לבני תוקפת: טיפשות הממשלה מעמידה את ארה"ב בפינה

יו"ר האופוזיציה אמרה עוד בכינוס פגרה מיוחד של הכנסת לקראת עצרת האו"ם כי היא מקווה שנתניהו יאזור אומץ "ויתרומם מעל לקואליציה הרעה הזו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"הטיפשות הדיפלומטית שמאפיינת את הממשלה הזו גורמת לה לשים את ארה"ב בפינה. ארה"ב דואגת לכך שהיא לא תהיה מבודדת אבל איך אנחנו עוזרים לעצמנו? צריך עכשיו ליזום את התהליך המדיני. נתניהו ניסה למנוע את זה ועכשיו הפלסטינים באו"ם", כך אמרה היום (שני) יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בדיון פגרה מיוחד שהתקיים בכנסת לקראת עצרת האו"ם.

לבני פנתה לראש הממשלה: "עוד לא מאוחר לעצור את התהליך. זה דורש את ההבנה מה קורה כשאין תהליך וזה דורש גם אומץ לקבל החלטה. אני סקפטית, אבל אולי השבוע תצליח להתרומם מעל הקואליציה הרעה הזו". לבני, שהגדירה את המצב בו נמצאת ישראל כ"ערב יום כיפור", אמרה עוד כי "בימים הקרובים ממשלת ישראל תצטרך לקבל החלטות דרמטיות. בלי חשבון נפש ביחס לעבר לא יתקבלו החלטות לעבר העתיד".

לדבריה, "הממשלה תצטרך להחליט האם היא ממשיכה בישיבה פאסיבית על הגדר, ובמקרה כזה כל תוצאה תהיה רעה לישראל, או שראש הממשלה אולי יפסיק להסתכל על שותפיו הטבעיים ויזום את אותו תהליך שכל העולם מחכה לו. רק שיעשה את זה הוא יוכל להוציא את ישראל מהמגננה שבה היא נמצאת.

ציפי לבניצילום: סלמן אמיל

יו"ר האופוזיציה המשיכה לתקוף את הממשלה "על הסיפור שהיא מוכרת ביחס למציאות הקיימת. החלק הראשון אומר שהכל בסדר. החלק השני הוא שכולם נגדנו, אבו מאזן חבר לחמאס, ארדואן איסלאמיסט ובמצרים אי אפשר לדעת מה יקרה, כולם אנטישמים וכל מה שנותר לנו לעשות זה לחכות ולראות מה יקרה". לדבריה, "ישראל אמנם צודקת, אך הממשלה טועה".

לבני הדגישה כי "בצד כל האויבים יש לישראל ידידים ובראשם ארה"ב, שמוכנה לערוב לבטחון ישראל. הם לא מבינים את המדיניות של ישראל, לא מבינים מה ההתעקשות על התנחלויות, הם לא מאמינים לראש ממשלת ישראל שאומר שתי מדינות אבל לא עושה שום דבר בעניין. וזה מצער אותי כי אני אזרחית המדינה".

שרת החוץ לשעבר הבטיחה כי נתניהו לא צריך לדאוג מפירוק הממשלה שכן "קדימה תתמוך בצעדים שצריך לעשות כדי להציל את מדינת ישראל", ותתמוך בממשלה אם זו תעשה מהלכים לשוב לשולחן המשא ומתן עם הפלסטינים.

השר יולי אדלשטיין עלה לנאום אחרי לבני ותקף אותה בחריפות:  ״לאיזו רמה או ליתר דיוק תת רמה צריך להדרדר בימים אלו? יו"ר האופוזיציה אמרה בראיונות לרדיו, ׳אין שגרירויות ישראל במדינות ערב׳. אז הפתעה, יש שגרירויות!. להאשים את ישראל בכך שהמון מוסת מסתער על השגרירות ושישה מאבטחים בסכנת חיים, על כך שהממשלה המצרית שולחת קומנדו וכעת חוקרת מי עמד מאחורי ההפגנות? עם כל הכבוד, גם אנחנו היינו באופוזיציה. לא זכור לי שכך נהגתי, לא בבית הזה פנימה ולא החוצה. אז קצת אחריות לאומית"

לדברי אדלשטיין, "העולם לא קונה את ההצהרות של הפלסטינים. יכול להיות שלא נידרש לווטו אמריקאי כי הפלסטינים לא יצליחו לגבש רוב. כל הזגזגים שאנחנו רואים מצד הרשות היא בגלל שהם התחרטו ושינו את דעתם? לא, המאמץ הדיפלומטי של ראש הממשלה נושא פרי".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין תקף גם הוא את יו"ר האופוזיציה שלדבריו "מנסה להתחפש לאדלר או לארד לאור תוצאות הסקרים ומציעה שנהפוך לפרטנר אבל לא מסבירה פרטנר למה. למכירת חיסול של המדינה? גבולות 67 וחלוקת ירושלים? אז באמת אולי הפלסטינים יחזרו בשמחה למשא ומתן. בחזון התקווה של לבני, פרץ וחלוץ מדינת ישראל כבר היתה ונראה לי שהספיק למדינה כשלון אחד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ