ביקורת גבולות | הבכיינים

במצב שבו המחזה "געוואלד- עושים לנו דה-לגיטימציה", בבימוי של ליברמן ונתניהו, מצליח מעבר למשוער - מה תעשה ישראל אם יוחלט להעניק פרס נובל לפעיל שלום ישראלי

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

מה יקרה אם ועדת פרס נובל לשלום תחליט להעניק השנה את הפרס, למשל, לפעיל השלום הוותיק אורי אבנרי (מגיע לו!) אם לשפוט על פי החרם שהטילה שגרירות ישראל בוושינגטון על ועידת ג'יי סטריט, הכיסא המיועד לשגריר ישראל בטקס באוסלו יישאר מיותם. מקריאות המחאה שליוו את חברי הכנסת שנענו להזמנתו של ארגון השלום היהודי-האמריקאי אפשר להסיק, שישראל לא היתה שולחת נציג רשמי לברך את חתן הפרס. איך אפשר לתת לגיטימציה ליהודי שאינו מתבייש לקרוא לדה-לגיטימציה של ההתנחלויות אצלנו, חרם על יין כשר למהדרין, תוצרת יקבי הר חברון, הוא לא לגיטימי. לעומת זאת, חרם על אדם שטוען, כי מוצר המופק בשטח כבוש אינו כשר בעליל, הוא לגיטימי למהדרין.

המחזה "געוואלד, עושים לנו דה-לגיטימציה", בבימוים של השר-המתנחל אביגדור ליברמן ועוזרו בנימין נתניהו, מצליח מעבר למשוער. מערכה ראשונה: נתניהו נושא נאום "דרמטי", שבו הוא מכריז, כי אין דבר שהוא משתוקק אליו יותר מיציאה מהשטחים והעברתם למדינה פלסטינית. מערכה שנייה: ליברמן נואם בעצרת האו"ם ומודיע שאין שמץ של סיכוי להסדר מדיני בדורנו, ולכן צריך לדאוג להתרבות (הטבעית, כמובן) של המתנחלים. מערכה שלישית: בכל העולם מאשימים את ישראל בהכשלת המו"מ עם הפלסטינים ומגנים את סירובה להקפיא את ההתנחלויות; ארגוני שמאל וקומץ חברי כנסת מצטרפים למחאה; הערבים מבקשים מהאו"ם לגנות את ישראל.

מערכה רביעית: נתניהו פותח בסדרת נאומים בכייניים על הדה-לגיטימציה שעושים למדינת היהודים. ליברמן מורה לשגרירים הישראלים, כי מעתה ואילך כל ביקורת על מדיניות הממשלה, ההתנחלויות, הכיבוש, תיחשב לדה-לגיטימציה של ישראל בשעת מלחמה. במקרה שהביקורת מושמעת מפי בן עמנו, הוא ייחשב ל"יהודי שונא עצמו- ומשתף פעולה עם שונאי ישראל בעיצומו של מסע דה-לגיטימציה. ליברמן מצרף ציטוט של שר הביטחון אהוד ברק, המכונה "היורש של יצחק רבין", שהזהיר כי הקמפיין הזה "לא פחות רציני מהסכנה של החמאס והחיזבאללה".

מערכה חמישית: חברי קונגרס יהודים בארה"ב מנתקים מגע עם ג'יי סטריט וארגונים אחרים, שהעזו לבקש מאובמה שלא יטיל וטו על הצעת ההחלטה הערבית לגנות את ההתנחלויות. חברי כנסת מקדימה - הנחשבת משום לחלופה השמאלנית לליכוד - מחזירים לג'יי סטריט את ההזמנות לוועידה. אחדים מהם מצטרפים לדוברי הימין, ומסתערים על חבריהם, נחמן שי, יואל חסון ושלמה מולה, שהסכימו להתארח בכינוס של ארגון הדוגל בשתי מדינות לשני עמים.

ח"כ עתניאל שנלר מכריז, כי "השתתפות בכנס של ארגון יהודי פרו-פלסטיני, החותר תחת האינטרסים של מדינת ישראל, כמוהו כמעשה חבלה במדינה". שי חרמש, הקיבוצניק של קדימה, מוחה נגד חבריו שאינם מבינים, לדבריו, איזו סכנה טמונה בתמיכה בארגון שפועל נגד ישראל. הח"כ החדש של קדימה, זאב בילסקי, מי שהיה יו"ר הסוכנות, אומר לכתבים, שהחברים שנסעו לוושינגטון אינם מבינים איזה נזק כבד ג'יי סטריט מסב לישראל.

אין פלא שארגוני שלום יהודיים בכל העולם מדווחים על חשש גובר בקרב אנשי הקהילה מהצטרפות לפעולות מחאה נגד ההתנחלויות, ואף מחתימה על עצומות תמיכה במו"מ לשלום. במפגשים עם קהל יהודי ליברלי בלונדון, לפני שבועיים, שמעתי שוב ושוב את המשפט: "כל אימת שאנחנו מעזים למתוח ביקורת על מדיניות הממשלה, לא חלילה על ישראל, השגרירות, הממסד והעיתונות היהודיים מאשימים אותנו בחוסר נאמנות עד בגידה בעמנו". רבים, אם לא רובם, שומרים את הביקורת לעצמם. לתפארת אחדות ישראל.

שלטונות סין מחו נגד ועדת פרס נובל שהעניקה את הפרס לליו שיאבו, שמרצה 11 שנות מאסר בעוון "חתרנות", כלומר, מחאה נגד דיכוי זכויות אזרח. ובישראל, יונתן פולק, שהפגין על אופניו נגד הסגר על עזה, נשלח למאסר באשמת "שיבוש התנועה". פעילי שלום שזוכים להוקרה ולפרסים בעולם מואשמים בחתרנות נגד המדינה.

קפה עם קדאפי

לא רק ערבים ישראלים זכו ליהנות מחברתו של קדאפי. לא מלך מלכי המלכים בכבודו ובעצמו, אלא בנו "המוצלח", סייף אל-איסלאם, שמשמש בימים אלה מליץ יושר של הרוצח המפורסם. באוגוסט 2003 הוזמן קדאפי הצעיר לאחד המפגשים הסגורים שאוניברסיטת קליפורניה וממשלת יוון מקיימות דרך קבע באתונה, בהשתתפות נציגים מישראל, מדינות ערב, איראן ומומחים מארה"ב ומאירופה.

הידיעה שבקהל יושבים ישראלים, בהם ח"כ בכיר מהקואליציה, דיפלומטים, אנשי אקדמיה ואף עיתונאים, לא הרתיעה את מי שנחשב אז ליורש העצר הלובי. הוא פיקפק בסיכוי שישראל והפלסטינים יגיעו להסכם לחלוקת הארץ ואימץ את המותג "ישראטין", שאביו הדביק לרעיון המדינה הדו-לאומית.

הנציגים מישראל התרשמו משפתו הרהוטה של קדאפי, שהיה באותם ימים דוקטורנט בלונדון סקול אוף אקונומיקס. המוניטין המפוקפקים של אבא קדאפי לא הרתיעו את המוסד האקדמי היוקרתי מלקבל מאות אלפי לירות שטרלינג מקרן קדאפי ומלתת גם הוא לגיטימציה למשפחת הפשע הלובית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ