חייל מילואים: תקיפות מצד המתנחלים הפכו לשגרה

חיים הר זהב, לוחם בגדוד מילואים, טוען כי ההתנגשויות האלימות נעשו שכיחות יותר לאחר הריסת המבנים במגרון: "אתה לא יודע מי האויב הגרוע ביותר"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

חיילי צה"ל בשטחים מתמודדים בשבועות האחרונים עם יידוי אבנים ובקבוקי תבערה מצד מתנחלים. אירועים כאלה כבר קרו בעבר, אבל מדיווח של לוחם גדוד מילואים שסיים בסוף השבוע שעבר תעסוקה מבצעית באזור בנימין, עולה שבעקבות הריסת שלושה מבנים במאחז מגרון לפני כשבועיים, הפכו אירועים אלה לכמעט יום-יומיים.

חיים הר-זהב משרת כבר 12 שנה כלוחם בחטיבה 5, חטיבת חיל רגלים שגדודיה מרבים לשרת בגזרות החמות. הר-זהב, שבחייו האזרחיים הוא עורך בחדשות המקומיות בכבלים, מספר בבלוג הארוך שכתב לסיכום תקופת השירות האחרונה שכשהגיע לגזרה, אמר לו אחד החיילים ביחידה אותה החליפו ש"האיום מספר אחת פה הוא שאתה לא יודע מי האויב הגרוע ביותר".

ההתנגשות הראשונה של חיילי פלוגתו במתנחלים בגזרתם אירעה יומיים לאחר מכן, כשמתנחלים הזעיקו את החיילים לאחד המאחזים בטענה שהם מאוימים על ידי פלסטינים. לסיור שהגיע למקום התברר שמדובר בשתי זקנות שבאו לקטוף שקדים במטע שבבעלותן הסמוך למאחז ואויימו על ידי מתנחלים. המתנחלים הגיבו בכעס כשהחיילים סירבו לגרש את שתי הנשים.

חיים הר-זהבצילום: מיכל פתאל

ההתנגשויות האלימות החלו לפני שבועיים, בעקבות הריסת שלושה מבנים לא-חוקיים במאחז מגרון. על פי החשד, מתנחלים הבעירו צמיגים על כביש 60 המרכזי, וכשהגיע סיור מהפלוגה לפתוח את הכביש, קבוצה של צעירים לובשי מסכות החלו לזרוק עליהם בלוקים. לדברי חיילי הפלוגה, מדובר בחמישה או שישה מיידי אבנים דוברי עברית. כשיצאו החיילים לעברם, הם ברחו ובסריקות שערך גשש צבאי נמצאו עקבות שהובילו להתנחלות סמוכה ולמאחז שלידו.

חלק מהאירועים דווחו על ידי דובר צה"ל, אולם רק בהודעות ביפר שיצאו לכתבים מהדוברות של פיקוד מרכז. בפועל, רוב האירועים זכו למעט מאוד פרסום בתקשורת.

לדברי הר-זהב, "האירועים עלו בשיחות סיכום ואמרו לנו שהשב"כ חוקר. אבל אנחנו רואים שגם המח"ט אוכל את אותו החרא".

מדובר צה"ל נמסר כי "האירועים בגזרה מדווחים על ידי דובר צה"ל באופן עקבי ושוטף לכל אמצעי התקשורת. כל ניסיון להכניס את צה"ל לוויכוח הפוליטי הינו פסול ואינו ראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ