נתניהו קבע: המדינה תהרוס מאחזים שהוקמו על קרקע פלסטינית פרטית

ההחלטה התקבלה לאחר שהיועמ"ש הבהיר כי לא יוכל להגן עליהם בבג"ץ. עם זאת, מאחזים על קרקעות מדינה יוכשרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט אתמול, לאחר ישיבה עם היועץ המשפטי לממשלה ושר הביטחון, כי המדינה תודיע לבג"ץ שיש בכוונתה להרוס באופן מיידי את כל המאחזים הנמצאים על קרקע פרטית פלסטינית, למעט ביתו של רס"ן אלירז פרץ המנוח. מדובר בלפחות שלושה מאחזים בהם מתגוררות מאה משפחות. במקביל, תתחיל הכשרה של בנייה שבוצעה על אדמות מדינה בגדה המערבית.

אתמול, לפני תחילת ישיבת סיעת הליכוד, נערכה ישיבה בראשות ראש הממשלה להחליט על מדיניות הממשלה בנוגע לעתירות המבקשות להרוס מאחזים - הן כאלה שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית והן כאלה שנבנו על אדמות מדינה ללא חתימה של שר הביטחון על תוכנית בניין עיר (תב"ע) מאושרת.

בישיבה השתתפו שר הביטחון אהוד ברק, השרים בני בגין, משה יעלון, יעקב נאמן ויצחק אהרונוביץ, וכן היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות אסנת מנדל ומתאם הפעולות בשטחים האלוף איתן דנגוט.

בישיבה סוכמו העקרונות שינחו את הפרקליטות מעתה ואילך בנוגע לעתירות הנוגעות למאחזים. היועץ המשפטי לממשלה הציג את עמדתו על פיה לא ניתן להכשיר את מה שנמצא על קרקע פרטית ויש לפנותם. לעומת זאת, בנייה שבוצעה על קרקע מדינה, תעבור תהליכי ההכשרה על ידי חתימה של שר הביטחון על תוכנית המתאר והתב"ע.

כל המשתתפים בדיון, כולל השר יעלון, הסכימו לעמדה זו. יעלון אמר כי "מה שעל קרקע פרטית הוא על קרקע פרטית". לגבי אופציית ההריסה, אמר השר אהרנוביץ כי "יש מספיק משטרה" לבצע את המשימה.

במהלך הדיון אמר שר הביטחון ברק כי קודם כל יש להרוס בתים שנבנו על קרקע פרטית פלסטינית ורק אחר כך לעסוק בבתים שנבנו על קרקעות מדינה. "צריך לבוא בידיים נקיות לבית המשפט", אמר ברק. השרים יעלון ואהרונוביץ דרשו כי הכשרת בתים שנבנו על קרקעות מדינה תתבצע מיד ונתניהו קיבל את עמדתם.

ההחלטה נוגעת לכ-15 עתירות לבג"ץ המבקשות להרוס בנייה לא חוקית בשטחים. הרגישות מכולן ההעתירות הנוגעות לבתים שנבנו על קרקע פרטית של פלסטינים. בין היתר, מדובר בעתירה המבקשת להרוס את עמונה, להרוס את שכונת ג'בל ארטיס סמוך לבית אל, את גבעת אסף סמוך לבית אל, וכן מאחזים בהם יש שטחים נרחבים של קרקע פרטית כגון גבעת הרא"ה ומצפה יצהר.

בישיבה נדונה גם סוגיית ביתו במאחז היובל של אלירז פרץ, שנהרג בעזה לפני שנה. לאחר כל הבדיקות שנערכו, התברר מעבר לכל ספק שהבית יושב על קרקע פרטית של פלסטיני. במקרה זה, בכוונת המדינה להודיע לבג"ץ כי היא מבקשת ארכה בה יחפשו פתרונות לסוגיה זאת, מטעמים הומניטרים. בהודעה נכתב כי אין בכך חזרה מעמדת המדינה כי מה שעל קרקע פרטית יהרס באופן מיידי.

לצד המקל של הרס המאחזים על קרקע פרטית, בישיבה סוכם כי שר הביטחון יקדם את הליכי התכנון של ישובים בהם כן ניתן לחתום על תוכנית מתאר בתוקף, ובכך להכשיר את הבנייה.

בנוסף, ראש הממשלה נתניהו הנחה לחדש את פעילותה של ועדה בראשות שר הביטחון ברק ובהשתתפות השרים בגין ויעלון ומתאם הפעולות בשטחים, שתקדם הכשרה של בנייה על קרקעות מדינה בגדה המערבית וכן תמצא פתרונות לסוגיות פרטניות וחריגות.

עם זאת, נתניהו רמז מאוחר יותר אמש שישראל תתקשה לקדם בנייה נוספת בהתנחלויות לנוכח האווירה הנוכחית בזירה הבינלאומית. "אנחנו במאמצים לשמור על הבנייה הקיימת אך צריך להבין שאנו במציאות בינלאומית מאוד קשה", אמר נתניהו לחברי סיעת הליכוד. "אנחנו אמנם יכולים להיכנס עם הראש בקיר, אך אני לא נוהג כך".

חוות גלעד: עימות בין שוטרים למתנחלים

עימות אלים פרץ אתמול בין שוטרים למתנחלים בחוות גלעד. 8 שנים וחצי מאז הפינוי האלים של המאחז, חזרו אליו כוחות הביטחון כדי להרוס מבנים לא חוקיים. הפעילות התקבלה בהפתעה בקרב המתנחלים, שחשבו כי המינהל מאפשר למאחז להתפתח באין מפריע, ובין הצדדים התפתחה במהרה תגרה רבת משתתפים. במהלך האירוע, ירו השוטרים במתנחלים כדורי צבע. 18 איש נפצעו באורח קל, ושמונה נעצרו. לאחר מכן פרצו שורה של מהומות בשטחים ובירושלים.

במשטרה הסבירו אתמול שירי כדורי הצבע נעשה בתגובה ליידוי אבנים לעבר הכוח. מעדויות המשתתפים וסרטונים שצולמו עולה תמונה מעט שונה: מתוך 13 שנפגעו מירי, 2 נפגעו בגבם. תושב החווה שאחז במצלמה, יהודה שומרון, נורה מטווח קצר בשתי ברכיו, ללא שהיווה איום כל שהוא על השוטרים.

בימין זעמו על השימוש בכדורי הצבע. ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, החליט לבטל אירוע הצדעה לחטיבת שומרון שתוכנן למחר, וקרא "להדיח את נותני הפקודה לירות ביהודים". ח"כ אריה אלדד ביקש לזמן לוועדת הפנים את מפכ"ל המשטרה לתת הבהרות לאופן השימוש בנשק.

בתגובה לאירוע, ארגנו פעילי ימין שורה של פעילות מחאה, לרוב חסימות כבישים וצמתים, בירושלים ובשומרון.

השתתפו בהכנת הידיעה: מזל מועלם ויהונתן ליס

נתניהו: אנו במציאות בינ"ל מאוד קשה, לא אכנס עם הראש בקיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ