מסמכי ויקיליקס חושפים |

ישראל ניהלה מגעים עקיפים עם גורמים איראניים בעניין גלעד שליט

שגרירות ישראל בלונדון הפעילה רב מחב"ד שלו קשרים עם בכיר במשמרות המהפכה בטהראן בניסיון לקדם את עסקת חילופי השבויים

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ישראל פנתה באמצעות מתווכים אל מפקד משמרות המהפכה לשעבר באיראן, גנרל יחיה רחים ספאווי, במטרה שיסייע בקידום עסקת שליט, כך משתמע ממברק ששלחה שגרירות ארה"ב בלונדון למחלקת המדינה בוושינגטון בחודש אפריל 2009. המסמך הוא חלק ממסמכי הויקיליקס, שהודלפו לרשת והנמצאים גם בידי "הארץ".

על פי המברק, המתווך הוא הרב הרשל גליק, איש חב"ד, אזרח בריטי הידוע בקשריו עם אנשי דת מוסלמים בכלל ואיראנים בפרט. גליק מצוי גם בקשר עם איש הדת האיראני סלמן ספאווי, שהוא אחיו של הגנרל ספאווי. גנרל יחיה רחים ספאווי היה מפקד משמרות המהפכה בין השנים 1997 ל-2001 וכיום הוא משמש יועץ צבאי למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי.

במברק מוצג איש הדת ספאווי כשליח לא רשמי של חוגים מסויימים באיראן, שבשמם לא ננקב. על פי המברק, הרב גליק מסר לבן שיחו הדיפלומט האמריקאי כי הוא נפגש זה עתה עם ספאווי בלונדון לבקשת שגרירות ישראל, שביקשה ממנו לברר מה עלה בגורל נעדרים ישראלים והחייל גלעד שליט, המצוי בידי החמאס. "גליק הדגיש, כי ספאווי מודע לקשריו של גלוק עם השגרירות הישראלית, אך לא ברור אם ספאווי מודע כי גליק דן בנושא איתנו", נאמר במברק.

על פי אתר אינטרנט איראני, סלמן ספאווי מוגדר איש דת ועורך של ירחון ל"פילוסופיה טרנסצנדנטלית" בלונדון. לעומת זאת, במברקים אחרים של ויקיליקס, הוא מכונה "לוחם במשמרות המהפכה". לפי המברק זו לא היתה השיחה הראשונה של הרב מחב"ד ואיש הדת ספאווי, שבעבר תקף בחריפות את פעולות ישראל שגורמות למותם של פלסטינים בעזה ואמר: "לא יתכן הסכם לאחר עזה".

מימין: חמינאי וסאפאוויצילום: איסנ"א

גליק הסביר לדיפלומטים האמריקאים כי ההתפרצות הזו של ספאווי היא הקשה ביותר שחווה מצידו, אך הוסיף שאפשר שהיא רק נסיון לשפר עמדה במטרה להשיג ויתורים במשא ומתן אם יתקיים. על פי המברק, גלוק הוסיף כי ספאווי יכול היה להמנע מלהמשיך להיפגש איתו, אם מקורביו בטהראן היו מעוניינים שהקשר יפסק. באותה הזדמנות שאל הרב גליק גם לגבי גורלו של נווט חיל האוויר רון ארד וספאווי השיב כי ארד "אינו בתחום האחריות שלי".

מומחים לענייניי איראן מעלים שתי אפשרות בקשר למגעים הבלתי שגרתיים האלה. האחת - שסלמן ספאווי הוא מעין שגריר לא רשמי ויש לו סמכות מחוגים מסויימים במשמרות המהפכה לקיים מגעים עם גורמים אמריקאים ומערביים ואולי אפילו עם נציגים של ישראל. אפשרות אחרת שהעלו המומחים היא שהוא מתיימר ליצור את הרושם כאילו הוא מדבר בשמם, אך בעצם אין לו שום סמכות והוא פועל על דעת עצמו ואולי אף בניגוד לעמדת אחיו.

יודגש, כי הדיווח על המברק הופיע גם באתר החדשות האיראני טאבאנק, שהוא בבעלותו של גנרל מוחסין ראזאי, אך בדיווח הושמטו כמה קטעים, כנראה מתוך כוונה להגן על בטחונו של ספאווי. באתר נאמר, כי גלוק "קיבל איומים מאלמונים בגלל מגעיו עם חכם הדת האיראני". הרב גליק עצמו אמר בתגובה לאתר חב"ד אינפו, כי הוא חושש שפירסום המברק הזה עלול לפגוע בבטחונו האישי של בן שיחו האיראני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ