לפני ישראל: פולארד ניסה לרגל עבור דרא"פ ואוסטרליה

כך חושפים סוכנת אף-בי-איי ופקיד משרד המשפטים שהיו ממונים על חקירת המרגל, המרצה עונש מאסר עולם בכלא אמריקאי

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ג'ונתן פולארד, המרצה עונש מאסר עולם בכלא אמריקאי בגין ריגול לישראל, הציע את שירותיו כמרגל גם עבור אוסטרליה. כך טוענים סוכנת אף-בי-איי לשעבר ואיש משרד המשפטים אמריקאי שהיו ממונים בפרשה.

לדבריהם, המתפרסמים הערב (שני) באתר החדשות האמריקאי ניוזמקס, רק לאחר שאוסטרליה דחתה את הצעתו של פולארד לרגל עבורה, הוא פנה והציע את שירותיו לישראל. כמו כן עולה כי כבר ב-1980, חמש שנים לפני שנעצר באשמת ריגול לישראל, הוא העביר מידע מסווג בלי שיוסמך לכך לדרום אפריקה, זאת לטענת סוכנת האף-בי-איי לידיה ג'ייצ'ורק, שהיתה הסוכנת החוקרת מטעם האף-בי-איי הממונה על חקירת הפרשה.

בעבר כבר פורסם, בספר של איש ממשל אחר שהיה קשור לפרשה, כי פולארד הציע את שירותיו לאוסטרליה, אך המידע שהופיע בספרו לא הגיע לידיעת התקשורת והציבור הרחב. על פי ג'ייצ'ורק, פולארד הודה בפניה כי הציע את שירותיו למדינה אחרת ידידותית (הכוונה לאוסטרליה – י.מ.), בחקירות שניהלה אתו בעת שהמתין למשפטו בבית כלא בוושינגטון. ג'ייצ'ורק לא סיפרה באיזו מדינה מדובר, אך איש משרד המשפטים האמריקאי, ג'ון מרטין, שפיקח על התיק, סיפר כי מדובר באוסטרליה.

מרגל אידיאולוגי או רודף בצע וריגושים?‬ הצטרפו לדיון בפייסבוק

יודגש כי בעבר פורסם שפולארד העביר מידע סודי על שגרירות סין לאשתו הראשונה אן, מתוך כוונה שהיא תשתמש בחומר הזה כדי לפנות לשגרירות סין בוושינגטון, ולקבל מהם חוזה העסקה לחברת יחסי הציבור בה היא עבדה.

סוכנת האף-בי-איי סבורה כי מה שהניע את פולארד היה בעיקר הריגוש של מעשה הריגול. "הוא רצה להיות מישהו חשוב ולהיות חלק מהמשחק", היא אמרה. "אני חושבת שהכסף היה חשוב, אך הוא לא עשה זאת אך ורק לשם הכסף, כמו שהדבר היה מסייע לו לחיות את החיים שהיה רוצה לחיות אותם".

הערכה זו שלה עולה בקנה אחד עם העובדה כי פולארד ביקש בהיותו נער שביקר בישראל במחנה קיץ לעבוד עבור המוסד, ולימים, לאחר שסיים את לימודיו באוניברסיטה, ביקש להצטרף לסי-איי-אי, אך נדחה משום שלא עבר את הבחינות. רק אז הוא הצטרף לעבוד מנתח מידע (אנליסט) במרכז ללוחמה בטרור של הצי. בעבודתו זו נחשף לחומר מודיעיני עצום, של מרבית סוכניות הביון האמריקאיות, ואת החומר הזה העביר לישראל לאחר שגויס בידי קצין חיל האוויר שהיה בהשתלמות בארה"ב, אלוף משנה אביעם סלע. סלע ידע את הממונים עליו בחיל האוויר ובצה"ל, ושם הוחלט כי הוא יופעל בידי הלשכה לקשרי מדע, גוף חשאי שהיה קיים במשרד הביטחון, ובראשו עמד רפי איתן.

הפרסום החדש מטיל אור חדש לכאורה על מניעיו של פולארד, ועלול להקשות על מאמצי ישראל לזכותו בחנינה ולהביא לשחרורו, שכן הוא יעורר סימני שאלה באשר לטענותיה של ישראל כי פולארד היה בעצם מרגל "אידיאלוגי", שפעל מתוך דאגה למדינת ישראל שאיתה הזדהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ