התפשטות זוחלת: כך השתלט גלנט, לפי מבקר המדינה, על שטחים במושב עמיקם

גם התנהלותן הקלוקלת ואוזלת היד של הרשויות נחשפה במלואה בדו"ח מבקר המדינה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

התפשטות זוחלת. כך ניתן להגדיר את התנהלות האלוף יואב גלנט בפרשת הקרקעות, כפי שהיא עולה מפרטי דו"ח המבקר שפורסמו בימים האחרונים בכלי התקשורת. גם התנהלותן הקלוקלת ואוזלת היד של הרשויות נחשפה במלואה. הנה כמה דוגמאות, על פי הפרשיות המיוחסות לגלנט.

הקצאת 35 הדונמים: גודל החלקות הסטנדרטיות בעמיקם הינו 40 דונם. אך לפני שגלנט הגיע למושב השתלטו תושביו על כ-1,770 דונמים מעל המותר. בעקבות חריגתם, כשחתם גלנט על הסכם עם האגודה השיתופית של עמיקם, סוכם כי יוקצו לו חמישה דונמים בלבד, וכי לא יוכל לטעון שמגיע לו שטח נוסף.

מאחר שהאגודה מחויבת להקצות קרקע באופן שוויוני, היא הודיעה למינהל מקרקעי ישראל שבכוונתה להקצות לגלנט חלקה נוספת מאדמות המושב. היא סימנה על מפה חלקה של 35 דונמים אותה ייעדה לו לכאורה, אך בפועל החלקה לא היתה שייכת למושב, ולא היתה לאגודה סמכות להקצותה.

גלנט, מנגד, חתם על מסמך בו הצהיר כי החלקה שסומנה לא שייכת לו ולא יהיו לו זכויות בה. למרות זאת, כשהחל בבנייה, ביקש שטח נוסף לנטיעת זיתים. המושב סירב והפנה אותו למינהל. לטענת גלנט נאמר לו שאם יחכור את החלקה שסומנה במשך כמה שנים, סביר שבהמשך יאושר לו לנטוע בה זיתים.

ב-2000 ביקש גלנט לחכור את החלקה. גם בקשה זו, שהיתה צריכה לעורר תמיהות במינהל כי לכאורה היא שייכת לו, לא עוררה חשד. החלקה הושכרה לו לצורך גידולי שדה. בין הצדדים נחתם חוזה שהוארך לשנתיים, אך בפועל גלנט לא גידל בה דבר.

ב-2003 ביקש גלנט שוב לנטוע זיתים בחלקה, תוך טענה שהוא עיבד אותה זה כמה שנים. תחילה סורב, אך אז נכנס לתמונה ראש האגף החקלאי במינהל לשעבר, דרור קרישפין, שנרתם לעזרתו לאחר שנפגשו במשרד ראש הממשלה.

קרישפין נחשב לאורים ותומים בתחום, ואף שפרש לגמלאות ב-2000, המשיך לעבוד כיועץ חיצוני למינהל. בפגישה עמו גלנט טען כי האגודה הציגה לו את החלקה כשלו, ואף הודיעה על כך בכתב למינהל.

קרישפין הסיק כי נוצרה התחייבות של המינהל כלפי גלנט, ואמר זאת למנהלת מחוז חיפה דאז ולמנהלת האגף החקלאי, שהיתה חדשה בתפקידה. לבסוף הודיע המינהל לגלנט כי "לפנים משורת הדין" הוחלט לצרף את השטח למושב. משפחות אחרות שהגישו בקשה דומה נענו בשלילה.

ההשתלטות על 28 דונמים נוספים: ב-2002 ביקש גלנט לשכור עוד 20 דונמים, הצמודים ל-35 שקיבל. בקשתו לא אושרה. כשלוש שנים לאחר מכן גילו פקחים כי הוא פלש בכל זאת ל-28 הדונמים הצמודים לחלקתו, ונטע בהם עצי זית. חצי שנה לאחר מכן נשלחה אליו דרישה ראשונה לפנותם.

תחילה ביקש גלנט שהות לבחון את הנושא בשל "עומס עיסוקים", שנתיים לאחר מכן ביקש לדחות את העקירה בשל "שנת שמיטה", ורק ב-2009, לאחר שהתחייב בבג"ץ לפנות את השטח, עקר את רוב העצים.

הפלישה לשטח הציבורי הצמוד לנחלתו: המבקר מצא כי עם הבקשות שהגיש גלנט לשינויים בתכנון ביתו, חלו שינויים בגודל נחלתו בת חמשת הדונמים. כך, כשביקש לשנות את חלוקת שטחי החקלאות והמגורים בתוך הנחלה, הוא צירף שרטוטים שעליהם נכתב כי שטחה הוא 6.4 דונם. כשהגיש בקשה להיתר בנייה נוסף, הוגדל השטח ב-90 מ"ר נוספים. המינהל התעלם.

מודד שהזמינה האגודה השיתופית כדי להכין תוכנית לצורך היתרי בנייה להרחבה במושב הגדיל את החלקה ל-6.7 דונם. גלנט טען מנגד, כי שטח הנחלה המקורי היה 6.6 דונמים.

הדו"ח מציין את מעורבותו של הממונה על מחוז חיפה, יגאל שחר, בסיוע להארכת השימוש החורג של גלנט בשטח הציבורי עד לאישור תוכנית חדשה. התוכנית שיזמה ומימנה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הכשירה את השימוש החורג של גלנט בשבילי הגישה ובחניה שעל השטח הציבורי, תוך הצנעת קיומה של דרך גישה חוקית לביתו של גלנט. לאחר שהתחלף הממונה על המחוז, התוכנית נדחתה, והוכפפה לגבולות המקוריים של הנחלה, אך לא נאכפה.

דרך המילוט: מדו"ח המבקר עלה כי אנשי היחידה המטכ"לית לאבטחת בכירים לא קיבלו מידע מלא על דרך הגישה הקיימת והחוקית לבית ולכן ביקשו להכשיר דרך מילוט אחרת מביתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ