הותר לפרסום: נעצרו חמישה ערבים-ישראלים שתכננו פיגועים

לדברי השב"כ, העצורים תכננו בין השאר לפגוע בחייל ושוטר מג"ב המתגוררים בדבורייה ולתקוף תחנת משטרה בכפר. החשודים נעצרו בשלב התכנון לפני שהשיגו אמצעי לחימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ערבים ישראלים תושבי הכפר דבורייה שלמרגלות התבור נעצרו בשבועיים האחרונים על ידי שירות הביטחון הכללי, בשיתוף עם ימ"ר צפון של משטרת ישראל, כך הותר הבוקר (חמישי) לפרסום. לדברי השב"כ, העצורים תכננו בין השאר לפגוע בחייל ושוטר מג"ב המתגוררים בדבורייה, לתקוף תחנת משטרה בכפר וכן כמה פיגועים נוספים. אנשי הקבוצה נעצרו בשלב התכנון, לפני שהספיקו להשיג אמצעי לחימה.

העצורים הם אסלאם עבד אלקאדר ח'ליל אטרש, תושב דבוריה, בן 24, שהתגורר עד לאחרונה במעונות הסטודנטים בחיפה; מהדי ח'אלד סעדי מצאלחה, במוצאו מדבוריה, בן 21, תושב אבו גוש; שאדי עלי פואד אברהים, 19, סטודנט בטכניון המתגורר בנשר; אברהים סוהיל מחמוד אכתילאת, בן 20, תושב דבוריה ואסמאעיל אברהים אמין אכתילאת, בן 23, גם הוא תושב דבוריה.

לדברי המשטרה, בחקירתם אמרו העצורים כי הם נמנים עם זרם "הסלפיה ג'יהאדיה", זרם קיצוני באיסלאם, המטיף לחזרה למקורות, ולמאבק אלים (ג'יהאד) בישראל, במערב ובמשטרים האיסלאמיים, שאינם מיישמים הלכה למעשה את "השריעה" (הלכות דת האיסלאם).

אחד הנחקרים, איסלאם אטרש, הקים פורום אינטרנטי, בו פרסם, בין היתר, מאמרי תמיכה בסלפיה ג'יהאדיה ובעמדותיה הקיצוניות, וכן עמד בקשר עם שיח' נאט'ם סכאפה מנצרת, בדלן דתי העומד בראש תנועת "אנצאר אללה", שהוצאה לאחרונה אל מחוץ לחוק בידי שר הביטחון, ואשר נחשב לאידיאולוג הראשי של הזרם בישראל, שמרכז הכוח שלו, לדברי הנחקרים, הינו בנצרת.

במשטרה ציינו כי האידיאולוגיה של זרם זה עומדת גם בבסיס האסכולה הרעיונית של "אל-קאעדה" וארגוני ג'יהאד עולמי נוספים. רצח נהג המונית יפים ויינשטיין, מנצרת עלית, בחודש נובמבר 2009, בוצע ע"י פעילים שהשתייכו אף הם לזרם הסלפיה-ג'יהאדיה.
עוד הודו הנחקרים, כי הם צפו באינטרנט בסרטוני הדרכה, שעסקו בהוראות להכנת מטעני חבלה, בנשק, ובהסברים על שימוש בנשק. ברשות אחד העצורים נתפסו שרטוטים, שהוא הוריד מהאינטרנט, של מעגלים חשמליים המשמשים להכנת מטעני חבלה, כהכנה, לדבריו, לקראת ביצוע פיגועים בעתיד.

מהחקירה עולה כי החשודים תכננו לפעול נגד נקודת המשטרה שהוקמה בדבוריה בשנה שעברה, ובכלל זה, לפגוע בשוטר מג"ב ובחייל, תושבי דבוריה, ולחטוף את נשקם.
לדברי המשטרה, הנחקרים כבר איתרו אנשי ביטחון "מועמדים" לפגיעה, אך בעקבות מעצרם לא הצליחו לממש את תוכניתם. בנוסף, הם שוחחו ביניהם על הדרכים להשיג מימון ואמצעי לחימה לפעילותם, ועל הצורך לגייס נוספים. אחד העצורים אף חשב להתקבל לעבודה במשרד ממשלתי או במפעל אסטרטגי, כדי לנצל זאת לביצוע פיגוע במקום.

נגד שלושה מהחשודים כבר הוגשו כתבי אישום והבוקר יוגשו שני כתבי אישום נוספים לבית המשפט המחוזי בנצרת, בעבירות שעניינן קשירת קשר לביצוע פשע, וקשירת קשר להקמת התאחדות בלתי מותרת ולביצוע עבירות אלימות ונשק.

לדברי המשטרה "מעצרם של החמישה מנע מהם להוציא אל הפועל את תכניתם ותכנוניהם, אך הסיכון הביטחוני ורמת האיום מפעילותם ברורה. נוכח השילוב של אידיאולוגיה קיצונית, המוזנת גם על ידי תכנים המועברים באינטרנט, ונכונות של אזרחים ישראלים לפעול באופן אלים בתחומי מדינת ישראל ונגד מוסדותיה".

מפקד מחוז צפון ניצב רוני עטיה התייחס לפרשה ואמר כי "חשיפתה של חולייה מסוכנת זאת מנעה פגיעה באנשי כוחות הבטחון ובאזרחים. פעילותו הנחושה והמקצועית של שירות הבטחון הכללי בשיתוף היחידה המרכזית של מחוז צפון סיכלה את זממם של הנאשמים. שיתוף הפעולה המוצלח שבין המשטרה לשב"כ יימשך במטרה לחשוף חוליות נוספות אם ישנן". על חלק מפרטי הפרשה מוטל עדיין צו איסור פרסום והפרשה, כמו גם חקירתם של חשודים נוספים, נמשכת.

בשנת 1999 כבר היו מעורבים שני תושבי דבוריה בניסיון פיגוע. השניים התפוצצו עם מכוניתם בלב רחוב אלחדיף, הרחוב הראשי בטבריה. לא היו נפגעים. במקביל נעשה ניסיון פיגוע זהה בחיפה, שגם בה התפוצצה מכונית ובה תושב הכפר משהד שליד נצרת. גם בניסיון פיגוע זה לא היו נפגעים.

המחבלים היו חברי התנועה איסלמית. חבר נוסף בחוליה יצא מהמכונית בחיפה וניצל. הארבעה תכננו גם להניח מטענים באוטובוסים של אגד והתאנו לקראת פעולה זאת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ