חמישה מאסרי עולם לרוצח משפחת פוגל

בית המשפט הצבאי בשומרון גזר 130 שנות מאסר על חכים עוואד בן ה-18 שרצח את בני המשפחה מאיתמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בית המשפט הצבאי שבשומרון גזר היום חמישה מאסרי עולם על אחד מרוצחי בני משפחת פוגל מאיתמר. חכים עוואד אמר בטרם נידון ל-130 שנות מאסר כי הוא איננו מצטער על מעשיו, וכי ביצע את הרצח "בגלל הכיבוש".

עוואד האשים גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ. הוא הזכיר את הריגתם של שני מבני כפרו עוורתא בשנה שעברה על ידי חיילי צה"ל. השופטים הצבאיים בראשות רס"ן מנחם ליברמן ציטטו בגזר הדין גם את דבריו של הנביא מוחמד מהקוראן שאמר "כל הורג נפש לא תחת נפש או (על) שהשחיתה את הארץ כאילו הרג את כל האדם יחדיו והמחייה אותה כאילו החיה את כל האדם יחדיו "

בחודש אפריל עצר שרות הביטחון הכללי את חכים עוואד, תלמיד תיכון בן 18, ואת אמג'ד עוואד, סטודנט בן 19, שניהם תושבי עוורתא, בחשד לרציחתם של חמשת בני משפחת פוגל ביישוב איתמרב-11 במרץ. שני הצעירים הודו במעשים.   

מימין למעלה: התינוקת הדס ואחיה אלעד פוגל בן 4. למטה מימין: יואב פוגל עם אמו, והאב והאם רותי ואודי. תצלומים: אמציה האיתן, אולפני אתרוגצילום: אמציה האיתן, אולפני אתרוג

השניים היו מזוהים עם ארגון החזית העממית ורבים מבני משפחותיהם היו בעבר פעילים בארגון, אולם החוקרים לא מצאו סימן לכך שהפיגוע הוכוון על ידי החזית העממית ועלה כי היה מדובר בהתארגנות מקומית, פרי יוזמתם של השניים.

מהחקירה עלה שהשניים החליטו רק שעות ספורות לפני ביצוע הפיגוע, לצאת לדרכם. הם יצאו בסביבות תשע בערב, בליל שישי, בידם סכינים ומזמרה לחיתוך תיל, וחצו בתוך כעשר דקות את המרחק בין עוורתא לאיתמר הצמודה. השניים טיפסו על גדר הביטחון מבלי שנגלו והמשיכו כ-400 מטר אל תוך היישוב, אז פרצו לבית הסמוך לבית משפחת פוגל שהיה ריק מדייריו. בבית הריק גנבו השניים רובהM-16,,מחסניות, אפוד וקסדה והמשיכו לבית הצמוד בו התגוררה משפחת פוגל. עוד לפני כניסתם לבית, הם הבחינו בילדים יואב (בן 11) ואלעד (4) דרך החלון, ועם כניסתם רצחו אותם בדקירות סכין.משם נכנסו לחדר ההורים, אודי ורות. ההורים ניסו להיאבק ואודי נרצח בדקירות, בעוד שברות ירו החשודים בנשק שגנבו מהבית הסמוך. בשל מזג האוויר בחוץ, קול הירי לא נשמע מחוץ לבית.

החשודים לא הבחינו בתינוקת הדס, בת ה-3 חודשים שהייתה במיטתם של ההורים ויצאו במהירות מהבית מחשש שקול הירי יזעיק לשם כוחות. אולם, לאחר שהשתהו מחוץ לבית והבינו שככל הנראה, טרם נתגלו, חזר החשוד אמג'ד עוואד אל תוך הבית על מנת לגנוב רובהM-16 נוסף. עם כניסתו לחדר ההורים, הבחין בהדס ורצח אותה בדקירות. רק ביציאתו הבחין שיש ילדים נוספים בבית אבל בשלב זה כבר לא השתהה. כך ניצלו חייהם של רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ