הוארך מעצרם של החשודים שהרגו פלסטיני

נמשך המצוד אחר החשוד בהרג עודאי קאדוס מעראק בורין

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משטרת מחוז ש"י, ביקשה אמש להאריך בשמונה ימים את מעצרם של שני תושבי מרכז הארץ, החשודים ברצח יוסוף אלחליל, בן 17, מחירבת ספא.

האירוע התרחש שלשום, סמוך לכפר חירבת ספא. קבוצה של עשרות מטיילים מכל רחבי הארץ - מקבוצת מטיילי "דוד ואחיקם", על שם שני מטיילים שנרצחו לפני שלוש שנים סמוך לקריית ארבע - החלו את טיולם בכפר עציון. הם טיילו בוואדי שבין חירבת ספא לבת עין, ולטענתם, בשלב מסויים, הותקפו באבנים על ידי קבוצת צעירים. עוד טענו המטיילים כי שמעו קולות נפץ שהגבירו את חששם לירי. עם זאת, איש לא ידע לומר האם נורתה האש מהקבוצה שלהם. בסופו של האירוע נפצע יוסף אלחליל באופו אנוש, ונפטר לאחר מכן בבית החולים בחברון. הוא נקבר אתמול. במהלך הלוויתו של אלחליל היו הפרות סדר. שני פלסטינים נעצרו ועוד כמה נזקקו לטיפול רפואי לאחר ששאפו גז מדמיע.

בעקבות הדיווח על אלחליל הפצוע, הגיעו למקום כוחות משטרה וצבא גדולים בראשות תא"ל ניצן אלון מפקד אוגדת איו"ש. מהחקירה הראשונית התברר כי הטיול לא היה מאושר, וכי המטיילים לא דיווחו למוקדים השונים על כך שהותקפו. 20 מהם עוכבו לחקירה.

במהלך החקירה הוחלט לעצור שני חשודים עיקריים ברצח. לפחות אחד מהם נשא על עצמו רובה. עם זאת, בחקירתו טען החשוד כי קיבל את הרובה מאדם אחר לאחר ביצוע הירי. במשטרה מחכים לקבל את הקליע מגופתו של הנער, כדי להשוותם לכלי הנשק שבידי הקבוצה. שני העצורים, המיוצגים על ידי עורך דין אהרון רוזה מאירגון "חננו" מכחישים את המיוחס להם, וטוענים כי הם אינם יודעים מי ירה, אם בכלל. אתמול ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם בשמונה ימים.

במקביל, נמשך מצוד המשטרה אחר החשוד בירי למוות של עודאי קאדוס, בן 19, שנורה בסמוך לכפר עראק בורין, מדרום לשכם. סרטון ששחרר דובר צה"ל בליל שבת, ממצלמות האבטחה הצה"ליות, מראה שבין שהיורה ונערים פלסטינים ששהו בזירה החליפו מילים, וכי קאדוס החל ליידות אבנים ביורה מטווח אפס. לאחר מכן הוציא היורה אקדח וירה בו. קאדוס נפל, קם, ואז נפל שוב. היורה נמלט מהמקום בריצה. על פי הסרטון, ככל הנראה היה מדובר בהגנה עצמית, אך יש במשטרה מי שסבור שניתן להעמיד את היורה לדין על הפקרת פצוע, מכיוון שלא הזעיק עזרה.

הפצת הסרטון הצביעה על כשל בהצבא. התצפיתנית, שזיהתה את האירוע והתמקדה עליו, הזעיקה כוחות. עם זאת, עברו עוד כמה שעות עד שבצה"ל חיברו בין מה שראתה התצפיתנית לבין האירוע. בתחילה אמרו בצבא כי הם בודקים את האירוע, בעוד למעשה הכוחות הכירו אותו. כמו כן, המשטרה מצאה את הזירה רק שש שעות לאחר האירוע, וזאת רק לאחר שהצבא זיהה את המקום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ