מצרים על סף הפיכה | הכוכבים רימו את גופי המודיעין, שוב

שום קהילת מודיעין אינה ערוכה להעריך מתי בדיוק יתמוטט הגג, ורודנים ייקברו תחת ההריסות. המכ"מ שלה אינו קולט סימנים של התקוממות עממית

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

כשהעכברים השמנים בורחים במטוס פרטי, אין זאת כי אם כלתה הרעה אל שלטונם, והספינה מחשבת לטבוע. גם אם תמשיך לשוט זמן מה במפרשים שמוטים, נחרץ גורלה להיטרף. בארצות הברית ובאירופה כבר הבינו, בישראל עדיין לא, ממאנים לעכל ולהינחם.

קשה פרידה מידידים, שאת אחריותם ויישוב דעתם הוכיחו בשלושים השנים האחרונות. מה לא עבר על האזור ועלינו בזמן הזה, וחוסני מובארק עמד בכל מבחניו. לא פעם היה נדמה שהסכם השלום בין ישראל למצרים עומד לקרוס תחתיו בגלל מלחמות, בגלל אינתיפאדות, בגלל התלהמות לוחמנית, והנשיא המצרי התגלה בכל פעם מחדש כנאת מדבר של יציבות. בין כל משוגעי האזור, מכאן ומכאן, הוא היה הקברניט הנורמלי. עכשיו באה שעת פרידה, ואף אם תתמהמה - תבוא בקרוב; הפור נפל. כל כך עצוב להיות מנהיג אזורי, בעל מעמד בינלאומי, שבלכתו - רק ישראל וסעודיה מלוות אותו.

משטרים טוטליטריים ואוטוריטריים, הנשענים על אמצעי דיכוי והפחדה, סופם ליפול, והסוף ידוע מראש; הם חיים על זמן שאול. לעתים יחזיקו מעמד עשרות שנים, אך משכם אינו מעיד על חוסנם. רק כאשר הסכין חותכת, מתגלה הריקבון הפנימי, והתפוח נזרק אל סל האשפה של ההיסטוריה. וכאשר יבקש הטירן להנציח את עצמו, להעביר את המקל מיד ליד באותה היד, הוא רק יקרב את קץ שלטונו. לא כל משטרי האופל הם צפון קוריאה, וגם שם יקיץ הקץ ביום מהימים, ולא לקץ הימים.

עכשיו באים בטענות לאמ"ן ולמוסד, שעיניים להם ולא ראו, אוזניים ולא שמעו, ומאצבעם מצצו פרשנים רבים את פרשנותם. אין הצדקה לטענות הללו. לעולם אין לדעת בעוד מועד מתי הסוף מתרגש ובא, ועל כן הוא מתקבל תמיד בהפתעה, שאינה מפתיעה כלל. היא צפויה בכל רגע חטוף, ודי בקש אקראי כדי להגדיש את הסאה ולשבור את הגב.

שום קהילת מודיעין אינה ערוכה להעריך מתי בדיוק יתמוטט הגג, ורודנים ייקברו תחת ההריסות. המכ"מ שלה אינו קולט סימנים של התקוממות עממית; כל אמצעי הסיגינט והוויזינט לא יזהו בזמן אמיתי את ייאושם של ההמונים, שלהם אין הרבה מה להפסיד, ויש להם מעט להרוויח, המחזיק מרובה מבחינתם. מתי בפעם האחרונה הצליחו האיצטגנינים המקומיים לחזות ולהגיד עתידות, והכוכבים לא רימו אותם.

זה בכלל לא עניין לאינטליג'נס, זה עניין לאינטליגנציה, להבנה של תהליכי מעמקים ממושכים. ואין לייחס הבנה כזאת לגורמי הערכה מטעם, שאין להם אלא מה ששגרת המחשבה מכתיבה ומשאלת הלב מדקלמת. צריך לשמוע מה שיש לאמ"ן ולמוסד להגיד, בהחלט, ומיד אחר כך להעריך את ההפך הגמור - ולדייק.

דה-מארקר פרסם בסוף השבוע עשר סיבות, שבגללן "הכלכלנים תמיד טועים". למסקנה הזאת הגיעו פרופסורים בכירים לכלכלה בארוחת ערב סגורה בכנס דאבוס. ואם כך בכלכלה, על אחת כמה וכמה בנושאים של יציבות משטרים והתפרקותם, שמשתניהם ונעלמיהם מורכבים ונסתרים עוד יותר. אך הנחת היסוד חייבת להיות תמיד: דיקטטורה לגווניה היא מצב ארעי.

ברית המועצות התפרקה באחת לגורמים, מבלי שניתנה התרעה מוקדמת לצבא הסובייטולוגים. זה קרה גם לאיראנולוגים, שהתפעלו מכוחו ומעוצם ידו של השאח, והתעלמו מהאש שפרצה לפתע ממרתפי העינויים של הסוואק, ואכלה את ארמון השחיתות. זה קרה גם למומחים לדרום אפריקה, שריכזו את מבטם בכדור הבדולח, עד שלא הבחינו בחילופי הצבעים - בבת אחת מלבן לשחור.

כוח הכוח לבדו הוא עירבון מאוד מוגבל, ועוד יותר כוח הוא דווקא סימן לאוזלתו, לחולשה שהולכת וגוברת. אפיריון שנישא על כידונים של צבא ומשטרה - יישמט. הוא חייב להינשא על כתפיים עממיות רחבות.

ומה תעשה ישראל בלי מובארק, או עם מובארק מוחלש, שאפילו פואד כבר לא יכול להציל אותו? בדיוק מה שעשתה אתו - לא כלום: את השנים הטובות בזבזנו לריק, ועכשיו באות השנים הרעות, שבמצרים הן עלולות להימשך יותר משבע. ואולי להפך: ככל שהמצב יהיה יותר גרוע, כך ירווח לממשלה הזאת. לא נותר לה אלא להתחפר בעמדות האתמול, ולבצר את הווילה בג'ונגל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ