"בנימין בן אליעזר, זה סופו של שלטון ידידך מובארק?"

שיחת היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ח"כ בנימין בן אליעזר, ביקר בארמונו של מובארק במצרים לפני כשבועים יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אז עוד כיהן כשר התמ"ת ונחשב לאישיות הישראלית המקורבת והמוערכת ביותר על ידי מובארק. מאז התחוללה בישראל דרמה פוליטית כשאהוד ברק פרש ממפלגת העבודה, ובן אליעזר התפטר מהממשלה והפך לחבר אופוזיציה. החבר מובארק התקשר והביע צער. אבל בסוף השבוע היה זה בן אליעזר שעקב בדריכות ובדאגה אחר כל פיסת מידע משודרת על מה שנראה כדמדומי שלטונו של חברו הטוב נשיא מצרים.

הופתעת?

"כן. הופתעתי מעוצמת המהומות ומהתמשכותן. אני צמוד לטלוויזיה, רואה את הדיווחים בכל הרשתות האפשריות, והתחושה היא שזוהי התפתחות מאוד מדאיגה".

לפני שבועיים ביקרת בארמון. פגשת נשיא מוטרד?

"לחלוטין לא. היתה פגישה טובה ונינוחה. דיברנו על התהליך המדיני. אמרתי לו שהוא חייב לדחוף, כי הזמן פועל לרעתנו והוא הסכים אתי. באותו רגע לא נראה שמשהו גדול עלול להתרחש ולסכן את שלטונו. למרות זאת, בשיחותיי עם המצרים בתקופה האחרונה, יצאתי בתחושה שהם מצפים למשהו, אבל בוודאי לא בסדר גודל כזה. עדות לכך היא כוחות המשטרה שהיו פרוסים במדינה".

סוף שלטונו של מובארק?

"שאלת השאלות היא מה הלאה. מדובר כאן בצבא שהוא נאמן טוטלית לנשיא ואף מהפכה לא יכולה להתחולל בלעדי ההנהגה הצבאית. הרמטכ"ל הוא בן טיפוחיו של מובארק, צמרת הצבא וראש המודיעין הם מאה אחוז שלו והשאלה היא כמה זמן זה יימשך. זו לא מהפכה איסלאמית, אלה מהפכה שבאה מלמטה, כתוצאה ממציאות סוציאלית קשה ביותר שנמשכת הרבה מאוד שנים. צריך עכשיו להמתין לאפקט נאומו של מובארק, שכבר פעל ופיטר את ממשלתו. דבר אחד כבר ברור: מינויו של הבן ג'מאל מובארק מוטל בספק. אם ייגזר על מובארק ללכת, מי שיחליף אותו יהיה אחד ממפקדי הצבא".

מובארק מנהל עד כה את המשבר בצורה נבונה?

"קודם כל הוא לא ברח, והוא עוד ישנו שם. עד שלשום בלילה לא האמנתי שיגיע לממדים האלה. אבל אני עדיין מאמין שהמצב בשליטה. מובארק נוהג נכון שהוא מקפיד לתת להמונים לדבר, ולא נותן הוראה לצבא לפתוח באש. הבעיה היא ההשלכות של המהומות במצרים על האזור. אם ימשיך להתחולל כאן תהליך דומינו של עוד הפיכות במדינות ערב, אנחנו נקלעים למצב לא פשוט. מזה חששתי כל הזמן, כשדיברתי על מציאות מזרח תיכונית חדשה".

כיצד תושפע ישראל?

"מצרים היא המדינה הכי חשובה לישראל, בכל קנה מידה. יש לזכור שהיא המדינה עם הצבא הכי גדול והיתה ועודנה גורם מאזן מרגיע באזור, הבסיס והיסוד ליציבות במזרח התיכון. אני לא מוטרד מהסכם השלום. להערכתי, כל מי שלא יהיה במקומו של מובארק, להוציא את האחים המוסלמים, יכבד את הסכם השלום, כי זה גם אינטרס מצרי".

על ישראל להיערך לשינוי במצרים?

"כרגע לא צריך לעשות כלום. זהו עניין פנימי של מצרים. צריך לחכות ולעקוב אחרי ההתפתחויות. אבל במובן היותר רחב, ההנהגה הישראלית צריכה לשבת ולעשות חשבון נפש. זהו תמרור אזהרה. אנו כנראה הולכים למצוא את עצמנו במציאות מזרח תיכונית חדשה לגמרי, הרבה יותר אלימה ואגרסיבית, ומקווה שלא הרבה יותר איסלאמית. אנחנו לא חיים בוואקום. לכן אני צועק כבר שנה שלמה שצריך ללחוץ ולקדם את תהליך המדיני. ההנהגה הישראלית צריכה ללמוד מזה שיעור אחד: כמה דחוף וקריטי הוא קידום התהליך המדיני. הקיפאון הוא אסון, ואני מקווה שאתבדה. אבל הזמן עובד מאוד לרעתנו. אין ספק שאנו עומדים בפני עידן חדש במזרח התיכון. עדיין מוקדם להספיד את משטרו של מובארק, אבל עצם ההתקוממות לא מבשרת יציבות. כל שינוי במזרח התיכון תמיד יהיה לרעתנו. לא לטובתנו. ייחסתי זאת לגרעין האיראני, אבל היום מסתבר שיש מרכיב נוסף שקשור למצב סוציו-אקונומי קשה בכל מדינות ערב".

מובארק היה טוב לתהליך המדיני?

"מובארק הוא מנהיג חשוב, אם לא החשוב באזור מבחינת מדינת ישראל. הוא ידע להעריך את האינטרס האסטרטגי המשותף לשתי המדינות האלה, והיה מקור ליציבות ואיזון, וניסה לסייע ולעזור. מאז השלום עם מצרים עד היום הזה אין כמעט דבר ועניין שמצרים לא מעורבת בו".

יותר מכל ישראלי אחר, יש לך קשר אישי עם מובארק.

"הקשר התהדק כשנהייתי שר ביטחון. נהגתי אז לבקר אותו לא מעט והאמון בינינו היה מוחלט. הוא למד לסמוך עלי והקשיב לי. נוצר בינינו קשר מאוד חזק שעמד במבחן".

קשה לך לראות כמפלתו?

"מאוד קשה לי בצד האישי. אני מעריך אותו מאד ומכיר בחשיבותו ומשקלו הסגולי בשמירת השלום והיציבות בין שתי המדינות ובמזרח התיכון".

תובנות חדשות אחרי פרישת ברק?

"אהוד בא לקלל ויצא משקם. מאז פרישתו יש תהליך של חזרה של ההמונים למפלגת העבודה. ראשי ערים ובכירים אחרים שוקלים חזרה. זה תלוי גם בנו לא מעט, בשמונת חברי הכנסת. הציבור אוהב את מפלגת העבודה, וכנראה שהזעזוע שקרה עם כל הלכלוך שבו והאפקטים השליליים, בונה ולא הורס. אם נעבוד נכון נפתיע. זו אמנם לא הולכת להיות מפלגת אלטרנטיבה בבחירות הבאות. אבל יהיה לנו מה לומר".

היית שר בממשלה שאישרה את מינוי גלנט. טעיתם?

"ההרגשה לא טובה, כי אני יודע איך הדבר הזה מחלחל לשורות הצבא. הוא איש טוב ולא משנה מה תהיה החלטת היועץ המשפטי. גם אם יחליטו להכשיר המינוי, הוא ייכנס רע לתפקיד. ואני שואל מדוע חיכו שנתיים כדי לבדוק את הפרשה. יש לי טעם מר בפה. זה רע. רע לצבא למדינה. מייחל שההחלטה של היועץ תהיה מהירה, אפילו מטאורית, כדי לצמצם נזקים. הממשלה היא לא טריבונל שבודק עדויות. לדעתי, צריך להיות תהליך שבו שנה מראש בודקים את כל המועמדים לכהונת הרמטכ"ל ולא שבועיים לפני שמינוי נכנס לתוקף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ