ישראל במסר לעולם: רסנו את הביקורת על מובארק

ישראל העבירה בסוף השבוע מסר לארה"ב ולכמה מדינות באירופה, לפיו למערב יש אינטרס לשמור על יציבות המשטר במצרים "המועילה ליציבות במזרח התיכון"

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
השתתפה בהכנת הכתבה:, ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
השתתפה בהכנת הכתבה:, ארה"ב

ישראל העבירה בסוף השבוע מסר לארה"ב ולכמה מדינות באירופה, לפיו למערב יש אינטרס לשמור על יציבות המשטר במצרים. במגעים שקטים עם המדינות ביקשה ישראל להבהיר שיציבות המשטר במצרים מועילה ליציבות במזרח התיכון כולו, ועל כן יש לרסן את הביקורת הפומבית על הנשיא חוסני מובארק. המסר הועבר לאור הודעות שיצאו בסוף השבוע מכמה בירות במערב, מהן השתמע שארה"ב והאיחוד האירופי מאסו בשלטון מובארק.

בירושלים מבקשים לשמור על פרופיל נמוך בכל הנוגע לאירועים בקהיר, וראש הממשלה בנימין נתניהו אף הורה לשרים להימנע מלהתבטא בנושא באופן פומבי. עם זאת, פקידים ישראלים בכירים סיפרו כי במוצאי שבת שיגר משרד החוץ בירושלים הנחיה בעניין לכעשרה שגרירים במדינות מפתח: ארה"ב, רוסיה, סין, קנדה וכמה ממדינות אירופה. השגרירים התבקשו לפנות לבכירים במשרדי החוץ ובלשכות הנשיאים או ראשי הממשלה ולהעביר להם מסר בעניין חשיבות היציבות במצרים. במברק הסודי שנשלח לשגרירויות נכתב במפורש כי יש "להזעיק" את השגרירים אל הנציגויות בסוף השבוע, כדי להעביר את המסר במהירות האפשרית. כמו כן התבקשו השגרירים לנהוג במידע ברגישות רבה מאוד. משרד החוץ בחר שלא להגיב לידיעה.

היום (שני) תתכנס בבריסל מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי לדיון מיוחד במצב במצרים. לפי המידע שהגיע לירושלים, הודעת שרי החוץ האירופים בסוף הכינוס תיישר קו עם ההתבטאויות של נשיא ארה"ב ברק אובמה ושרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון בסוף השבוע. אובמה קרא לנשיא מובארק "לבצע צעדים מעשיים" כדי לקדם את זכויות האדם והדמוקרטיה במצרים, וכן להימנע מפגיעה במפגינים.

אתמול התראיינה קלינטון לחמישה כלי תקשורת. בראיון לרשת סי-אן-אן סירבה שרת החוץ להביע תמיכה במובארק. "אני לא רוצה לשלוח שום מסר לגבי תמיכה במישהו", אמרה. בראיון לסי-בי-אס סירבה לומר אם לדעתה מובארק צריך לעזוב את תפקידו ואמרה כי "אני לא נכנסת לספקולציות מי עוזב ומי נשאר".

אובמה שוחח אתמול עם ארבעה מנהיגים: נתניהו, עבדאללה מלך סעודיה, ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וראש ממשלת בריטניה קמרון. הוא אמר לארבעה כי הוא עומד מאחורי דברי קלינטון, שלפיהם ארה"ב תומכת במעבר מסודר לממשלה שתהיה קשובה לעם המצרי.

בירושלים שורר חוסר שביעות רצון רב מהקו הפומבי שנוקטים ארה"ב והאיחוד האירופי. "האמריקאים והאירופים נגררים אחרי דעת הקהל ולא חושבים על האינטרסים האמיתיים שלהם", אמר פקיד ישראלי בכיר, "גם אם יש ביקורת על מובארק, צריך לתת לידידים תחושה שהם לא לבד. בירדן ובסעודיה רואים את התגובה במערב, כיצד כולם נוטשים את מובארק, ויהיו לכך השלכות קשות מאוד".

ראש הממשלה נתניהו המשיך גם אתמול בהתייעצויות על המצב במצרים, והנושא צפוי לתפוס חלק גדול מפגישתו היום עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בירושלים.

נתניהו הודיע אתמול במהלך ישיבת הממשלה כי הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ביום שלישי כדי לדון במצב במצרים. נתניהו שוחח במוצאי שבת עם אובמה וקלינטון בנוגע לתמורות בקהיר, ובכירי לשכתו מקיימים מגעים שוטפים הן עם הבית הלבן ומחלקת המדינה והן עם גורמים בכירים בממשל המצרי.

"השלום בין ישראל למצרים נמשך זה יותר משלושה עשורים ומטרתנו להבטיח שיחסים אלה ימשיכו להתקיים", אמר ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה, "ישראל עוקבת בדריכות אחר המתרחש במצרים ובאזור כולו, ועושה מאמצים לשמר את היציבות והביטחון באזור. מחובתה של ישראל לגלות אחריות ואיפוק".

בתוך כך, משרד החוץ החמיר את אזהרת המסע לישראלים במצרים. משרד החוץ קרא לישראלים ששוהים במצרים לשקול את המשך ביקורם במדינה. לישראלים שמחליטים להישאר במצרים קרא משרד החוץ להישמע להוראות השלטונות, במיוחד בנוגע לשעות העוצר.

מצרים על סף הפיכה - סיקור מיוחד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ