ישראל אישרה לרשות לרכוש אמצעי פיזור הפגנות

לקראת המהלך הפלסטיני הצפוי באו"ם, עושה הרשות מאמץ קדחתני להצטייד באמצעים כמו כדורי גומי וגז מדמיע. צה"ל יתגבר כוחות בגדה החל מסוף השבוע

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

ישראל אישרה באחרונה לרשות הפלסטינית לצייד את מנגנוני הביטחון שלה בגדה המערבית באמצעים לפיזור הפגנות. הרשות פנתה בימים האחרונים לכמה מפעלים ישראלים, במטרה לרכוש מהם את האמצעים לקראת ההפגנות הצפויות בגדה סביב פנייתה לקבלת הכרה כמדינה עצמאית באו"ם.

בשיחות תכופות בין בכירים פלסטינים וישראלים, אמרו ראשי המנגנונים כי יעשו כל שביכולתם כדי "להכיל" את ההפגנות ולמנוע חיכוך אלים עם צה"ל והמתנחלים. אולם, שני הצדדים נערכים גם לאפשרות שההפגנות יסלימו ויגלשו לאלימות שהרשות תתקשה לשלוט בה. על רקע זה המליץ צה"ל, כבר לפני כמה חודשים, לאפשר לרשות להצטייד באמצעים לפיזור הפגנות, כמו כדורי גומי ורימוני גז מדמיע. זאת, כדי לתת לפלסטינים עוד כלים להתמודד עם תהלוכות והפגנות המאיימות לפנות לכיוון אלים, בטרם יידרש צה"ל לטפל בכך.

בתחילת החודש התקבל אישור מהדרג המדיני בישראל לרכש האמצעים. כעת, עושה הרשות מאמץ קדחתני להצטייד באמצעים אלו, אולם נראה שהיא מתקשה בכך לפי שעה בשל הזמן הקצר שנותר לה. נציגים של הרשות עומדים בקשר עם מפעלים ישראלים העוסקים בפיתוח אמצעים אלה.

ניצב חגי דותן (מימין) ואלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, השנה. הכוחות נערכים להגנה על ההתנחלויותצילום: טל כהן

צה"ל השלים השבוע את היערכותו להסלמה אפשרית בשטחים. פיקוד המרכז יקבל מחר תגבורת של כמה גדודי חי"ר סדירים, כחלק מההיערכות הראשונית להפגנות אלימות, במסגרת תוכנית מקיפה שהצבא מכנה "זרעי קיץ". מדובר בשלב זה בתוספת של כ-20% לסדר הכוחות הפרוש בלאו הכי בגדה. הגדודים אומנו מראש בהתמודדות עם תרחישים אפשריים, ובהם תהלוכות אלימות לעבר התנחלויות, מחסומי צה"ל וכבישים מרכזיים המשרתים את התנועה הישראלית.

במקרה של הסלמה כוללת, ערוך צה"ל להכפלת הכוחות המוצבים בגדה. תוכנית זו נשענת על הזעקת כוחות סדירים השוהים כעת באימונים ועל זימון חריג של כמה גדודי מילואים בהתראה מהירה. צה"ל מתכנן לצמצם למינימום את הפגיעה במערך ההכשרות שלו, אולם במקרה הצורך יופעלו גם גדודים מתוך קורסי הפיקוד.

בחודשים האחרונים נעשה רכש מסיווי מצד ישראל של אמצעים לפיזור הפגנות ובהם, לצד האמצעים המוכרים, גם "בואש" (מכשיר המפזר ריח חריף) ו"צעקה", אמצעי המשדר אותות בתדר בלתי נסבל לשמיעה. אמצעים אלה לא יועברו לפלסטינים.

בעיני צה"ל, התרחיש הסביר לתקופה הקרובה גורס כי למרות כוונתה הכנה של הנהגת הרשות להימנע מאלימות, עלולות ההפגנות בחלק מהאזורים להידרדר לכך. הכוחות נערכים להגנה על ההתנחלויות ובמקרה של חדירה לשטח היישובים, גם לירי מבוקר של צלפים כדי למנוע את החדירה. אין כל ודאות שהעימותים יחלו דווקא בחודש הנוכחי. ייתכן שהאלימות תפרוץ באוקטובר או לקראת סוף השנה, במעיין תגובה מושהית על ההתפתחויות המדיניות.

בצבא ובשב"כ מוטרדים מהעלייה האחרונה במספר ההתקפות שיזמו פעילי ימין קיצוני - על מסגדים, רכוש פלסטיני, ובשבועיים האחרונים גם על כלי רכב צבאיים ועל דירתה של פעילת "שלום עכשיו". חלק מן המעשים תוכננו כנקמה על הריסת שלושת הבתים במאחז מגרון בתחילת החודש, אולם פעילות המכונה על ידי המתנחלים "תג מחיר" (שם שבמערכת הביטחון רואים בו כינוי לא הולם לפעילות של טרור יהודי) עלולה גם לסבך עוד יותר את המצב בשטח על רקע המהלכים באו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ