ארדואן: הכרה במדינה פלסטינית היא הדרך היחידה. זו לא בחירה, זו מחויבות

ראש ממשלת טורקיה נשא בקהיר נאום תקיף בפני הליגה הערבית שם גינה שוב את מדיניותה של ישראל. במקביל ערך נתניהו סיור מתוקשר בגבול מצרים וביקש להנמיך את הלהבות

ג'קי חורי
ברק רביד
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד
אנשיל פפר

"הסוגיה הפלסטינית היא סוגיה של כל האנושות, והיא הכרחית כדי להשיג שלום באזור", כך אמר היום ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בביקורו במצרים. "הכרה במדינה פלסטינית היא הדרך הנכונה והיחידה. זו לא בחירה, זו מחויבות. הגיע הזמן שהדגל הפלסטיני יתנוסס באו"ם".

בזמן שראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מבקר בקהיר, מקבילו הישראלי סייר בגבול מצרים והתייחס למתיחות עם אנקרה. "אני מציע לא להיתפס לכל מיני אמירות", אמר נתניהו, "השכל הישר והשיקול הקר בסופו של דבר גוברים, גם בצד שלנו וגם בצד השני".

ארדואן הוסיף לתקוף את ישראל בנאום שנשא בקהיר בפני הליגה הערבית. "אף מדינה איננה מעל החוק הבינלאומי", הוא אמר, "טורקיה תנקוט בכל הצעדים כדי להבטיח את חופש השיט במזרח הים התיכון". ארדואן הוסיף כי "דו"ח פאלמר אינו תקף מבחינת טורקיה".

ארדואן היום, בביקור בקבר החייל האלמוני בקהיר
נתניהו, בסיור היום בגבול מצרים
נתניהו, היום בסיור בגבול מצרים

"המחסום בפני השלום באזור הוא המנטאליות של ממשלת ישראל", הוסיף ראש הממשלה הטורקי, "העם בישראל נמצא תחת מצור (מצד ממשלתו, ב"ר), ישראל מתנהגת בחוסר אחריות והיא הלכה רחוק מדי כאשר הרגה אנשים שנשאו צעצועים בעבור ילדי עזה".

לדברי ארדואן, "לא נחזור ליחסים נורמאליים עם ישראל עד שזו תתנצל, תשלם פיצויים ותסיר את הסגר מעל עזה". מבלי להתייחס ישירות לישראל הוסיף ארדואן כי "כל מדינה צריכה לשלם עבור מעשי הטרור שהיא מבצעת".

במהלך נאומו בפני הליגה הערבית הביע ארדואן גם תמיכה במהפכות בעולם הערבי ואמר כי "אל לנו להתמהמה ביישום הרפורמות כפי שהעמים דורשים".

ביקור ארדואן בקהיר: המצרים מעריכים - וחוששים

נתניהו הורה לראשי מערכת הביטחון במהלך סיורו בדרום לנסות ולקצר את לוח הזמנים של בניית הגדר בין ישראל למצרים. "הגבול שלנו עם מצרים הוא גבול של שלום. כדי לחזק את השלום צריך לחזק את הביטחון, וכדי לחזק את הביטחון חייבים לחזק את הגדר". עד כה נבנו כ-50 ק"מ של גדר, מתוך תוואי מתוכנן של 240 ק"מ. ראש הממשלה ביקש לנסות ולהקדים את סיום העבודות על הגדר מסוף 2012 לספטמבר בשנה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ