ארה"ב מגייסת רוב במועצת הביטחון נגד הפלסטינים

רוב שיתנגד או יימנע בהצבעה, יחסוך לארה"ב את המבוכה שבהטלת וטו במועצה. עבאס דחה הצעת השליחים האמריקאים לניהול מו"מ והשעיית הפנייה לאו"ם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארה"ב משקיעה מאמץ אינטסיבי אחרון והיא נמצאת בדרך לגייס רוב של חברות במועצת הביטחון של האו"ם, שיתנגדו או יימנעו בהצבעה על בקשת הרשות הפלסטינית להתקבל במעמד מדינה שהיא חברה מלאה באו"ם - מה שיחסוך לארה"ב הטלת וטו במועצה על הבקשה הפלסטינית. כך מסרו אמש מקורות דיפלומטיים בוושינגטון.

שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, אמרה אתמול כי "אני חושבת שיש יותר מחברה אחת במועצת הביטחון, לדעתי יש כמה, שהן ספקניות ביחס לפנייה הפלסטינית למועצה". רייס הזהירה כי אם הפלסטינים לא יחזרו בהם, ארה"ב לא תהיה החברה היחידה במועצת הביטחון שתביע התנגדות לתוכניתם.

המאמץ הבינלאומי למנוע עימות בין ישראל לפלסטינים באו"ם בעוד כשבוע יעבור מהיום למטה האו"ם בניו יורק. נציגים של חברות הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם - ייפגשו היום בניו יורק בדרג של שליחים, כדי לנסות ולגבש נוסח מוסכם של הודעת קווארטט שתקרא לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים. אף שגם ישראל וגם הפלסטינים לא השיבו בחיוב על טיוטת ההודעה, הממשל האמריקאי יבקש לפרסם את ההודעה ולבקש את תגובת הצדדים.

בדרך למדינה פלסטינית: לו"ז לשבוע של נאומים והכרזות

עבאס בנאום ברמאללה, שלשום. "בשום אופן איננו הולכים לשים סימן שאלה על הלגיטימיות של מדינת ישראל. אנו באים עם ענף זית, אותו ענף שאתו בא ערפאת", אמרצילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקדים את נסיעתו לאו"ם ליום שלישי בערב. ביום רביעי ייפגש עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, לתיאומים האחרונים לקראת הפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון. לאובמה עדיין לא נקבעה פגישה עם יו"ר הרשות אבו מאזן, שעמו הוא אפילו לא שוחח בטלפון מאז פברואר.

שר הביטחון, אהוד ברק, עמד לצאת אמש לוושינגטון, למסע שתכליתו המוצהרת פגישות עם שר ההגנה ליאון פאנטה, ראש הסי-איי-אי דייוויד פטראוס ואנשי ביטחון ומודיעין בכירים נוספים. ברק קרא ל"מאמץ נוסף למצוא דרך להחזיר את ישראל והפלסטינים למשא ומתן ישיר על כל סוגיות הליבה".

חבר הוועד המרכזי של הפתח, נביל שעת, אמר אתמול שהסיבה לכך שהפלסטינים החליטו לפנות למועצת הביטחון של האו"ם, בדרישה לקבל חברות מלאה של פלסטין באו"ם, היתה ההצעה האמריקאית שקיבלו לחידוש המו"מ עם ישראל. לדברי שעת, ההצעה שהעבירו שליחי הממשל דייוויד הייל ודניס רוס ליו"ר הרשות לא כללה התייחסות לבנייה בהתנחלויות.

רוס והייל, ושליח הקוורטט טוני בלייר, הציעו ביום חמישי שעבר לאבו מאזן שהודעת הקווארטט שתפורסם בימים הקרובים תכלול התחייבות לסיים את המו"מ עם ישראל בסוגיית הגבולות והביטחון בחצי שנה. בתמורה ביקשו להשעות את הפנייה לאו"ם עד תום השיחות. השליחים אמרו לאבו מאזן כי במקביל ללוח זמנים קשיח לסיום המו"מ, הוא יקבל ערבויות בינלאומיות בנוגע לסוגיית הגבולות. הנוסח שהציעו האמריקאים כלל גם קריאה לחידוש מיידי של המו"מ בין ישראל לרשות על בסיס גבולות 67' עם חילופי שטחים מוסכמים.

גם האמריקאים וגם בלייר אמרו לאבו מאזן שהוא יוכל להגיש את הבקשה למזכ"ל האו"ם לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם, אבל להשהות את הטיפול בה במשך השיחות עם ישראל. אם המו"מ לא יניב דבר, יוכל לפנות שוב למזכ"ל ולבקש לחדש את הטיפול בבקשה.

לדברי פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים אירופים, הפלסטינים דחו את נוסח ההודעה שהוצע. אבו מאזן אמר לשליחים שבכל השנתיים האחרונות סירב נתניהו לדון ברצינות בגבולות, והוא אינו מאמין שהדבר ישתנה.

התנגדותו לנוסח שהציעו האמריקאים נבעה גם משני סעיפים נוספים בהודעה. הסעיף הראשון נוגע לכך שגבולות המדינה הפלסטינית לא יהיו זהים לגבולות 67', אלא ישקפו את "המציאות הדמוגרפית החדשה שנוצרה בשטח" - קרי, הסכמה פלסטינית להשארת גושי ההתנחלויות בידי ישראל. הפלסטינים גם התנגדו לסעיף שדיבר על העיקרון של "שתי מדינות לשני עמים - מדינה לעם היהודי ומדינה לעם הפלסטיני".

נתניהו הביע הסתייגות מלוח הזמנים של חצי שנה לסיום המו"מ על הגבולות והביטחון, וביקש שיוארך לשנה. נתניהו לא השיב בחיוב אך גם לא בשלילה.

יו"ר הרשות עבאס נשא שלשום נאום מיוחד ברמאללה, לרגל נסיעתו לעצרת בניו יורק, ואמר שהפלסטינים בחרו לפנות למועצת הביטחון ולבקש חברות מלאה, בשאיפה להקים מדינה עצמאית בגבולות 67' שבירתה ירושלים המזרחית.

עבאס אמר כי "אנחנו לא הולכים לאו"ם כדי לפגוע בלגיטימיות של ישראל, אלא רוצים לעשות דה-לגיטימציה לכיבוש ולהתנחלויות ולמדיניות שהיא נוקטת. בשום פנים ואופן איננו הולכים לשים סימן שאלה על הלגיטימיות של ישראל", אמר. "אנו מגיעים עם ענף הזית בידינו. אותו ענף שאתו בא יאסר עראפת לאו"ם לפני 36 שנים".

"אנחנו הולכים לאו"ם כדי לקבל הכרה בגבולות 67' ולהקים מדינה דמוקרטית. אנחנו שואפים להקים מדינה שמכבדת את זכויות האדם, הפרט והאשה", אמר עבאס. "לאחר שנשיג את ההכרה אנחנו רוצים לגשת לשולחן המו"מ ולדון בסוגיות הסדר הקבע. צריך להבין שלאחר ההכרה, אסירינו יהיו אסירי מלחמה עם כל המשתמע מהחוק הבינלאומי".

בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, אמר שלשום כי "הפלסטינים עוד לא עדכנו אותנו פורמלית על התוכנית באו"ם. יש הרבה דיונים, ספקולציות והצהרות. אך איננו יכולים להגיד במדויק מה יהיה הצעד הפלסטיני. הבהרנו את עמדתנו לגבי הווטו במועצת הביטחון. העצרת הכללית זה סיפור אחר, כי שם יש לנו קול אחד בלבד".

הנשיא אובמה יתייחס בנאומו ביום רביעי, בעצרת הכללית, לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "כל שנה הנושא הזה מעורר עניין גדול ודאגה גדולה בקרב כל המדינות החברות", אמר רודס. "הנשיא יתרכז בסוגיות הקשורות לסכסוך - ובעיקר בהחזרת הצדדים למו"מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ