של משפחת שליט ונפגשה עם הוריו עם ואביבה שליט, וביום שישי ביקרה בעיר שדרות, שם נפגשה עם ראש העיר דוד בוסקילה.

ההפתעה של ביבי | אלוף בן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ