ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מוחמד בסיוני, שגריר מצרים לשעבר בישראל, מת בגיל 74 כתוצאה ממחלה, כך מדווחים הבוקר (ראשון) כלי התקשורת במצרים. בסיוני כיהן כשגריר בתל אביב בין השנים 1986 ל-2000, וכשחזר למולדתו שימש רבות כפרשן לענייני ישראל.

בסיוני התגייס לצבא המצרי בשנות ה-50 שם טיפס עד לדרגת תת-אלוף. הוא שימש כנספח צבאי בדמשק ובטהראן ומונה לסגן השגריר הישראלי ב-1980. ב-1986, כאמור, הוא מונה לשגריר – תפקיד שמילא עד שהנשיא חוסני מובארק קרא לו לחזור למולדתו ב-2000 כמחאה על פריצת אינתיפאדת אל-אקצה.

ב-2008 התראיין בסיוני לצבי בראל ב"הארץ" והתייחס לפרסומים בישראל לפיהם סיפר כי נשלח לישראל לשמש קצין מודיעין סמוי. "מאז 1980, כשמוניתי לתפקיד בישראל, לא היה לי כל קשר עם שום גורם מודיעיני מצרי. הייתי כפוף רק למשרד החוץ", אמר.

בסיוני, שהיה מעורב בחיי החברה בישראל והוזמן לאירועים רבים, סיפר אז כי "יש לי, והיו לי, קשרים חברתיים ענפים בישראל. עד היום ידידיי מתקשרים אליי בימי ההולדת שלי ואני מתקשר אליהם. צריך רק להבין את ההבדל בין העבודה ברמה המקצועית הרשמית לבין הרמה האישית חברתית. במישור המקצועי אין חברויות. כל שגריר פועל כדי לקדם את האינטרסים של המדינה שלו".

צילום: רויטרס

למרות שנחשב לדיפלומט אהוד, במהלך תקופת כהונתו בישראל הוא הסתבך לאחר שרקדנית בטן התלוננה שבסיוני הטריד אותה מינית. התלונה נגדו בוטלה בשל העובדה שהחזיק בחסינות דיפלומטית ועל רקע לחץ שהפעיל בנושא משרד החוץ.

בסיוני כיהן בשנותיו האחרונות כחבר מועצת השורא (הבית העליון בפרלמנט) וכיו"ר הוועדה ליחסי חוץ וביטחון לאומי, וכן כחבר בוועדה לקביעת המדיניות של מפלגת השלטון לפני ההפיכה במדינה. הוא יובא לקבורה מחר בהלוויה צבאית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ