טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לזמן מוגבל - מינוי לאתר ב-35 ש"ח לחודש  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תושבי רקפת מתקשים לברך את הזוג החדש

233תגובות

ביישוב רקפת, מהוותיקים שבתחום המועצה האזורית משגב, היו מעדיפים להישאר מחוץ לכותרות. בוודאי שבעניין פסיקת בג"ץ מיום שלישי השבוע. היישוב - המונה יותר מ-165 בתי אב, ונמצא בשלבי הרחבה וקליטה של משפחות חדשות - יהיה הראשון מבין יישובי משגב שבו תיקלט משפחה ערבית שתבנה את ביתה במגרש שהוקצה לה על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

ביום שלאחר פסיקת בג"ץ העדיפו רוב תושבי רקפת שלא להגיב, ובמקום נשמר השקט המאפיין את היישובים הקהילתיים. מדי פעם עברו בשבילי היישוב ילדים עם אופניים ואמהות עם עגלות. ניסיונות להפנות אליהם שאלות התקבלו בביטול.

לפני כשבועיים, עוד לפני פסיקת בג"ץ בעניין, קיבל המינהל את ערעורם של בני הזוג פאתנה ואחמד זבידאת, והודיע לבית המשפט על ההחלטה לספק להם מגרש. ממלא מקום מנהל המינהל, רונן כהן-שור, החליט לאמץ את דעת המיעוט בוועדת הערר וטען כי הוא "השתכנע בכנות רצונם של העוררים להשתלב בחיי הקהילה ביישוב, וסבור כי קבלתם אינה עלולה לפגוע בחיי הקהילה ביישוב".

עבדאללה שמא

עמדתו של כהן-שור לא התקבלה ברוח טובה ביישוב ובמועצה, שהמתינו בינתיים להחלטת בג"ץ. אולם על פי זאת נקבע חד-משמעית כי בני הזוג זבידאת אכן יקבלו את המגרש בתוך 90 יום. ביממה שלאחר פסק הדין ברקפת עוד לא ידעו איך לעכל את ההחלטה, אם כי על פי התשובה הרשמית של הוועד המקומי ושל המועצה, מדובר ביישוב שומר חוק המכבד את החלטות בית המשפט.

גם במזכירות היישוב העדיפו שלא לדבר, על אף הפסיקה הדרמטית מבחינתם והתגובות הרבות שהתקבלו בעקבותיה. "טלפונים היו גם מארה"ב", אמרה אחת הפקידות, אך ציינה כי המגמה היא לשמור על פרופיל נמוך. "אין לנו עניין לעשות מזה דרמה גדולה ולמשוך תשומת לב", הוסיפה. יו"ר ועד היישוב ברקפת צביקה פרידמן הסתפק גם הוא בתשובה לקונית, לפיה היישוב שומר החוק מכבד את הפסיקה, ויפעל ליישמה. עם זאת, פרידמן הדגיש כי מדובר ביישוב "יהודי ציוני".

המגרש שהוקצה לבני הזוג ושוריין עבורם בצו זמני של בג"ץ מ-2007 נראה כאי ריק במתחם הכולל כמה בתים מסודרים ומטופחים. אחד התושבים שעבר במקום וביקש שלא להזדהות בשמו, אמר כי הפסיקה מעלה סימני שאלה רבים. "אין ספק שמדובר בהחלטה שיש לה משמעות גדולה מאוד. אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיה הלאה, איך הנוכחות שלהם תשפיע על היישוב, האם מדובר בדריסת רגל ראשונה ואחריה יבואו עוד? איך הם ישתלבו בקהילה אם בכלל ואיך יקבל אותם היישוב? כל זה לא ברור", אמר.

תושב אחר, המתגורר במקום כבר כמעט 20 שנה, מאמין כי בני הזוג עשו טעות: "אני בטוח שהם הגיעו לכאן כדי להקניט. מה יש להם לעשות פה? הכל פה שונה. חיי הקהילה, מערכת החינוך. אני לא יכול לאחל להם בהצלחה, ממש לא". הוא הוסיף כי: "בג"ץ אמר אז אמר, אבל אפשר לחלוק על הפסיקה הזו. יכול להיות שהם נחמדים, אבל העובדה שהם הגיעו לכאן בכפייה זה לא טוב. אני מקווה שבסופו של דבר הם ישתכנעו שהמקום הזה לא מתאים להם ויעזבו אותנו בשקט, אני כמעט בטוח שיש אנשים שדחפו אותם לצעד הזה גם בתוך משגב. אני לא גזען ואני נגד גזענות, אבל זה לא מתאים".

ירון קמינסקי

אולם בין הקולות האלה אפשר למצוא ברקפת גם מי שתומך במהלך. דובי אביגור, ממקימי קבוצת "סיכוי" במשגב, אמר כי "רקפת היא לא יישוב ימני, אבל בכל זאת רבים מאמינים שעוד מוקדם להגיע לצעד כזה. לדעתם המצב המדיני, האווירה בכלל, לא מאפשרת את זה". אביגור הוסיף ואמר כי "מה שמפריע לי זה שלא אכפת לאנשים אם עמדתם תתפרש כגזענות. חלקם שואלים אם הם יתייצבו באירועים ממלכתיים, ומה יעשו ביום הזיכרון וביום העצמאות. אני שואל אם כל עם ישראל יוצא ומתייצב באירועים אלה. התשובה היא לא. בסופו של דבר הם יחליטו אם לבוא או לא, זה עניינם".

לדברי אביגור, העובדה שבני הזוג זבידאת יהיו הערבים ראשונים שייקלטו ביישוב במועצה האזורית משגב הופכת אותם על כורחם למייצגי המגזר. "כולם יבחנו אותם עכשיו בזכוכית מגדלת, איך יתנהגו ואיך ישתלבו בקהילה. יכול להיות שזה יסיר חסמים ויגרום לתוצאה הפוכה, אף אחד לא יודע. אני באופן אישי שלם עם ההחלטה כאיש המגדיר את עצמו כיהודי הומניסטי. ברגע שהם פנו אלינו ובחרו בנו אין לנו זכות להגיד להם לא".

גם אלדד גרפונקר, מוותיקי רקפת, נמנה עם המיעוט התומך. גרפונקר, שיזם שיחה עם בני הזוג אמר: "התקשרתי ובירכתי אותם. אני בעד לבחון כל מקרה לגופו. לא אכפת לי אם אדם הוא יהודי או ערבי, יפאני או אסקימוסי", קבע.

יצוין כי החלטת בג"ץ נוגעת למקרה הפרטני של בני משפחת זבידאת, וכי השופטים בראשות הנשיאה ביניש לא דנו בסוגיות העקרוניות שהועלו בדיון על העתירה שהוגשה על ידי עו"ד סוהאד בשארה ממרכז עדאלה.

שאלות אלו, יחד עם הטיעונים שהועלו בבג"ץ נגד חוק ועדות הקבלה, יוכרעו בבג"ץ בשבועות או בחודשים הקרובים בהרכב מורחב של תשעה שופטים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true