סקר "הארץ": העבודה בראשות יחימוביץ' מזנקת ל-22 מנדטים על חשבון קדימה

מתברר שהמפלגה חיה, בועטת ושואבת קולות - בעיקר מקדימה, שאינה נתפסת כחלופה לדורשי הצדק החברתי. גם הליכוד מאבד שלושה מנדטים

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

פחות מיממה לאחר הסיבוב הראשון בפריימריז לראשות מפלגת העבודה מתברר שהמפלגה חיה, בועטת - ובעיקר שואבת אליה מנדטים ומחוללת שינויים במפה הפוליטית. זהות המנצח או המנצחת, תיקבע סופית רק בלילה של יום רביעי הבא. אולם כבר עתה, מסתמנת תמונה אופטימית במיוחד עבור המפלגה שהייתה כפסע מהיעלמות מוחלטת.

על פי סקר "הארץ" שבוצע אמש ע"י חברת דיאלוג בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, אם הבחירות היו מתקיימות היום ובראש העבודה הייתה עומדת שלי יחימוביץ' - העבודה היתה מזנקת ל-22 מנדטים. עם עמיר פרץ בראשות העבודה, היא מסתפקת ב-18 מנדטים. גם זו תוצאה נאה עבור מפלגה שבבחירות האחרונות זכתה ל-13 מנדטים בלבד, מהם נותרו 8, לאחר פרישתם של אהוד ברק וארבעת חבריו. זוהי כנראה הפעם הראשונה שאדם הצליח לשקם מפלגה על ידי עזיבתה.

פרץ עם פעילים, בבוקר הבחירות לראשות העבודהצילום: הרשקוביץ אלי

יחימוביץ' ופרץ מצליחים לגזול מנדטים מקדימה, מפלגת האופוזיציה הראשית. עם יחימוביץ' בראש העבודה, קדימה מאבדת 6 מנדטים מכוחה בכנסת הנוכחית (28 מושבים), ומשתווה לעבודה של שלי. עם פרץ בראש - קדימה מאבדת 4 מנדטים. כפי שצפו רבים במערכת הפוליטית ערב הבחירות בעבודה, קדימה היא הנפגעת העיקרית מן המהפך שמתרחש בימים אלה בעבודה: בחירתו של מנהיג בעל סדר יום חברתי מובהק. תוצאות הסקר מראות לא רק שהציבור מוכן לתת צ'אנס מחודש לעבודה, אלא גם שקדימה אינה נתפסת כחלופה פוליטית עבור דורשי הצדק החברתי. הגל החברתי הוא הגל הקובע: בסקר יחימוביץ', ה"תלמידה", נתפסת בציבור הכללי כחברתית יותר מפרץ, ה"מורה" שהביא אותה לפוליטיקה לפני כשש שנים.

מאז תחילת גל המחאה קדימה נחלשת בהתמדה. העידן החדש בעבודה, הוא מסמר נוסף בארונה של המפלגה שהכזיבה. ציפי לבני מתעוררת הבוקר למציאות פוליטית לא פשוטה: אם יחימוביץ' תיבחר, ללבני תהיה תחרות כפולה: גם בתחום המגדרי וגם על הובלת גוש המרכז שמאל. הנתונים הללו, אם יקבלו חיזוק בסקרים נוספים, עשויים גם לחזק את כוחו של שאול מופז בהתמודדות על ראשות קדימה, שעדיין לא נקבע לה מועד.

התוצאות המלאות של הסקר

לא רק קדימה סופגת מכה עזה בכנף כתוצאה מן הבחירות בעבודה. גם ש"ס מאבדת גובה, בין מנדט אחד לשניים ביחס לכוחה בכנסת הנוכחית (11 מנדטים). נפגעת נוספת היא מרצ, שבחודשים האחרונים רשמה לעצמה עלייה יפה בסקרים, אבל הן יחימוביץ' והן פרץ - יחימוביץ' יותר - גוזלים ממנה את המנדטים הנוספים. עדיין, גם במצב זה, מרצ בסקר עדיין חזקה יותר ממרצ בכנסת.

האם העבודה תחזור להיות אלטרנטיבה שלטונית? דברו על זה בפייסבוק

חשוב לציין: חרף העיסוק התקשורתי במפלגת העבודה השבוע, וחרף המחאה החברתית הסוחפת שהייתה כדלק בבחירות המקדימות במפלגה, גוש הליכוד-ימין-חרדים עדיין שומר על רוב ברור: בין 64 ל-65 מושבים; בשיטה הפרלמנטרית בישראל, ממשלה מוקמת מכוח הגושים, ובמציאות זו, גם היום, בנימין נתניהו היה מצליח להקים ממשלה בראשותו.

סקר "הארץ-דיאלוג" מצביע גם על היחלשות מסוימת לליכוד ביחס לכוחו בכנסת הנוכחית וביחס לגודלו בסקר הקודם, שנערך לפני כחודשיים. הליכוד מאבד כיום בין 2 ל-3 מנדטים (בהתאמה בין יחימוביץ' ופרץ בראשות העבודה), אולם סביר להניח שהמנדטים הללו לא מצאו את מקומם בעבודה, אלא אצל שתי מפלגות הימין שילכו יחד בבחירות הקרובות, הבית היהודי והאיחוד הלאומי. המערך המשותף לשתי מפלגות אלה, מתחזק משמעותית מ-7 מנדטים בכנסת לתשעה מנדטים בסקר. זוהי ככל הנראה תוצאת פינוי הבתים במאחז מגרון, שהכעיס מצביעי ליכוד רבים, במיוחד תושבי ההתנחלויות וחובשי הכיפות הסרוגות. נדידת המנדטים מן הליכוד למפלגות הימין זו דרכם להביע "מחאה חברתית" משלהם.

בשורה התחתונה, אנו עדים להיווצרותן של שלוש מפלגות בעלות גודל דומה: הליכוד, העבודה וקדימה. אם זה יהיה המצב בבחירות הבאות, ונתניהו עדיין יעמוד בראש הגוש החזק יותר, הוא ייאלץ להקים ממשלת אחדות לאומית: עם קדימה ושותפים נוספים, או עם קדימה והעבודה. יחימוביץ' כבר אמרה כי היא אינה שוללת על הסף חברות בממשלה בראשות נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ