תצלום חדש עשוי לשפוך אור על קרב סולטן יעקב

האלוף בן-ראובן: בתמונה נראה טנק ישראלי ביום הקרב - עם גופת חייל המקור השחזור

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עמותת "לחופש נולד", הפועלת לשחרור שבויים ואיתור נעדרים, הציגה אתמול תמונה של טנק מקרב סולטן יעקב ב-1982, שבו נראית גופה. לדברי יו"ר הוועד המנהל של העמותה, עו"ד אליעד שרגא, משחזור שבוצע לתמונה עולה כי מדובר בטנק ישראלי מסוג מג"ח, שבו נראית גופת חייל. התצלום עשוי לשפוך אור חלקי על תוצאות קרב סולטן יעקב, ממנו מוגדרים נעדרים שלושה חיילי צה"ל - זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן.

את התצלום העבירה לעמותה מרים באומל, אמו של זכריה, מארכיון שייסד בעלה יונה באומל, שמת באחרונה. "מה שחדש בתמונה הזו זו הזווית, ממנה ברור שעל הטנק יש גופה", אומר מנכ"ל העמותה, האלוף (מיל') איל בן-ראובן. לדבריו, התמונה צולמה ביום הקרב, ולכן סביר שמדובר בגופת ישראלי. בקרב הותיר מאחוריו גדוד המילואים 362, שבו נלחמו שלושת הנעדרים, שמונה טנקים, מרביתם פגועים.

"אנחנו לא יודעים מי בתמונה, אנחנו לא גוף מודיעיני", אומר בן-ראובן, "אבל מדובר בטנק שעשה את דרכו מסולטן יעקב והגיע לדמשק, ועליו יש גופה, ולצערי יש סבירות שמדובר בגופת ישראלי".

האלוף (במיל') הרצל בודינגר, חבר העמותה, אמר אמש ש"הם (הסורים) לא ישימו חייל ערבי על טנק. הם רצו לבזות. זה שלנו".

העמותה מתבססת על עדויות נוספות שמאששות את הגרסה שלפיה ביום הקרב, 11 ביוני 1982, נסע טנק ישראלי בדמשק ועליו גופת חייל. מדובר בעדותו של הנספח הצבאי בבריטניה באותה עת, לוטננט-קולונל אדריאן פק, שטען כי הוא ראה טנק בכביש ביירות?דמשק, שלדבריו נלקח על ידי הסורים.

במקביל, בחודשים האחרונים מובילה מרים באומל מאבק משפטי בבריטניה כדי לפרסם דו"ח מיוחד שהעביר שגריר בריטניה בסוריה באותו זמן, אייבור לוקס. על פי הערכות, בדו"ח נכללה עדות שלפיה שלושת נעדרי קרב סולטן יעקב נלכדו בידי כוחות סוריים והיו בדרכם לדמשק. עם זאת, לדברי באומל וגורמים בעמותת "לחופש נולד", בבריטניה סירבו עד לאחרונה להציג את הדו"ח שחיבר לוקס בטענה כי מדובר במידע מסווג, וכי שחרור המידע יגרום נזק ליחסי הבריטים עם סוריה. לדברי גורמים בעמותה, באחרונה התקבלה ממשרד החוץ הבריטי הסכמה עקרונית לעיון במסמכי הדו"ח, שיכולים לשפוך אור גורל הנעדרים.

פרסום הגילויים החדשים בא על רקע הודעת משרד הביטחון כי יפסיק לממן את פעילות עמותת "לחופש נולד" במתכונתה הנוכחית. מנהלי העמותה יצאו במחאה נגד ההחלטה. בנובמבר האחרון הוחלט במשרד הביטחון להקים ועדה ציבורית שתבחן את האפקטיביות של העמותה בהשגת מידע שיסייע בקידום נושא השבויים והנעדרים. הוועדה, שהורכבה מהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן-יאיר, מראש המוסד לשעבר שבתאי שביט ומהאלוף (במיל') אורי אור, הגישה את מסקנותיה וקבעה כי "לאור העובדה שהעמותה לא הצליחה להשיג מידע שיאפשר את פתרון תעלומת השבויים והנעדרים, אין מקום להמשך המימון שלה". עוד נכתב כי "פעילותה המודיעינית של העמותה יכולה וצריכה להיעשות על ידי גופי המודיעין".

במסיבת העיתונאים שהתקיימה אתמול, שבה הוצגה תמונת הטנק, אמרה באומל שחברי העמותה וההורים "מוזנחים, ואני בעצמי נפגעת ציבורית מהממשלה".

בן?ראובן הוסיף: "אנחנו עושים דברים שמערכת הביטחון לא יכולה לעשות ופועלים במגרשים לא ידידותיים: באיראן, בעזה, בלבנון. חייל בדיוויזייה 1 לא יתקשר למוסד, הוא יתקשר למקום אזרחי. מדינה לא יכולה להציע כסף תמורת מידע - אנחנו מרוכזים רק בנושא הזה. פגיעה ב'לחופש נולד' זו פגיעה בחזרתם הביתה של השבויים והנעדרים".

ממשרד הביטחון נמסר כי הוא "בוחן באיזו מתכונת ניתן יהיה להמשיך ולתמוך בפעילותה הציבורית של העמותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ